Оцінка впливу війни на чорноземи як передумова відновлення їхньої родючості
Методологія оцінювання впливу бойових дій на деградацію чорноземів ґрунтується на парадигмі генетичного ґрунтознавства, згідно з якою властивості чорноземів функціонально відображають дію як екологічних, так й антропогенних чинників. Методологія включає методичні засади щодо: ідентифікації воєнної деградації чорноземів, оцінювання воєнної деградації чорноземів, оцінювання негативного впливу бойових дій на родючість і здоров’я ґрунтів, оцінювання впливу бойових дій на зрошувані ґрунти та якість води для зрошення, оцінювання шкоди та збитків, завданих ґрунтам і землям унаслідок збройної агресії та бойових дій, оцінювання ступеня порушення через бойові дії керівних принципів ФАО зі сталого управління ґрунтом.
Своєю чергою, методичні засади ідентифікації воєнної деградації чорноземів включають комплекс методик щодо дистанційного дослідження, польового обстеження, цифрового картографування. Методичні засади оцінювання воєнної деградації чорноземів включають удосконалену систему класифікації та оцінювання ступеня деградації ґрунтів, спричиненої бойовими діями внаслідок збройної агресії рф, і методичні особливості оцінювання впливу бойових дій на забруднення ґрунтів. Розроблена методологія призначена для ідентифікації мілітарної деградації чорноземів, оцінювання негативного впливу на їх родючість і здоров’я, масштабів деградації чорноземів у зоні бойових дій і зниження їх продуктивної здатності.
Розроблена та апробована методологія оцінювання впливу бойових дій на деградацію чорноземів ураховує не тільки вплив бойових дій на ґрунти, а ще й генетичну сутність чорноземів. Головними перевагами методології є: комплексність, системність, міждисциплінарність і різноплановість — як інформаційне, так і технологічне забезпечення реабілітації родючості чорноземів.
Застосування методології оцінювання впливу бойових дій на деградацію чорноземів на державному рівні (Державною екологічною інспекцією України, Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України й Міністерством аграрної політики та продовольства України) сприятиме об’єктивнішому й більш комплексному оцінюванню шкоди та збитків, завданих ґрунтам і земельним ресурсам, і створюватиме наукове підґрунтя для притягнення агресора до відповідальності через міжнародні судові інституції.
Застосування методології на територіальному (громадами) та локальному (сільськогосподарськими товаровиробниками) дозволить громадам та аграріям більш комплексно документувати та оцінювати шкоду й збитки, завдані ґрунтам і землям через воєнні дії, з метою подальшого включення до реєстрів для відшкодування у вигляді репарацій та/або через інші міжнародні й національні механізми компенсації та відшкодування шкоди, в тому числі через судові інституції. Слід зазначити, що вже наступного 2025-го року міжнародний Реєстр збитків для України, який наразі відкритий лише для заяв фізичних осіб, розпочне прийом заяв від постраждалого бізнесу, в тому числі аграрного. З іншого боку, оцінка фактичного стану ґрунтів і земель після деокупації та розмінування є основою для ухвалення громадами та аграріями управлінських рішень щодо перспектив подальшого використання відповідних земельних ділянок з урахуванням необхідності й доцільності реалізації заходів післявоєнного відновлення родючості та здоров’я ґрунтів.
Результати дистанційних досліджень впливу бойових дій на якісний стан чорноземів громади дали змогу визначити види (авіаційні та артилерійські кратери, військові дороги, спалення рослин, протитанкові рови, опорні пункти/траншеї) і типи (механічний, біологічний) впливу на ґрунтовий покрив та їх площі.
Для оцінювання впливу збройної агресії на стан чорноземних ґрунтів проведено польове обстеження земель Чкаловської громади на предмет виявлення впливу різної зброї та техніки на ґрунтовий покрив із урахуванням міжнародних норм відбору ґрунтових проб (ISO 18400), що дало змогу визначити шкодочинність бойових дій. При роботі по відбору ґрунтових проб вдовж с.-г. полів трапляються траншеї, залізний колючій дріт, протитанкові «їжаки», залишки снарядів, нерозірвані вибухові пристрої тощо.