В UKRAVIT розповіли, як захистити сою та соняшник від хвороб у Південному регіоні

Агрометеорологічні умови на Півдні України цьогоріч стимулювали надмірне поширення хвороб на посівах сільгоспкультур, зокрема соняшнику та сої. У зв’язку з цим фахівці «UKRAVIT» виділили найбільш шкодочинні захворювання рослин та розробили надійні схеми фунгіцидного захисту.

Про це йдеться у матеріалі «Фунгіцидний захист соняшника та сої. Оптимальна кількість обробок у розрізі регіонів».

На Півдні України на соняшнику, що вирощують на богарі, зазвичай застосовують тільки одну фунгіцидну обробку, проте, якщо спостерігаються часті опади в період вегетації, можливе збільшення кількості обробок до двох. На зрошенні майже завжди застосовують двократне внесення фунгіцидів, як на соняшнику, так і на сої. Якщо це пожнивний посів сої, то можливе й однократне застосування фунгіциду.

«В останні роки в південному регіоні на соняшнику спостерігаються та набувають поширення такі хвороби як септоріоз, іржа, фомоз, альтернаріоз, фомопсис, які пошкоджують листя та стебло. Також у вологі роки такі, як цей, проявляється пероноспороз. Корзинка часто уражається сірою гниллю. В останні сезони дедалі більше спостерігаються такі небезпечні хвороби, як-от склеротиніоз, вугільна гниль та вертицильозне в’янення, які майже не контролюються засобами захисту рослин», — розповів Дмитро Худяков, менеджер із технічної підтримки «UKRAVIT» в Херсонській області.

На сої ж у Південному регіоні поширені наступні хвороби: септоріоз, альтернаріоз, фомопсис, фузаріоз, іржа, церкоспороз, антракноз, аскохітоз. Так, як і на соняшнику, в останні роки проявляється біла та сіра гнилі.

Менеджер компанії наголошує, що моніторити наявність хвороб, що на сої, що на соняшнику потрібно регулярно при об’їзді полів з цими культурами. Поле потрібно оглядати з усіх боків, щоб не пропустити осередки розповсюдження хвороби. Хвороби листя потрібно відслідковувати вже від початку проростання рослини і упродовж всього періоду вегетації. Від того, наскільки вчасно буде ідентифікована хвороба, й буде залежати схема захисту та її ефективність.

 

Іржа, соняшник
Іржа, соняшник

«В південному регіоні в період вегетації соняшника зазвичай спостерігаються посушливі та жаркі погодні умови, тому в основному потрібно орієнтуватися на його захист у фазі 4-5 пар листків. Для цих цілей застосовують Дезарал або Дезарал Екстра, Захисник або Захисник Екстра. Також часто застосовують Ті Рекс: хоч він і не зареєстрований на соняшник, він добре зарекомендував себе в контролі основних хвороб. Для захисту соняшника на зрошені обирають більш потужні продукти, такі, як Капітал або Тріафіт. Проте, якщо рік нестандартний, то підхід до фунгіцидного захисту потрібно змінювати, бо проти пероноспорозу працюють інші продукти, такі, як Захист, Капітал, Тріафіт. В основному, аграрії нашого регіону віддають перевагу фунгіциду Захист для вирішення проблем із хворобами», — додав пан Дмитро.

Також на систему захисту впливає й попередник, адже якщо попередня культура, наприклад, соя, горох або ріпак має спільні хвороби з соняшником, то фунгіцидний захист потрібно застосовувати обов’язково. Але зважаючи на те, що чергування культур на півдні України слабке (майже завжди це 3-пільна сівозміна), то фунгіцидний захист потрібно проводити однозначно.

«На сої фунгіцидний захист присутній обов’язково, так як вона вирощується на зрошенні і на це зазвичай впливають більше не погодні умови, а попередник і прогнозування поширення хвороб в регіоні. В основному, на сої в першу обробку застосовують Дезарал або Дезарал Екстра, а на другу застосовують більш потужні фунгіциди такі, як Капітал або Аякс», — зауважує експерт.

Менеджер з технічної підтримки наголошує, що поширеною основною помилкою є те, що аграрії несвоєчасно проводять фунгіцидний захист. Також не завжди знають, які хвороби контролює той чи інший фунгіцид, і застосовують неправильний продукт. Ще мало хто знає, які хвороби можуть спостерігатися при тих чи інших погодних умовах, і неправильно планують схему захисту.


Джерело https://superagronom.com

Відповісти

Ваш email не публікується