СушиPRO100: З елеватора до столу, або Звідки починається Королівський Смак — AgroPortal.ua
Завершальними елеваторними локаціями проєкту СушиPRO100 були потужності на Черкащині та Дніпропетровщині. Саме тут дільниці підприємства «Віктор і К», яке працює під відомою в Україні торговельною маркою «Королівський Смак», приймають, сушать і доробляють зерно сої, соняшнику та ріпаку.
Дедалі більше аграріїв і переробних підприємств довіряють високоякісному українському елеваторному обладнанню. Зокрема, власник компанії «Віктор і К» обрав для розширення потужностей для зберігання та сушіння зерна виробників LUBNYMASH і GRECO GROUP.
Сучасне обладнання дає більше можливостей
На дільниці «Верхньодніпровський елеватор» на Дніпропетровщині мали потребу в розширенні елеваторних потужностей. Цьогоріч новий елеваторний комплекс, призначений для зберігання і доробки ріпаку та соняшнику, ввели в експлуатацію. Загалом елеваторний комплекс розрахований на 50 тис. т одночасного зберігання зерна, 2 тис. т/добу дільниця може прийняти і 1 тис. т — відвантажити.
Починалося все з накопичувальних ємностей, потім поставили сушарку LUBNYMASH. Але через проблеми з підключенням газу, які тривають і донині, не могли запустити її в роботу. Та цьогоріч знайшли альтернативу й підключили до сушарки автоматичний твердопаливний теплогенератор від компанії GRECO GROUP. Це найкращий виробник таких систем, який є наразі в Україні.
Торік була потреба в сушінні ріпаку, тоді й вирішили встановити автоматичний твердопаливний теплогенератор від вінницької компанії GRECO GROUP потужністю 4 МВт, який забезпечує собівартість сушіння від 8-12 грн з 1 т%.
«До цього була встановлена сушильна машина Сокол ЗШ 1500, але через її конструкцію ріпак сушити було неможливо, тому керівництво прийняло рішення збудувати цей комплекс і встановити нову сушарку від заводу LUBNYMASH», — пояснює Микола Півненко.
На елеваторі встановлено два накопичувальних силоси LUBNYMASH і транспортне обладнання (норії) з продуктивністю 50 та 100 т/год.
Через доволі посушливий сезон минулорічний урожай ріпаку та соняшнику не було потреби сушити, тож сушарку активно використовували лише декілька днів, аби налагодити процес роботи на майбутнє.
Ми підключили автоматичний твердопаливний теплогенератор до сушарки, з представниками GRECO GROUP провели пусконалагоджувальні роботи, просушили обсяг, який у нас був, і відправили зерно на зберігання.
Цього року сушарка LUBNYMASH у тандемі з автоматичним твердопаливним теплогенератором GRECO GROUP почали сушити соняшник.
Автоматичний твердопаливний теплогенератор GRECO GROUP працює на соняшниковій пелеті, підприємство заготовляє її самостійно з відходів соняшнику. За словами директора елеватора, витрата пелети залежить від температури навколишнього середовища. Наприклад, за 35°С використовується максимум 2 т пелети для сушіння одного завантаження зернової шахти зерносушарки, за температури 10°С витрати будуть більшими.
Микола Півненко зазначає, що обладнання LUBNYMASH та GRECO GROUP технологічне і автоматизоване, керувати ним можна за допомогою комп’ютера з апаратної. Дільниці «Верхньодніпровський елеватор» є з чим порівнювати, говорить директор, тому можна сказати, що з даним обладнанням працювати легко.
Поряд зі старим обладнанням нові елеваторні потужності виправдовують очікування
Окрім силосів LUBNYMASH, на елеваторі є також согова технологія зберігання зерна. Висота будівлі 40 м, термін експлуатації — понад 100 років. Один сог розрахований на зберігання 200 т продукції, всього налічується 110 согів. Але одночасно всі соги не можуть бути заповнені, оскільки зерно потрібно пересипати з одного сога в інший. Натомість сучасні технології зберігання в силосах передбачають систему вентиляції, зерно не залежується.
Оскільки «Верхньодніпровський елеватор» розташований на території колишнього комбікормового заводу, тут присутнє різноманітне обладнання ще з 1982 року випуску. Нове ж обладнання виправдовує сподівання, хоча поки що на повну силу не експлуатується.
Обладнання LUBNYMASH і GRECO GROUP якісно змонтували, провели пусконалагоджувальні роботи, фахівці все нам пояснили. Представники компаній-виробників — дійсно майстри своєї справи. Ми задоволені роботою автоматичного твердопаливного теплогенератора GRECO GROUP і обладнанням LUBNYMASH — дуже якісні запчастини, редуктори, двигуни, в цілому обладнання надійне, питань до нього не виникає.
Наразі на елеваторі транспортують насіння соняшнику на сепаратор, де воно очищується, а потім буде закладене на зберігання. Паралельно з цим відбувається відвантаження зерна на завод із виробництва олії «Королівський Смак™».
Елеватор працює цілий рік, минулого року постійно приймали ріпак і соняшник, цьогоріч працюють лише з соняшником, ріпак закінчили приймати і вже відправили на переробку. Микола Півненко зазначає, що погода настільки вплинула на врожайність сільгоспкультур, що збіжжя цього року буде небагато.
У Чорнобаї запустили елеваторний комплекс для сої
На дільниці «Чорнобаївський елеватор» ПП «Віктор і К» у Черкаській області розташовано два елеваторних комплекси, один збудований 10 років тому, де сушать і зберігають соняшник (24 тис. т). За період роботи елеватора, де встановлене турецьке обладнання, через яке пройшло більше 1 млн т зерна, вже замінили кілька редукторів, на норіях замінили стрічки, ковші, в цьому також допомогли партнери з LUBNYMASH.
Другий елеваторний комплекс збудували минулого року. Він складається повністю з обладнання українського виробника LUBNYMASH. Цей об’єкт призначений суто для зберігання та сушіння сої.
Ми почали будувати елеватор у березні 2023 року, у липні запустили, а на початку другої декади вересня вже почали приймати зерно. Я будівельник за освітою, тому брав безпосередню участь у створенні проєкту, будівництві. Я знав, який об’єкт нам потрібен, щоб він був максимально ефективним. Хотілося, аби даний елеватор виконував функції завантаження, вивантаження та сушіння зерна одночасно, що ми і зробили, адже турецький елеватор так не працює.
Новенький елеватор LUBNYMASH має три силоси обсягом зберігання по 10 тис. т кожен. Усього можна зберегти 30 тис. т сої. Є також завальна яма, яка вміщує приблизно 60 т зерна. Оборотність елеватора поки що оцінити складно, каже Сергій Палій, адже запустили об’єкт минулого року, тоді колони з машин вибудовувалися. А цього року збіжжя везуть замало, тому що аграрії отримали невеликий врожай. Директор елеватора сподівається, що вдасться зробити два обороти, але все залежатиме від кількості сировини.
Шахтна сушарка також від виробника LUBNYMASH, вологе зерно сушать на газу, але цього сезону ще не сушили, оскільки соя приходить на елеватор сухою. Сушарка може за одну добу пересушити орієнтовно 400 т сої.
Рекомендації від заводу-виробника
Сушіння сої на зерносушарках LUBNYMASH має свої особливості через специфічну структуру та властивості цієї культури. Основні аспекти включають:
- контроль температури, оскільки соя дуже чутлива до перегріву, тому важливо підтримувати нижчу температуру сушіння порівняно з іншими зерновими культурами. Зазвичай температура повітря для сушіння сої не перевищує 60-70°C, щоб уникнути пошкодження зерна та зберегти його якість;
- поступове зниження вологості. Сушіння сої потребує повільного зменшення вологості, щоб уникнути розтріскування зерен. Зерносушарки LUBNYMASH забезпечують рівномірний розподіл повітряного потоку, що сприяє поступовому сушінню та знижує ризик втрат якості. За підвищеної вологості сою рекомендовано сушити в два проходи: на першому етапі соя сушиться до середнього рівня вологості (приблизно 16-18%) із застосуванням помірної температури (до 60°C). Після першого проходу рекомендується «відпочинок» зерна. Це означає, що після сушіння воно витримується в силосі протягом декількох годин, щоб волога всередині кожної зернини могла вирівнятись, рівномірно розподілитися. На другому етапі соя доводиться до кінцевого рівня вологості (10-12%) за нижчої температури, що запобігає надмірному висушуванню чи розтріскуванню. На цьому етапі соя сушиться в м’якому режимі, і температура підтримується на рівні 50-55°C.
Сушарка LUBNYMASH розрахована, що її можна підключити до автоматичного твердопаливного теплогенератора, який сушитиме зерно на соняшниковій пелеті. Маємо на меті закупити таке обладнання у компанії GRECO GROUP. Ми навіть обладнали спеціальний майданчик для встановлення автоматичного твердопаливного теплогенератора.
За словами Сергія Палія, ефективність сушіння зерна на газі залежить від ціни на газ. Якщо вона в межах 20 грн/куб. м, то це хороша ціна, а якщо досягає 50 грн/куб. м, як було раніше, то, звичайно, це затратно. Наразі газ коштує 17-18 грн/куб. м.
Транспортне обладнання на дільниці «Чорнобаївський елеватор» також виробництва LUBNYMASH. Встановлено 5 норій та 18 транспортерів. Таку кількість обладнали, аби можна було приймати, відвантажувати зерно швидко. Продуктивність норій та транспортерів — 100 т/год.
Рішення підтримати українського виробника було правильним
Про те, що обрали українського виробника LUBNYMASH для будівництва нового елеваторного комплексу для сушіння та зберігання сої, не пошкодували.
Потрібно підтримувати українських виробників, до того ж якість хороша, обладнання працює добре, претензій немає. Бувають незначні нюанси, але ми їх швидко, разом із фахівцями заводу-виробника, виправляємо. Норії працюють нормально, силоси також, зачистка в силосах, відвантаження зерна також відбувається добре. Думаю, що й сушарка зі своїм завданням впорається на відмінно.
До того ж, зазначає Сергій Палій, керувати елеватором зручно, все автоматизовано. На зміні працюють 7 осіб, кожен відповідає за свою частину роботи.
Наразі на елеватор везуть мало зерна сої, поки що прийняли всього 25 машин. Основну масу врожаю чекають напередодні новорічних свят, а також наприкінці лютого – на початку березня.
Показники зерна врожаю-2024 нижчі за минулорічні
Цьогорічне спекотне літо внесло корективи і вплинуло на врожайність і якість зерна. Ставки аграріїв на прибуткові культури не спрацювали. Наприклад, соя, на яку фермери покладали надії, дала не такий врожай, який би хотілося.
Фахівці-лаборанти також відмічають низьку якість цьогорічного зерна.
Соя цьогоріч має дуже низький вміст протеїну, крім того, дуже багато зеленої сої. Інколи ми повертаємо партії, оскільки показники не відповідають нормам. Для нас як переробників важливий вміст протеїну в сої, показник нижче 36% ми не пропускаємо на елеватор. Цього року показник протеїну здебільшого дуже низький, в межах 30-31%. Торік протеїн сягав 40-41%. Також і вихід сої дуже малий: раніше ми приймали 1-3 т зерна на день, а сьогодні — 0,5 т.
Соняшник, хоча й надходить у меншій кількості, проте показник олії демонструє хороший. Альона Лесечко зазначає, що базисний показник вмісту олії соняшнику на елеваторі становить 48%, минулого року зерно містило 44-46%.
Проєкт #СушиPRO100 реалізується за підтримки компаній LUBNYMASH & GRECO GROUP
Вікторія Полевик, Людмила Лебідь, AgroPortal.ua