В Україні молочно-товарні ферми наростили обсяги надоїв в січні 2024 р – AgroNews
В січні 2024 року промисловий сектор збільшив обсяги надоїв. Проте існує кілька факторів, які створюють небажані ризики для українських фермерів. Про це повідомляє аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі, пише agronews.ua.
За даними Держстату, в січні 2024 року господарства усіх категорій виробили 456 тис. тон молока-сировини, що на 29% менше порівняно до грудня 2023 року. Січневі обсяги надоїв майже дорівнюють показники минулорічного періоду. За перший місяць 2024 року Україна виробила молока лише на 0,3% менше порівняно до січня 2023 року. За проаналізований період частка підприємств у виробництві молока-сировини склала 38%, а господарств населення – 62%.
Сільгосппідприємства виробили 243 тис. тон молока-сировини в січні, що на 4% більше порівняно до грудня 2023 року і на 6% більше порівняно до січня минулого року.
В господарствах населення ситуація залишається складною: було вироблено 213 тис. тон молока, що на 67% менше порівняно до грудня і на 8% менше порівняно до січня 2023 року.
Варто зазначити, що 88% молока, яке йде на переробку, виробляється промисловим сектором і тому скорочення надоїв в господарствах населення не сильно впливає на виробництво молочної продукції в промислових обсягах.
В Україні відбувається поступовий перехід харчової переробки молока виключно на сировину екстра ґатунку, яке здатні виробляти лише молочно-товарні ферми. Згідно Наказу 118 Мінагрополітики від 12 березня 2019 року, після завершення воєнного стану молокопереробні підприємства зможуть використовувати в якості сировини лише молоко екстра ґатунку, яке відповідає європейським нормам якості.
Георгій Кухалейшвілі зауважує, що промисловий сектор не встигає компенсувати стрімке скорочення обсягів надоїв в господарствах населення, які найбільш суттєво постраждали від наслідків війни. Виробляти молоко в України стає дорожче.
Зросли витрати на паливо та електроенергію, собівартість виробництва кормів, подорожчали премікси та інші закупівельні інгредієнти. Невеликі господарства не здатні збільшувати витрати на виробництво і тому найбільш рентабельними і стійкими до викликів є молочно-товарні ферми з поголів’ям корів понад 400 голів.
У разі введення заборони на імпорт молочної продукції з Польщі у відповідь на збитки українських експортерів від провокацій польських фермерів на державному кордоні, то в Україні може активізуватися конкуренція серед переробників за додаткові обсяги молока-сировини. Якщо не брати до уваги вплив форс-мажорних обставин та сезонних факторів, то Україна виробляє достатньо молока для задоволення потреб внутрішнього ринку, але не достатньо для експорту..
Нарощенню обсягів надоїв заважає кілька факторів. За два роки повномасштабного вторгнення росії прискорилися темпи скорочення поголів’я корів в господарствах населення, погіршився стан годівлі тварин через забруднення пасовищ та полів мінами та снарядами. Зростання ціни на ВРХ на 14% порівняно до грудня 2023 року створює підстави до збільшення реалізації корів, що в свою чергу може вплинути на подальше скорочення поголів’я.
Молочні фермери відчувають нестачу оборотних коштів, дотацій з боку держави і тому такий сценарій цілком ймовірний. Невирішеним питанням залишається оновлення інфраструктури молочно-товарних ферм. Більшість господарських будівель були побудовані за часів СРСР і вже не відповідають сучасним умовам.
В січні 2024 року приріст виробництва молока-сировини спостерігався в господарствах усіх категорій в Київській області (+1,4%), Черкаській області (+2%), Хмельницькій області (+4,3%), Чернігівській області (+7,5%), Рівненській області (+1%), Полтавській області (+1%), Харківській області (+5%) та Тернопільській області (+5%).
Навесні очікується підвищення обсягів надоїв в Україні, в період сезону великого молока, коли у корів підвищується лактація. Сезонний приріст надоїв може тимчасово пом’якшити негативний вплив зазначених факторів на молочну галузь.
В січні 2024 року близько 50% молока-сировини було вироблено в наступних областях:
Полтавська область – 50,3 тис. тон;
Хмельницька область – 42,3 тис. тон;
Вінницька область – 41,5 тис. тон;
Черкаська область – 36,2 тис. тон;
Чернігівська область – 29,5 тис. тон;
Житомирська область – 28 тис. тон.
Що стосується виробництва яловичини, то за оцінками Держстату, в січні 2024 року обсяги забою ВРХ в господарствах усіх категорій склали 13,9 тис. тон, що на 105,10 тис. тон менше порівняно до грудня 2023 року. Порівняно до січня 2023 року обсяги забою скоротилися на 9,4%. На підприємствах було вироблено 47% яловичини від загального обсягу забою, а в господарствах населення – 53%.
Обсяги забою ВРХ на підприємствах в січні склали 6,5 тис. тон, що на 27,7 тис. тон менше порівняно до грудня. Виробництво яловичини скоротилося на 9% порівняно до січня 2023 року. В господарствах населення обсяги забою ВРХ в січні 2024 року склали 7,4 тис. тон і скоротилися на 77,4 тис. тон порівняно до грудня 2023 року. Порівняно до січня 2023 року обсяги забою ВРХ скоротилися на 9,5%.
Загальні обсяги забою сільськогосподарських тварин, не тільки ВРХ, але й свиней, вівець, птахів в січні 2024 року склали 279,1 тис. тон, що на 0,5% більше порівняно до минулорічного періоду. В січні 2024 року 60% м’яса в Україні було вироблено в господарствах усіх категорій в наступних областях:
Вінницька область – 54,7 тис. тон;
Черкаська область – 40,2 тис. тон;
Дніпропетровська область – 33 тис. тон;
Київська область – 21,8 тис. тон;
Львівська область – 16,5 тис. тон.
За даними Держстату, найбільше зростання обсягів реалізації живих тварин на забій відбулось у Дніпропетровській області (+7%), Кіровоградській області (+7%), Рівненській області (+7%), Черкаській області (+6%) та в Харківській області (+5%).