Українки продовжують руйнувати стереотипи про жінку за кермом трактора
Жінка за кермом трактора — вже не дивина. Через дефіцит кадрів усе більше українок освоюють новий фах, і причини для цього в кожної свої. Нині на базі Олександрійського навчального відділення Рівненського центру ПТО ДСЗ на підставі ваучерів, виданих Хмельницьким ОЦЗ, професію тракториста опановують троє слухачок.
Інна Бачинська, маючи дві вищі освіти, вирішила здобути робітничу професію тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва категорії А1.
Минулого року почала займатися обробітком землі й зіткнулася з проблемою — на селі у дефіциті трактористи. Тож вирішила, освоїти цю професію, щоб у майбутньому самій виконувати необхідний обсяг сільськогосподарських робіт, а також заробляти, надаючи послуги з обробітку землі сусідам. Зробивши перший крок у цьому напрямку, надалі планую взяти участь в одній із грантових програм, щоб придбати трактор.
ВПО із Запоріжжя Світлана Хоменко опановує професію тракториста, оскільки має намір підтримати чоловіка у веденні сімейного бізнесу. Її чоловік — військовий пенсіонер, учасник бойових дій — має в оренді понад 300 га землі.
Я маю дві вищі освіти, але переконана, що нині мати у своєму активі ще й професію тракториста — дуже актуально.
«Ми стаємо свідками багатообіцяючого явища, коли робітничі професії набувають особливого значення, — говорить куратор групи, викладач Олександрійського навчального відділення Рівненського центру ПТО ДСЗ Віктор Ковальчук. — Ми спостерігаємо, як донедавна модна хвиля здобути будь-яку, але вищу освіту йде на спад, поступаючись місцем професійно-технічній, адже тракторист-професіонал не менш шанований, ніж учитель чи інженер».
Відпрацювавши теоретичну частину освітньої програми, майбутні трактористки незабаром проходитимуть виробниче навчання та практику в ТОВ «Пантеон-Агро», що на Хмельниччині.
Від початку 2024 року вже 15,6 тисяч українців отримали ваучер на навчання за державний кошт і зможуть здобути нову професію чи спеціальність, або підвищити свій професійний рівень. Це дозволить їм стати більш конкурентними на ринку праці. Держава профінансувала їх навчання вже на 114 млн грн.
Серед найбільш популярних спеціальностей та професій, за якими навчаються за ваучерами цього року, є: медсестринство (видано 2951 ваучер); психологія (1861); дошкільна освіта (778); медицина (420); кухар (1516); водій (1148); тракторист (542); кондитер (380).
Для багатьох підприємців першочерговою проблемою сьогодні є нестача кадрів. В той же час маємо досить багато українців, які не можуть знайти роботу через недостатній рівень кваліфікації чи професійних навичок, яких потребують роботодавці. Ми надаємо можливість кожному за державний кошт отримати нову, затребувану на ринку праці спеціальність, або підвищити свій професійний рівень. Потрібно лише обрати професію, яку хочете опанувати, та звернутись до Державної служби зайнятості за ваучером на навчання.
Ваучер дає людині право безоплатно пройти навчання у закладах освіти чи у роботодавця за затвердженим Мінекономіки переліком професій та спеціальностей. Станом на сьогодні сума ваучера на може перевищувати 30 280 грн. Якщо вартість навчання дорожча, то роботодавець або людина доплачує різницю самостійно.
Отримати ваучер можуть окремі категорії громадян, які при цьому мають професійну-технічну чи вищу освіту, не зареєстровані у службі зайнятості як безробітні та не проходили навчання за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття протягом останніх 3-х років. Зокрема, це:
- люди віком старше 45 років (до настання пенсії за віком);
- ветерани, учасники бойових дій;внутрішньо переміщені особи працездатного віку;
- особи з інвалідністю;люди, що отримали поранення внаслідок військової агресії, або пройшли полон.