Цінність обробітку ґрунту під озимі визначається строками його здійснення – AgroTimes

Цінність обробітку ґрунту під озимі визначається не глибиною, а строками його здійснення.

Про такі результати досліджень пише Леонід Глущенко, кандидат сільськогосподарських наук (Полтавська ДСДС ім. М. І. Вавилова) у статті в журналі The Ukrainian Farmer.

У більшій частині регіонів України практично щорічно, як навесні, так і восени, обмежувальним чинником одержання повноцінних і своєчасних сходів сільгоспкультур є брак вологи в посівному шарі ґрунту. Тому основним способом підготовки ґрунту під озимі після всіх попередників має бути безплужний мілкий (не глибше як 10–12 см) обробіток.

Мінімальний обробіток ґрунту, порівнюючи з оранкою, дає змогу в короткий строк підготувати поля після збирання попередника, активізувати мінералізацію пожнивних і кореневих решток, зменшити втрати вологи з ґрунту, суттєво зекономити виробничі витрати.

Доцільність саме такого обробітку ґрунту під озимі підтверджують і результати досліджень Полтавської ДСГДС ім. М. І. Вавилова. Так, урожайність зерна озимої пшениці за плоскорізного обробітку ґрунту під неї на глибину 20–22 см становила 4,31 т/га, а у разі зменшення глибини розпушування до 14–16 і 10–12 см рівень продуктивності культури збільшився, відповідно, на 0,15 і 0,25 т/га зерна.

На варіанті, де під пшеницю проводили оранку на глибину 20–22 см, урожайність становила 4,01 т/га. Щодо «прямої» сівби озимих культур, то у системі землеробства зони Лісостепу така технічна і технологічна система може бути ефективною після попередників, які вивільняють поле близько оптимальних строків сівби.

Для цього потрібно мати у наявності сучасні сівалки «прямої» сівби та гербіциди, ефективні проти більшості бур’янів. Проведені стаціонарні польові дослідження на ПДСГДС ім. М. І. Вавилова показали, що в середньому продуктивність пшениці озимої за прямої сівби була меншою від оранки на 9,1%, з меншими енергозатратами на 50%.

Краща ефективність цього агрозаходу проявляється за помірного зволоження та за наявності рослинних решток на полі як мульчі й органічного добрива. До того ж вони покращують агрофізичні показники ґрунту, поживний і водний режими.

Нагадаємо,


Джерело https://agrotimes.ua/

Відповісти

Ваш email не публікується