XZ

Як українським молочникам налагодити успішний експорт: розповідає Вадим Чагаровський

Сире молоко – це не продукт з яким варто виходити на експорт і українська молочна галузь має забути про його продажі на зовнішніх ринках, адже це є, так званий, біржовий товар. В протилежному випадку, молочники будуть акумулювати збитки через те, що волотильність цін на біржові товари дуже висока. Таку думку висловив голова ради директорів Спілки молочних підприємств України Вадим Чагаровський під час XII Всеукраїнської конференції з міжнародною участю «Молочний бізнес-України -2019», що відбувається сьогодні у Києві.

«Тут, як кажуть, можна вгадати, або програти. І в якийсь певний період молочники можуть акумулювати певні прибутки, але в більшості випадків – це будуть збитки»,- пояснив фахівець ринку.

Говорячи в цілому про розвиток галузі, Вадим Чагаровський зазначив, що протягом останніх 28 років в Україні, нажаль, відбувається падіння виробництва молока. В цьому році воно було особливо помітно через те, що в 2018 та 2017 рр. відбувалося деяке збільшення виробництва та кількості поголів’я корів у господарствах на фоні показників попередніх років. За словами фахівця, статистика говорить про те, що за результатами перших 10 місяців поточного року Україна недоотримує вже 400 тис тонн молока.

При цьому вперше в поточному році виробництво молока в нашій країні впало нижче рівня 10 млн тонн.

Окремо в своєму виступі голова ради директорів Спілки молочних підприємств України зупинився на балансі виробництва та споживання молока за підсумками 2018 року.

«Ми бачимо, що в цей період агропідприємствами було вироблено 2,76 млн тонн з яких на переробку надійшло 2,72 млн. тонн. Населенням вироблено 7,33 млн тонн, а на переробку надійшло 1 млн тонн. Питання, яке має з’явитися: куди ділася решта 6 млн тонн молока? Я відповім: їх просто не має. Тому сподіватись, що в нас є якийсь резерв серед наших потенційних ресурсів не варто.

Загальний фонд споживання в Україні, включаючи експорт та імпорт, згідно статистики становить 9,33 млн тонн молока. Якщо разділити цей показник на 42 млн населення України, то ми отримаємо 221 кг молока на одного українця. Але якщо розділити реальні цифри 6,68 млн тонн на реальну кількість населення  – 36 млн чоловік, то ми побачимо, що споживання становить значно менше – 185 кг на одну людину»,- акцентував увагу учасників конференції Вадим Чагаровський.

Також фахівець галузі розповів про те, як протягом 9 місяців поточного року відчували себе на молочному ринку українські виробники. Він зазначив, що загалом відбулося зниження виробництва майже на 3,6%.

«Але в окремих категоріях ринку зниження не відбулося. Зокрема, це такі категорії як «Молоко питне», «Кисломолочні продукти». Збільшення виробництва відбулося у категорії «Вершки» при тому, що виробництво вершкового масла було знижено. Також не було зафіксоване зниження у виробництві кисломолочного сиру.

Дивлячись на ці цифри варто задати питання: чи відбулося зниження ринку споживання? Як фахівець галузі можу стверджувати, що ні. Адже те, що ми недобрали власним виробництвом було компенсоване імпортом і фальсифікованими продуктами»,- повідомив Вадим Чагаровський.

В цілому, за словами фахівця, на фоні загального зниження виробництва молока та молокопродуктів в Україні, є окремі компанії, що його збільшили.

«Це говорить про те, що такі компанії добре розуміються в ситуації на ринку і їх дії спрямовані на збільшення виробництва. Наприклад, до таких компаній можна віднести «Галичину», що продемонструвала темпи зростання виробництва за звітний період на рівні 31% в порівнянні з 2018 роком. Ми бачимо, що протягом останніх двох років ця компанія вкладає значні кошти у рекламу, зміну дизайну упаковки тощо. Річ в тім, що там з’явилася команда молодих менеджерів, що пройшла кризу і зробила відповідні висновки з цього і сьогодні ми бачимо такий позитивний результат. Також його мають такі компанії як «Лакталіс» та «Данон»,- повідомив Вадим Чагаровський.

Він також звернув увагу учасників конференції на те, що зниження споживання та виробництва продукції з незбираного молока в Україні не відбулося.

«Щодо вершкового масла, то це загалом менша категорія у виробництві, але і тут ринок споживання не зменшився. При цьому моніторинг, який ми провели говорить про те, що 40% масла на поличках наших магазинів – це фейки.

Ситуація з сиром та сирними продуктами відома всім: закритий ринок РФ та Білорусі для реекспорту сирного продукту до Росії. Але разом з тим і в цій категорії є компанії, що нарощують виробництво»,- розповів голова ради директорів Спілки молочних підприємств України.

За словами Вадима Чагаровського, допомогти галузі, визначивши пріоритетні напрямки її розвитку, може спеціальна стратегія на період до 2025 року.

Такий документ, зокрема, включатиме в себе зміну маркетингових стратегій з визначенням цільових експортних ринків – в країнах регіону MENA та в Китаї.

«Для успішного входження на ці ринки українським молочникам потрібно розпочати випуск нової лінійки продукції з фокусом на глибокій переробці сировини. Крім того, потрібно скасування митних обмежень для української молочки в країнах MENA та, врешті решт, створення держпрограми з просування української продукції на зовнішні ринки»,- підсумував Вадим Чагаровський.

AgriGator

Відповісти

Ваш email не публікується