Головні новини тижня від AGRI-GATOR (08.11 – 12.11)

Підписано закон про ринок біометану, створено робочу групу з розвитку цукрової галузі, подешевшали картопля та томати, ціни на добрива б’ють рекорди, в  Prozorro відбулися перші успішні земельні аукціони, зарплата в агросекторі зросла на 18% та інші головні агроновини за тиждень на AGRI-GATOR.

 

АГРОПОЛІТИКА

Зеленський підписав закон про ринок біометану в Україні.  Президент України підписав закон від 21.10.2021 № 1820-IX (5464) щодо розвитку виробництва біометану в Україні.

 

Мінагрополітики спрямує бджолярам 240 млн грн держпідтримки.  Мінагрополітики спрямує дотацію за наявні бджолосім’ї в обсязі 240 млн грн 39 754 отримувачам, з них 39 599 фізичним особам за наявні 2 176,9 тис. бджолосімей та 155 суб’єктам господарювання за 18,6 тис. бджолосімей.

 

Депутати підтримали закон про стимулювання виноградарства в Україні. 10 листопада депутати аграрного комітету розглянули та підтримали підготовлений до другого читання законопроект №2064 щодо  стимулювання розвитку виноградарства в Україні.

 

Створено робочу групу з розвитку цукрової галузі. Міністерство аграрної політики та продовольства України створює робочу групу щодо розвитку цукрової галузі. Відповідно до положення про робочу групу, основними її завданнями є надання пропозицій щодо розробки нормативно-правових актів з питань розвитку цукрової галузі та змін до них, їх обробка, аналіз та обробка інформації з проблемних питань, які мають бути рекомендовані для вирішення питань розвитку цукрової галузі.

 

Реєстрацію цін при купівлі-продажу землі зроблять обов’язковою.  За підсумками 4 місяців ринку землі лише для 55% укладених угод купівлі-продажу були зареєстровані ціни, через це Мінагрополітики хоче зробити реєстрацію цін при проведенні операції купівлі-продажу земельної ділянки обов’язковою.

 

ВИРОБНИЦТВО, СПОЖИВАННЯ, ЦІНИ, ЛОГІСТИКА

В Україні виготовили на третину більше цукру, ніж минулого року. Станом на 8 листопада в Україні виготовлено 841 тис. т цукру та перероблено 6,13 млн т цукрових буряків. Темпи виготовлення значно випереджають торішні показники — минулого року на звітну дату було виготовлено 594,6 тис. т цукру та перероблено 4,51 млн т цукрових буряків.

 

В Україні різко здешевшала картопля.  Цього тижня середня ціна картоплі різко знизилась на 20% або на 2,65 грн/кг. Тепер картоплю в супермаркетах Україні можна купити в середньому за 8,7 грн/кг.  Щодо вартості овочу на гуртових ринках, то вона в рази ще менша.

 

Наприкінці сезону ціни на тепличний томат почали знижуватись. Українські виробники змушені знижувати ціни на тепличний томат, незважаючи на те, що поточний оборот під цією культурою вже добігає кінця, повідомляють аналітики проекту EastFruit. Основною причиною здешевлення тепличного томату стала присутність на ринку великих обсягів некондиційної продукції.

 

Закупівельні ціни на молоко в Україні б’ють європейські рекорди. У першій половині 2021 року закупівельні ціни на молоко-сировину ґатунку екстра в Україні були практично ідентичними із середніми цінами в ЄС, то у другій половині вже стали їх суттєво перевищувати: у серпні – на 7 %, у вересні – на 8 %, у жовтні – майже на 12 %.

 

В Україні ціна сала досягла рекордної позначки.  В Україні спостерігається висхідна тенденція цін на сало. Вартість продукту поступово зростає кожного року і на сьогодні досягла рекордної позначки. Згідно з даними Мінфіну вартість солоного сала наразі становить 185 грн/кг, що на 40 грн/кг більше, ніж середня ціна продукту в вересні.

 

У жовтні ціни на добрива досягли максимальних значень за часи незалежності України.  Аграрії скаржаться, що їм доводиться платити за добрива майже втричі більше, ніж роком раніше. Олександр Захарчук, завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ «Інститут аграрної економіки», підтверджує, що ціни на добрива в Україні у жовтні досягли максимального за часи незалежності України показника.

 

На Одещині запустили нову колію до найбільших портів країни.  На Одещині запустили у роботу дільницю Чорноморська-Берегова. Це 6,8 км нової колії до найбільших портів країни. Пропускна спроможність дільниці Чорноморська-Берегова складала 48 пар поїздів на добу, а після оновлення — вже 60 пар.

 

ЕКСПОРТ-ІМПОРТ

Експорт української замороженої малини сягнув історичного рекорду. За інформацією аналітиків EastFruit, у серпні 2021 року Україна оновила історичні рекорди щомісячного експорту замороженої малини. Лише за один місяць країна спромоглася продати на зовнішні ринки 5,6 тис. тонн заморожених ягід малини, виручивши за це $21,5 млн. Ще одним історичним рекордом стала середня ціна експорту малини в $3,6 за кг.

 

Україна майже утричі зменшила експорт яєць.  Україна за 10 місяців 2021 року експортувала 35,1 тис. тонн яєць, що у 2,7 раза менше, як за цей же період у 2020 році. У грошовому еквіваленті експорт за січень-жовтень цього року скоротився у 2,3 рази та склав $37,7 млн.

 

Експорт живої ВРХ за 10 місяців скоротився на 29%.  Експорт вітчизняної великої рогатої худоби у січні-жовтні 2021 року скоротився на 29,1%, як порівняти з аналогічним періодом минулого року, – до 46 тис. голів. У грошовому еквіваленті експорт живої ВРХ втратив 28,6% проти показника за аналогічний період 2020 року і склав $24,6 млн.

 

Експорт живих свиней за 10 місяців зріс уп’ятеро.  Протягом січня-жовтня 2021 року Україна експортувала 17,3 тис. голів живих свиней, що в 4,9 раза більше, як порівняти з аналогічним періодом минулого року. Експорт живих свиней у грошовому еквіваленті за 10 місяців зріс у 5,2 раза – до $2,7 млн. Увесь обсяг українських свиней, що експортується, купувала Грузія.

 

Україна збільшує імпорт свинини. Україна у жовтні імпортувала понад 6 тис. т, що майже на чверть перевищує попередній імпортний максимум, зафіксований у серпні 2021 р. (4,9 тис. т).

 

Саудівська Аравія відкрила ринок для української ікри та морепродуктів.  Компетентні органи України та Саудівської Аравії погодили форму сертифіката на експортовані з України продукти, що походять від водних тварин: ікру, морепродукти тощо. Форма сертифіката набуває чинності з 1 грудня 2021 року.

 

У 2022 році Україна збільшить квоту на імпорт цукру-сирцю.  Міністерство економіки України розпочинає розподіл тарифної квоти на ввезення в Україну цукру-сирцю з тростини на 2022 рік. Як зазначається, квота встановлена на рівні 267,8 тис. т. Для порівняння цього року вона була 260 тис. т. Прийом заявок розпочинається 5 січня 2022року.

 

ІНШІ АГРОНОВИНИ

В Україні відбулися перші успішні земельні аукціони.  На платформі Prozorro.Продажі стартували перші земельні аукціони. Земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,23 га на аукціоні продала Кам’янка-Бузька міська рада Львівської області. Участь у торгах взяли три учасники, стартова ціна збільшилася в більш ніж чотири рази — з 704 тис. грн до понад 3 млн грн.

 

У 2021 році в Україні зросли прямі іноземні інвестиції. За ІІІ квартали 2021 року в Україні зафіксували рекордний рівень прямих іноземних інвестицій за останні роки — сальдо ПІІ склало $4,8 млрд.

 

Середньомісячна зарплата в агросекторі зросла на 18%.  У період із січня по вересень 2021 року середньомісячна заробітна плата штатних працівників у сільському господарстві України зросла на 18% порівняно з відповідним періодом попереднього року.

 

AGRI-GATOR

Відповісти

Ваш email не публікується