Ізраїльський стартап створив картоплю, третина якої – чистий білок – NEWFOOD
Інноваційна бульба має значні переваги над соєю або горохом. Для порівняння, звичайна картопля зазвичай містить лише 2% природного білка і не сприймається як білковий продукт.
Для розробки високобілкової картоплі ReaGenics використала клітинну агрокультуру.
Потенційно вміст білку можна збільшити до 40%, говорять у компанії
“Для цієї технології можуть бути використані не всі сорти картоплі, – говорить співзасновник і голова правління компанії Майкл Каган. – Але ми змогли зробити це з деякими вибраними сортами, і коли оптимізували умови для росту клітин, виявили, що концентрація білків у клітинах значно вища”.
ReaGenics поки що не будує “масивних виробничих об’єктів” для виробництва картоплі майбутнього. Проте активно тестує безперервний виробничий процес на власних платформах біореакторів, місткість яких складає від 4 000 до 10 000 літрів.
До речі, компанія працює і над іншими інгредієнтами, розробленими за допомогою культури рослинних клітин, такими як канабіноїди, ресвератрол (природний поліфенол, що міститься у винограді), антоціани з фіолетової кукурудзи та кава.
У останньому випадку у неї навіть є свої конкуренти. Наприклад, інший ізраїльський гравець, компанія Pluri, також навчилася вирощувати кавові зерна з клітин самого дерева. Ту ж саму технологію застосовує паризький стартап Stem. А компанія Kokomodo виробляє в Ізраїлі шоколад за допомогою культури рослинних клітин.