Чому українським садівникам варто подумати про технології захисту від заморозків вже зараз?

Експерти EastFruit постійно звертають увагу на втрати садівництва України, Молдови, Грузії і навіть Узбекистану, і Таджикистану від природних катаклізмів, найбільш згубним з яких є весняні заморозки.

Тільки в Україні, за оцінками аналітичного проєкту «АПК-Інформ: овочі та фрукти», середньорічні втрати садівництва України від заморозків сягають 1,7-2,0 млрд. грн. ($64-80 млн. доларів США). Такі цифри нещодавно озвучив представник компанії систем захисту агрокультур від заморозків FROSTLEE Денис Москальов. Втрати в інших країнах регіону, напевно, можна порівняти з цими або навіть більше. Зокрема, втрати Узбекистану від заморозків цього року напевно перевищили цю цифру.

Адже це ті гроші, які могли б бути вкладені у підвищення ефективності вирощування та доопрацювання фруктів!

А оскільки захист саду, виноградника чи ягідника від заморозків за допомогою вітряних машин є найбільш універсальним та доступним із ефективних методів захисту, команда EastFruit вирішила поцікавитись, наскільки реально встановити такі машини у садах нашого регіону. До речі, ми звернули увагу на цю проблему насамперед тому, що багато наших читачів просили знайти ефективне вирішення проблеми заморозків, які завдають величезних збитків щороку.

Зробивши запити у всі відомі компанії, які постачають на ринку Європи вітрові машини, ми виявили, що купити вітряк не так просто, як здається. Оскільки ці системи захисту давно та успішно застосовуються в основному в США, Канаді та Новій Зеландії, у Європі їх почали використовувати порівняно недавно. В останні роки інтерес до вітряних машин різко зріс, а постачальників таких рішень на ринку було мало. До речі, багато хто з них – це компанії із США та Нової Зеландії та Туреччини, які продають вітрові машини для захисту від заморозків до Європи.

Тому садівники Європи зараз вишикувалися буквально у черзі за вітряними машинами. А середній час очікування, після попереднього замовлення та передоплати, вже перевищує один рік. Крім того, враховуючи зростання цін на сировину та транспорт у всьому світі, а також перевищення попиту над пропозицією, ціни на вітряні машини постійно зростають. Крім того, попит на захист від заморозків зростає і в США, Новій Зеландії та Туреччині, де ці машини виробляються, тому експортувати продукцію у значних обсягах не завжди вдається. Не варто навіть говорити, що кожну вироблену на заводах вітряну машину вже викуплено. Один із виробників зазначив, що у 2021 році продав в одну лише Францію понад 200 «вітряків»!

Однак для садівників України, Молдови, Узбекистану, Грузії та інших країн регіону ситуація ускладнюється ще й тим, що на ринках немає представників цих компаній. Адже встановлення та обслуговування вітряної машини вимагає певної кваліфікації. Дистриб’ютори з інших країн надто завантажені, щоб займатися постачанням у країни, де інтерес до цих технологій до останнього часу був відсутній.

Проте ми відзначаємо, що і на нашому ринку з’являються представники компаній-виробників вітряних машин. А отже вже найближчими роками в наших країнах очікуються інвестиції у зниження погодних ризиків садівництва. Однак, подумати про це варто вже зараз.

До речі, представники одного із постачальників вітряних машин для захисту від заморозків візьмуть участь у 17-й Міжнародній конференції «Овочі та фрукти України-2021. Нові інвестиційні можливості» 3 грудня 2021 року в Києві і зможуть показати та розказати всім охочим більше про цю технологію.

AgriGator

Відповісти

Ваш email не публікується