Високі ціни на газ заганяють в глухий кут промислові компанії України з якого виберуться одиниці – думка

Нинішні високі ціни на газ (близько $ 1700. / 1 ​​тис. куб.м. на європейському біржовому ринку станом на 07 жовтня – AgriGator) не вкладаються в собівартість продукції українських промислових компаній і ще більше заганяють їх у глухий кут з якого, швидше за все, виберуться одиниці. Таку думку висловлює Данило Шуфані, власник компанії «Варіант Агро Строй», яка спеціалізується на виробництві і реалізації систем зрошення для агрогосподарств.

«У найвідповідальніший період сезону підприємства будуть відключатися від газу. Про які інвестиції може йти мова? »

За інформацією власника «Варіант Агро Строй», зараз українські компанії вже отримали повідомлення, що в найвідповідальніший період сезону, підприємства будуть відключатися від газу, а тому мова про інвестиції за таких обставин йти не може.

1

При цьому власник «Варіант Агро Строй» зазначає, що нинішні проблеми з поставками газу і високі ціни на нього лише доповнюють перелік труднощів, з якими довелося зіткнутися українському промисловому сектору за останні два роки.

«За останні два роки, ми пережили:

– Пандемію: все зупинилося, завмерло, попит на різні товари просто припинився, деякі сектори економіки, були повністю зупинені;

-Логістичну кризу: імпортні комплектуючі просто неможливо було поставити і ціни на логістику злетіли до небес;

-Рекордні стрибки цін: сировина в усіх її проявах стрімко почала зростати і здається цей процес вже неможливо було зупинити. Переробні галузі стали заручниками ситуації, багатьом бізнесам просто не вистачало капіталу виконувати свої контрактні зобов’язання, багато збанкрутували або працювали майже рік в збиток;

– Зміцнення національної валюти. Цей процес, для мене як для експортера взагалі не зрозумілий. Всі країни, що розвиваються, тримали контрольовану інфляцію національної валюти, що б хоч якось підтримати своїх виробників і експорт. Що отримав український бізнес – більш конкурентний імпорт і неконкурентний експорт», – перераховує негативні фактори впливу на український бізнес Данило Шуфані на своїй сторінці у соцмережі Facebook.

Під загрозою – виробники азотних добрив та тепличних овочів

Як вже раніше повідомляв AgriGator, високі ціни на газ ставлять під загрозу виробництво азотних добрив в Україні, що може негативно позначитися на їх забезпеченні серед агровиробників напередодні майбутньої посівної кампанії.

За словами засновника ІА «Інфоіндустрія» Дмитра Гордейчука, на початку минулого тижня українські виробники азотних добрив закупляли газ для виробництва за ціною 25-30 тис грн/1 тис. куб.м, «що є неймовірною вартістю для них».

2

Для виробництва ж однієї тонни амміаку, з якого виробляються азотні добрива, необхідно від 0,9 до 1,1 тис куб.м газу. При цьому тонна амміаку на ринку коштує 22-24 тис грн.

«Тобто ціна амміаку нижча, аніж газу, який Україна закупляє для його виробництва. Звісно, що таке виробництво вже збиткове.

В умовах вільного ринку ми не можемо продати амміак за ціною $1,2 тис/тонну. На цьому тлі, сьогодні до України вигідніше імпортувати амміак. Така ситуація, умовно кажучи, ставить на коліна виробників, трейдерів та аграріїв, що закупляють добрива»,- зазначає фахівець.

Дмитро Гордейчук також повідомив, що взагалі, через високі ціни на газ, на сьогодні зупинено 40% потужностей з виробництва амміаку в Європі.

Зростання цін на природний газ являє також дуже серйозну загрозу для тепличного бізнесу України. Адже, як повідомляє проєкт EastFruit, абсолютна більшість тепличних господарств країни продовжує використовувати газ як основне джерело тепла, а в деяких випадках і для генерації електроенергії. Тому підвищення вартості газу може привести до зупинки виробництва або банкрутства тепличних підприємств.

3

При цьому аналітики проєкту відзначають, що зростання цін на газ зачіпає не тільки Україну. Уже зараз в країнах ЄС і Великобританії скорочуються обсяги вирощування тепличних овочів в найменш теплих регіонах. Відповідно, одним з варіантів вирішення проблеми може стати розвиток експорту тепличних овочів в країни, де рівень доходів населення вище, а споживання не так сильно залежить від рівня цін.

AgriGator

Відповісти

Ваш email не публікується