Редагування генів рослин здатне зберегти врожайність при зміні клімату, — вчені

Підвищити стійкість сільськогосподарських культур до впливу кліматичних змін — одне із основних завдань сучасного українського агронома. В цьому здатне допомогти редагування генів.

Про це йдеться у матеріалі innovature.com.

Глобальне підвищення температури ускладнює вирощування культур та вимагає залучення додаткових ресурсів (на вологозабезпечення, підживлення, обробку пестицидами, тощо). Але навіть такий підхід інколи буває нездатним зберегти здоров’я культури та отримати гарний урожай. В такому випадку вихід є — штучно підвищити адаптивність рослини до агресивних зовнішніх факторів.

Варто відрізняти редагування генів (видалення або переміщення фрагментів ДНК у геномі) та генну модифікацію рослин (направлена зміна, мутагенез генотипу, при якому генетичний матеріал переносять з одного організму в інший, використовуючи технологію рекомбінантних ДНК).

 

«Редагування генів — це тип розведення рослин, при якому вчені використовують молекулярний інструмент, такий як CRISPR, для цілеспрямованого вдосконалення ДНК рослини, як правило, працюючи виключно у власній родині рослини. Наприклад, вчені використовували редагування генів, щоб ідентифікувати ген у помідорів, який може бути непрацездатним, щоб зробити помідори більш толерантними до нагрівання», — йдеться у матеріалі.

 

Редагування генів рослин допоможе:

    1. Зменшити потребу у воді. Під час значного прориву в 2018 році вчені виявили, що, змінюючи експресію гена, який міститься у всіх рослинах, вони можуть підвищити ефективність використання води рослиною на 25%.

 

    1. Підвищити термостійкість. Високі температури гальмують ріст рослин, призводять до швидкої втрати вологи, засихання, але редагування генів може обіцяти вирішення проблеми.

 

    1. Підвищити толерантність, зокрема до кислотності. Дослідницькі групи виділили гени рослин рису, які можуть допомогти культурі переносити збільшення кислотності ґрунту, зумовлене змінами клімату. Ці генетичні характеристики можна точно імітувати в регіонально важливих сортах рису, щоб зробити рослини більш стійкими.

 

    1. Придушити популяцію комах. Вчені вивчають редагування генів у комах-шкідників, яке можна використовувати для придушення їх популяції. У майбутньому це може захистити врожаї від таких небезпек, як рої сарани, що прокотилися по Східній Африці та знищили сільськогосподарські угіддя в 2020 році.

 

Джерело https://superagronom.com

Відповісти

Ваш email не публікується