Чому соняшникова олія втрачає позиції: розбір світового ринку — AgroPortal.ua
Уже декілька років поспіль на світовому ринку соняшникову олію витісняють ріпакова та соєва, а пальмова зрівнялася з нею в ціні. Водночас Україна втрачає лідерство у виробництві соняшникової олії. Цього сезону в січні був найменший рівень покриття українських заводів соняшником за останні 18-20 років.
Про це розповів партнер компанії Sunstone Brokers Сергій Репецький під час зустрічі Trend & Hedge Club.
Пальмова олія: скорочення запасів і зростання ціни
2024 року виробництво пальмової олії було на 2,45 млн т менше прогнозованого рівня.
«Очікування були великі, але вони не виправдалися, зростання виробництва склало трохи більше 1 млн т. При цьому попит постійно збільшується», — прокоментував Сергій Репецький.
Стійкий тренд кількох років: пальмова олія не є в дисконті до соняшникової, соєвої, ріпакової. Останні кілька тижнів вона тримається в премії 60-90 $/т до соєвої. Аналітик припускає, що ця різниця, ймовірно, буде звужуватися внаслідок подорожчання соєвої олії.
«Імпорт пальмової олії до Індії зменшується, водночас соєвої та соняшникової — зростає. Запаси пальмової олії в Індії та Китаї досить низькі, тому що зимою її виробництво зменшується», — пояснив Сергій Репецький.
На кінець січня пальмова олія у Європі найдорожча, за нею в одну ціну йде соняшникова олія, значно дешевша ріпакова і ще дешевша — соєва. До кінця цього сезону такий паритет між оліями у Європі навряд чи зміниться.
Соя: збільшення виробництва та надлишкові обсяги
По сої спостерігається рекордна пропозиція у світі. Латиноамериканський урожай, за останніми даними USDA, більший на 16 млн т проти минулого сезону, світовий урожай зріс на 24 млн т порівняно з минулим сезоном, до того ж є великі перехідні запаси — 12 млн т. Тому додатковий обсяг сої у світі складає 35 млн т, що в еквіваленті олії буде 6-6,5 млн т. Цей обсяг перекриє усі втрати у виробництві ріпакової, соняшникової олії й навіть пальмової.
«Глобально є ріст споживання, але зростає і виробництво. Вони балансують, можливо, споживання більше, але питання у тому, де саме воно більше», — додав Сергій Репецький.
Прогнозується, що зміни у сфері регулювання UCO та імпортної ріпакової олії на біодизель у США дадуть суттєву підтримку соєвій олії місцевого виробництва та ціні на торговій біржі СВОТ.
Світова пропозиція соєвої олії буде визначатися споживанням шроту: наскільки високим буде попит на шрот, настільки активно буде перероблятися соя і пропонуватися соєва олія.
«Ціни на шрот будуть під високим тиском протягом 2025 року. При тому, що соєва олія буде найдешевша, її будуть купувати як на біодизель, так і на харчове споживання доволі активно», — зазначив Сергій Репецький.
Соя в Україні цього сезону достатньо активно перероблялася з подальшим експортом соєвої олії та соєвого шроту. Але, на жаль, є проблеми з продажем українського соєвого шроту, підкреслив аналітик: «Його там ніхто не чекав, ще ніколи український соєвий шрот не виходив так масово на експорт через порти. Є величезна конкуренція з аргентинським, бразильським, американським соєвим шротом, і ціни на український дуже низькі».
Ріпакова олія витіснила соняшникову з енергетичного ринку
Світовий баланс попиту-пропозиції (supply-demand) ріпаку цього сезону скоротився на 5,4 млн т. Ріпаку зібрали менше, на ціни вплинули геополітичні фактори, першочергово це конфлікт між Канадою та Китаєм. У цій ситуації дуже багато китайського ріпаку було законтрактовано в Європу. Хоча це ГМ ріпак, але він відповідає критеріям сталого розвитку і добре йшов для виробництва біодизелю. Китайський ріпак був і залишається дешевшим на 35 євро/т порівняно з європейським і українським.
Заява Трампа про те, що імпортна ріпакова олія не буде включатися до карбонових кредитів, сприяла пожвавленню продажів ріпаку з Канади. Тож менший урожай ріпаку в Європі компенсувався імпортом 4,6 млн т ріпаку з Канади, Австралії, України.
Соняшникова олія: Туреччина стала активним переробником
З початку сезону краш-маржа переробника була майже негативною. Отримати хоч якийсь прибуток можна було лише переробляючи соняшник з поля до рафінованої олії в пляшці. На думку аналітика, початок 2025 року нагадує початок 2015-го, коли продажі соняшнику від фермерів були на критично низькому рівні.
«Цього сезону на середину січня був найменший рівень покриття українських заводів соняшником за останні 18-20 років», — додав він.
Не бачачи прибутку, переробники східноєвропейських країн, як-то Молдова, Румунія, Угорщина, Болгарія, воліють продати сировину на експорт до Туреччини і заробити 70 $/т, ніж переробляти й отримати в кращому випадку 10-15 $/т маржі.
Імпортне мито на соняшник у Туреччині складає 0%, квота встановлена до 1 млн т, і цього достатньо. Імпортне мито на соняшникову олію складає 20%, тож турецький переробник має можливість платити хорошу ціну за соняшник, хоча в самій Туреччині ціни на нього почали суттєво знижуватися. Якщо соняшникова олія подорожчала на 15 $/т, то соняшник подешевшав на 8 $/т.
Це свідчить про те, що соняшнику пропонується значно більше, ніж олії. Тому аналітик Sunstone Brokers очікує найближчими днями зниження попиту та сповільнення росту ціни соняшникової олії на турецькому ринку.
Розвиток ситуації в росії
Покриття заводів соняшником у росії було значно більшим, ніж в Україні, але після Нового року продажі соняшнику в рф зупинилися. До того ж зросло імпортне мито на соняшникову олію, укріпився курс рубля (зі 103 до 94 рублів за долар).
«Ці фактори сильно вдарили по експортному потенціалу росії. Вони пропонують 1250 $/т на ринку Індії, але індуси таку ціну платити не готові. Ціна на олію в Індії трохи зросла до рівня 1190 $/т. Найближчі два тижні ситуація в росії визначатиме продажі в Індію та Туреччину. Якщо рубль буде укріплюватися, особливо на тлі початку перемовин між США та рф, ціна може суттєво знижуватися, і найближчим часом може не бути жодної пропозиції соняшникової олії з росії», — зазначив аналітик.
Українська олія у світі. Прогнози
У першій половині сезону переробка в Україні була значно менша порівняно з аналогічним періодом минулого року. За браком соняшнику переробляли сою, а у грудні та січні відбулося рекордне падіння переробки соняшнику. Зараз заводи починають працювати. Це створює турбулентність на ринку. Цінові спреди на соняшникову олію в Європі (FOB 6 ports) та Індії (CIF India) коливалися протягом 5 місяців цього сезону від $10 до 100 $/т, а CIF Mersin – CIF India — від $20 до 70 $/т.
Відповідно до прогнозів Sunstone Brokers, обсяг постачань української соняшникової олії до Європи буде меншим на 20-25% порівняно з минулим роком. Основні ринки для цього продукту — Індія, Китай, Туреччина.
«Свою частку на ринку Індії Україна утримає, але вона не буде більше 30%, оскільки росія має масове виробництво і заходить в Індію, адже, за великим рахунком, крім Індії, Китаю, Туреччини, Єгипту, особливо немає куди йти», — вважає Сергій Репецький.
За його словами, конкуренція на індійському ринку буде найважча, і наступні тижні можуть бути важливими для постачань олії в Індію, оскільки вона дешевша за російську. Остання, можливо, пропонуватиметься за 1220 $/т на початку березня. Зараз це 1250 $/т, а індійські імпортери готові платити 1190 $/т.
Світлана Цибульська, AgroPortal.ua