Чорні вареники з білою бриндзею: на Закарпатті шукають нові рецепти для місцевого суперфуду – SEEDS

Банош і кулеша з бриндзею – у Карпатах це коронні автентичні страви! Однак тутешні ресторатори і виробники цього суперфуду вирішили піти далі – розробляють ціле меню з використанням гуцульської овечої бриндзі, повідомляє SEEDS.

На меті не просто створити страви «для галочки», мовляв, і тут є бриндзя. Прагнуть більшого – щоб люди приходили знову і знову, замовляти саме цю унікальну страву, розповів Олександр Мартин, голова асоціації виробників традиційних карпатських високогірних сирів.

«Овеча бриндзя – це крафтовий, локальний продукт, який ми стараємось презентувати широкому загалу. Асоціація виробників традиційних карпатських високогірних сирів була створена тільки 3 роки тому. Зараз у нас є лише 4 сертифіковані виробники, які згідно з специфікацією виробляють гуцульську овечу бриндзю.

Ми проходимо внутрішній і зовнішній контроль. Ведемо журнали з виробництва на полонині, а по переробці будза на бриндзю – внизу. Працюємо поки що з невеликими об’ємами. В майбутньому, сподіваюсь, ми збільшуватимемо кількість сертифікованих виробників і об’єми виробництва», – розповідає Олександр Мартин.

«Переважна більшість людей знають, що бриндзю можна вживати з баношем, або кулешею. Ми намагаємось презентувати бриндзю у сучасній інтерпретації, у нових стравах. Шукаємо різні рішення. Є в нас роли з вурдою. (в Італії вурда більш знана, як Ricotta — сир, що виготовляється з молочної сироватки – ред.).Є чорні вареники з бриндзею. Салат з вурдою і копченим лососем та інші страви», – додає Олександр.


Овеча бриндзя. Фото Василя Дячука

Маринований у меді будз, бутербродну намазку на основі бриндзі… Всі ці неймовірні за смаком страви презентували під час промоційного туру культурно-туристичним маршрутом «Гуцульські сирні плаї» у мистецько-гастрономічному просторі Рахова галереї «FRANKO’3».

За словами Олександра Мартина, виробники традиційних карпатських високогірних сирів співпрацюють з багатьма відомими шеф-кухарями, спільно розробляють нові рецепти з використанням овечої бриндзі.


Чорні вареники з білою бриндзею. Фото Василя Дячука

«Цього літа ми запросили учасника кулінарного шоу «МастерШеф Професіонали» Радека Конечни. Він сам чех, але довший час проживає в Україні та залюбки погодився поекспериментувати з нашим продуктом. Раніше, у співпраці з проектом ЄС «Підтримка розвитку системи географічних зазначень в Україні» та за підтримки Рахівської РДА, кілька нових страв з бриндзею розробив відомий шеф-кухар Сергій Пожар. В рамках проєкту «Гуцульські сирні плаї» в галереї FRANKO’3 плануємо проводити творчі вечори з дегустацією різних страв саме з гуцульською овечою бриндзею та з вурдою. Надалі ми співпрацюватимемо і з Радеком, і з іншими шеф-кухарями, для того, щоб розширити рецептуру. Ми плануємо довести страви до досконалості», – розповів Олександр Мартин.


Радек Конечни. Фото Василя Дячука

Деякі нові страви з бриндзею вже є в меню партнера проєкту – ресторану «Європа» – це чорні вареники з білою овечою бриндзею. Страва не звичайна як зовні, такі на смак. До тіста додають натуральний барвник – чорнило каракатиці. Через її неповторність за цими варениками до ресторану відвідувачі повертаються знову і знову. Саме цього і прагнуть ресторатори та виробники гуцульської овечої бриндзі.

«Ми в постійних пошуках. Пошуках таких страв, аби люди приходили, їли, а потім повертались і приводили друзів. Треба знайти саме такі рецепти, а не просто представити страву «для галочки».

Все, що ми робимо, наприклад, салат з вурдою і копченим лососем, ми прагнемо зробити так, щоб люди приходили конкретно на нього. Чорні вареники вже є і продаються в нашому ресторані. Все інше – це поки що тільки розробка», – розповідає Віталій Дубровський, директор ресторану «Європа».


Якщо ви виробник аграрної продукції та плануєте вийти на нові ринки, то Міжнародна конференція: «From Local to Global: суперфуди, технології, ринки» з циклу Збільшення прибутків агробізнесу – подія саме для вас. Конференція відбудеться 27 жовтня. Організатор події – агромедіа-агенція SAPIENZA за підтримки Київського контрактового ярмарку. Місце зустрічі: м. Київ, Міжнародний виставковий центр (Броварський проспект 15), виставка “AgroComplex 2021”. Початок о 12:00.

Участь безкоштовна за умови попередньої реєстрації. Зареєструватися можна тут


Гуцульську овечу бриндзю виробляють з цінного овечого молока на високогірних полонинах, більшість з яких розташовані на висоті понад 1000 метрів над рівнем моря. В раціоні овець цінні дикоростучі трави та ягоди. За день отара на випасі проходить біля 10-15 кілометрів. Технологія виробництва є незмінною ще з 15 століття. Овець доять вручну, у виробництві використовують традиційні дерев’яні інструменти.

Нещодавно Гуцульська овеча бриндзя отримала статус першого в Україні продукту із Географічним зазначенням.

«Гуцульські сирні плаї» — це унікальний культурно-туристичний маршрут. Він об’єднав 13 локацій, більшість з яких – це сертифіковані полонинські господарства в Івано-Франківській та Закарпатській областях, які є виробниками гуцульської овечої бриндзі та гуцульської коров’ячої бриндзи із Географічним Зазначенням. Сам проєкт розвивається за підтримки Українського культурного фонду та Державного агентства розвитку туризму.

Людмила Калита для SEEDS


Джерело https://www.seeds.org.ua

Відповісти

Ваш email не публікується