Горіх “чуфа” потіснить побратимів на світовому ринку горіхів

Чуфа, вона ж земляний мигдаль або тигровий горіх, на думку експертів, – сьогодні одна з найбільш перспективних нішевих культур для вирощування в Україні. Поки нею займаються лише дрібні фермери в Полтавській, Сумській, Тернопільській та Запорізькій області, – повідомляє Agri-gator

Вчені українського інституту вивели для вирощування по всій території країни сорти «Фараон» і «Новинка», а на півдні – «Снігурівський» і «Інгульський».

Чуфа відноситься до традиційно-забутих українських культур. Наприклад, на Херсонщині в 1930 роки для потреб Одеської кондитерської фабрики вирощували близько 100 га чуфи.

Ще одна назва чуфи – «сить». Ця культура неймовірно поживна –  горіхи містять в собі багато жирів (до 35%), цукру (близько 25%) білка і крохмалю. За поживністю чуфа перевершує арахіс втричі. Вона – прекрасна сировина для виробництва тортів, печива, цукерок та інших солодощів.

З просушених і прожарених в духовій шафі горішків чуфи готують дієтичний напій, схожий на каву, і «мигдальне молоко» – орчату (Ордаш).

З назвою пов’язана цікава легенда: згідно неї, король Арагона Хайме I, вперше спробувавши орчату в Валенсії, був в захваті від незвичайного смаку. Монарх поцікавився, що це таке. Дівчина, яка піднесла напій, відповіла, що це «молоко з чуфи» (llet de xufa). Король вигукнув: “Açò no és llet, açò és OR, XATA!” ( «Це не молоко, це золото, красуня!»). Від цих слів і пішла назва напою.

Є також і більш прозаїчна історія назви – лінгвістична версія походження слова «orchata», від італійського «orzata» – оршад. Так називають цей напій в Італії. Воно, в свою чергу, походить від латинського «hordeum» (ячмінь), оскільки спочатку оршад робили з відвару ячменю.

Напій “орчата” особливо корисний для людей, які страждають шлунково-кишковими захворюваннями.

Чуфа родом із Середземномор’я, але прекрасно росте практично у всіх регіонах України. Культура любить освітлені ділянки і легкі чорноземи і при цьому збагачує землю азотом. Погано приживається чуфа тільки у вапняному грунті. Агротехніка чуфи схожа з вирощуванням картоплі. Перше підгортання проводять, коли кущі підростуть, а потім його проводять після сильних дощів, поливів і прополок.

Вартість бульб для посадки у приватних виробників коливається від 30 грн за 100 г (або 170 грн за 180 штук). Чуфа для вживання в їжу продається по 85 грн за упаковку 200 гр. , а 1 літр очарти коштує близько 150 грн.
Agri – gator

Відповісти

Ваш email не публікується