Головні новини тижня від AGRI-GATOR (22.03 – 26.03)

В Україні запрацює Бюро економічної безпеки, Уряд планує поновити карантинні виплати, за 5 років імпорт часнику зріс удвічі, на кордоні побудують 10 митних пунктів пропуску, нa Xepcoнщинi зaцвiли бiлi крокуси та інші цікаві агроновини за тиждень від AGRI-GATOR.

 

АГРОПОЛІТИКА

Замість податкової міліції в Україні запрацює Бюро економічної безпеки.  Президент України Володимир Зеленський підписав закон «Про Бюро економічної безпеки України». Основною функцією Бюро економічної безпеки (БЕБ) буде аналіз бенефіціарів фінансових операцій і визначення, чи є порушення закону в обігу коштів тих чи інших бізнес- чи державних структур.

 

У Раді зареєстрували законопроект щодо стимулювання виробництва молока.  У Верховній Раді зареєстрували законопроект №5297 про внесення змін до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» щодо стимулювання виробництва молока.

 

Уряд планує поновити карантинні виплати підприємцям.  Кабінет міністрів планує поновити компенсації підприємцям, які постраждали через запровадження владою жорсткого карантину. Виплати зможуть отримати у регіонах червоної зони.

 

Україна та Польща співпрацюватимуть у галузі органічного виробництва.  Україна та Польща обговорили поточну співпрацю в сільському господарстві та домовилися посилити взаємодію в таких галузях: органічне виробництво, ветеринарні та фітосанітарні заходи, насінництво та сільський розвиток.

 

ЕКСПОРТ-ІМПОРТ

Названо місце України в світовому аграрному експорті. Україна входить в ТОП-10 світових лідерів з експорту кількох сільськогосподарських продуктів. Перше місце в світовому аграрному експорті за результатами 2020 Україна зайняла по соняшниковій олії і соняшниковій шроту.

 

Україна зменшила експорт зернових культур на 10 млн тонн.  Станом на 24 березня, Україна експортувала 34,45 млн т зернових та зернобобових культур з початку 2020/21 МР. Експорт зернових в цьому сезоні на 10,05 млн т нижчий за результат за аналогічний період минулого маркетингового року (56,73 млн т).

 

Експорт яблук та груш з початку року скоротився майже на 8%. За два місяці цього року експорт яблук та груш приніс Україні $2,63 млн, що на 7,85% менше, ніж торік за аналогічний період.

 

Україна експортувала першу партію яблук в Сомалі. Садівнича компанія України «Сади Дніпра» (ТМ UApple) експортувала перший контейнер свіжого яблука в Сомалі. Таким чином жителі ще однієї країни з субсахарської Африки найближчим часом спробують українське яблуко.

 

Польща стала основним постачальником картоплі в Україну з початку року. У січні-лютому 2021 року Україна імпортувала 58,37 тис. тонн картоплі. У грошовому еквіваленті експорт в звітному періоді досяг $ 12,44 млн. Основним постачальником стала Польща – на $ 4,78 млн (38,4%).

 

За 5 років імпорт часнику зріс удвічі. В 2020 році імпорт часнику зріс на 34% в порівнянні з попереднім роком та склав 7,1 тис. т. Якщо ж порівнювати з показниками п’ятирічної давнини, то за цей період імпорт зріс в 2 рази. Головним постачальником часнику на український ринок є Китай, на долю якого припадає 73% імпортних поставок.

 

Минулого року імпорт алкогольних та безалкогольних напоїв до України склав майже $600 млн. За результатами 2020 року вартість імпортованих алкогольних і безалкогольних напоїв в Україну становила 587 млн дол. США, що на 10 % перевищило показник 2019 року.

 

ВИРОБНИЦТВО, СПОЖИВАННЯ, ЛОГІСТИКА

Виробництво молока з початку року скоротилося майже на 5%. В Україні за підсумками перших двох місяців 2021 р вироблено 1,06 млн т молока. Це на 4,8% менше, ніж за відповідний період минулого року.

 

Переробка олійних перевищила 8 млн т. Українські підприємства у вересні-січні 2020/21 МР переробили 8,091 млн т олійних культур, в тому числі 7,3 млн т насіння соняшнику, 575 тис. т соєвих бобів і 216 тис. т насіння ріпаку.

 

За 10 років виробництво льону в Україні зменшилася в п’ять разів. Валовий збір льону в Україні в 2020 р склав 12 тис. т, що майже в п’ять разів менше показників 2011 року – 51,1 тис. т. Відповідно значно зменшилися посівні площі під льоном. Якщо в 2011 р під цією культурою було 59 тис. га, то в 2020 р – 14 тис. га.

 

В Україні запровадять загальнонаціональну програму контролю сирого молока.  Пілотний проєкт із запровадження програми контролю сирого молока буде масштабовано на національному рівні. До проєкту «Програма контролю сирого молока», який проводиться у Харківській, Вінницькій, Миколаївській та Полтавській областях, зараз готові долучитися ще шість областей: Хмельницька, Донецька, Дніпропетровська, Київська, Волинська та Сумська.

 

На кордоні побудують 10 митних пунктів пропуску.  Уряд підтримав будівництво 10 та реконструкцію 25 пунктів пропуску митниці, у тому числі, на західному кордоні. Прогнозний обсяг необхідного фінансування на облаштування пріоритетних пунктів пропуску становить 9,8 млрд грн.

 

Другий в Україні «сухий порт» запрацював на Рівненщині.  «Сухий порт» — пункт залізничних перевезень, які прямуватимуть Україною та всією Європою, запрацював у Клевані на Рівненщині. Це другий такий мультимодальний вантажний термінал в Україні.

 

ІНШІ АГРОНОВИНИ

За програмою 5-7-9 бізнесу видано кредитів на 27 млрд грн.  Від старту програми Доступні кредити 5-7-9% банки-учасники видали 10 942 кредитів  на загальну суму майже 27  млрд грн. З них 13,5 млрд грн – рефінансування попередньо отриманих позик,  4,8  млрд грн підприємці отримали на капітальні інвестиції та 8,6 млрд грн в якості антикризових кредитів на поповнення оборотних коштів під 0%.

 

До 2035 року рослинне “м’ясо” та “молоко” займуть 11% ринку білків. Згідно дослідження компаній Boston Consulting Group (BCG) та Blue Horizon Corporation (BHC) менше ніж за 15 років, обсяг ринку альтернативних «молочних продуктів», «м’яса», «морепродуктів» та «яєць» може досягти $ 290 млрд, а в натуральному вираженні – 97 млн т (сьогодні – 13 млн т), що складе 11% від загального обсягу ринку білка.

 

Нa Xepcoнщинi зaцвiли бiлi крокуси.  Пepшi квiти вecни вжe вкpили гaлявини Нaцioнaльнoгo пpиpoднoгo пapку “Kaм’янcькa Ciч”, щo нa Xepcoнщинi.

 

AGRI-GATOR

Відповісти

Ваш email не публікується