Споживачі в Єгипті обурені, а фермери задоволені високими цінами на цибулю – EastFruit
Єгипет, за даними EastFruit, зараз є основним постачальником жовтої цибулі ріпчастої на ринки Східної Європи та Євросоюзу. Місцеві виробники цибулі дуже задоволені сезоном, який в Єгипті вже наближається до завершення, адже їм вдалося дуже добре заробити цього року завдяки високому попиту на їхню продукцію. Ба більше, завдяки такому високому попиту, навіть претензії до якості продукції, що поставляється, надходили значно рідше, ніж зазвичай, оскільки імпортери теж добре заробили на цибулі з Єгипту.
Однак усередині країни мільйони людей вкрай незадоволені ситуацією з цінами на цибулю та її якістю, і кажуть, що малозабезпечені громадяни не можуть собі дозволити купувати цей овоч, який є незамінним для приготування місцевих страв. Річ у тім, що до фактора зростання оптових цін на цибулю в Єгипті, спровокованого різким зростанням експорту, додався фактор девальвації місцевої валюти. За рік єгипетський фунт знецінився майже вдвічі, і оптові експортні ціни на цибулю, виражені в доларах, також більш ніж подвоїлися. У результаті цибуля на внутрішньому ринку подорожчала в чотири й більше разів.
Але і це не всі проблеми, з якими зіткнулися споживачі в Єгипті – зростання цін на цибулю супроводжувалося погіршенням її якості. Річ у тім, що фермери, які вирощують цибулю, та експортери намагалися продавати на експорт увесь якісний продукт, оскільки експортні ціни на нього були дуже привабливими. Тому на місцевий ринок надходила переважно цибуля невисокої або низької якості, яка не підлягає тривалому зберіганню і транспортуванню.
Однак місцеві фермери звертають увагу й на інший аспект проблеми – практично всі матеріально-технічні ресурси для вирощування цибулі: насіння, добрива, ЗЗР тощо, вони імпортують. Усі ці МТР подорожчали внаслідок девальвації єгипетського фунта. Тож зростання цін дасть їм змогу зберегти стійкість бізнесу, і зовсім не означає, що їхні прибутки зросли кратно зростанню цін на цибулю.
Головними ринками збуту цибулі для Єгипту традиційно були країни Близького Сходу: Саудівська Аравія, ОАЕ, Оман, Кувейт і Сирія, а також Велика Британія і Росія. Однак цього року до них додалися Україна, Польща та інші країни ЄС, а також зріс попит на цибулю з боку країн Центральної Азії, таких як Узбекистан, Казахстан, Киргизстан, Туркменістан і Таджикистан. Ці країни раніше були конкурентами Єгипту, а на початку 2023 року несподівано стали імпортерами. Відповідно, зростання цін було зумовлене реаліями ринку, адже попит на єгипетську цибулю з боку країн Близького Сходу та Великої Британії також залишався традиційно високим.