Головні новини тижня від AGRI-GATOR (28.06 – 02.07)

Стартував ринок землі, ухвалено закон щодо агрострахування, Україна шоста в світі за обсягом переробки томатів, з початку року Україна відкрила 11 експортних ринків, розшифровано геном цибулі, на Львівщині запатентували бургер з дерунів та інші головні агроновини за тиждень на AGRI-GATOR.

 

АГРОПОЛІТИКА

В Україні стартував ринок землі.  З 1 липня 2021 року скасовано дію мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення. З 1 липня 2021 року і до 1 січня 2024 року купувати землі сільгосппризначення зможуть тільки фізичні особи-громадяни України. У перші два роки з дня, коли закон набуде чинності, одна фізособа зможе придбати лише 100 га землі.

 

Рада ухвалила закон щодо агрострахування.  Парламент голосами 311 народних депутатів ухвалив у другому читанні та в цілому законопроєкт №5104, яким вносяться зміни до Податкового кодексу України щодо удосконалення правового регулювання страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою. Документом запроваджується державна підтримка сільськогосподарських товаровиробників в частині страхування сільськогосподарської продукції.

 

Рада відновила 20% ПДВ на деякі види сільськогосподарської продукції.  Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №5425-д, який відновлює податок на додану вартість (ПДВ) у розмірі 20% для таких видів сільськогосподарської продукції як жива велика рогата худоба, свині, вівці, молоко незбиране, жито, овес, подрібнене або непродрібнене насіння льону, насіння та плоди інших олійних культур, цукрові буряки.

 

Змінилися правила застосування та завезення пестицидів і агрохімікатів. В Україні зміниться порядок застосування, обігу та імпорту пестицидів. У середу, 30 червня, Верховна Рада ухвалила Закон “Про внесення змін до статті 4 Закону України “Про пестициди та агрохімікати” щодо ввезення пестицидів на митну територію України”. Відтепер дозволено ввозити з-за кордону зразки інноваційних засобів захисту рослин з метою здійснення випробувань та наукових досліджень.

 

Прийнято законопроект, який врегульовує питання здійснення габаритно-вагового контролю. Верховна Рада на засіданні 29 червня ухвалила законопроект №3743 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю» у другому читанні і в цілому.

 

Президент підписав закон про автоматичної фіксації порушень габаритно-вагових норм. Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю» №1534-ІХ, який Верховна Рада прийняла 3 червня 2021 року. Документ покликаний законодавчо закріпити можливість автоматичної фіксації порушень габаритно-вагових параметрів.

 

Уряд схвалив законопроект щодо забезпечення умов для покращення питної води. Кабінет Міністрів України схвалив розроблений Мінрегіоном законопроект «Про Загальнодержавну цільову соціальну програму «Питна вода України» на 2022-2026 роки.

 

Українські молочники наполягають на зниженні ставки ПДВ на свою продукцію до рівня 14%. Асоціація виробників молока наполягає на продовженні реформи щодо зменшення ставки податку на додану вартість (ПДВ) до 14% на весь ланцюг виробництва молочної продукції. Це забезпечить бізнес достатніми умовами праці, а громадян – доступністю харчових продуктів.

 

30 тис. гривень дотації за одну корову можуть отримати власники ВРХ. Щоб стимулювати зростання кількості великої рогатої худоби власного відтворення в Україні, Кабмін ухвалив Постанову «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 року № 107». Згідно з нею, господарства, які є юридичними особами, можуть отримати по 30 тис. грн субсидії на кожну корову власного відтворення, яка з’явилася в господарстві з 1 січня по 1 липня.

 

ВИРОБНИЦТВО, СПОЖИВАННЯ, ЛОГІСТИКА

Україна займає шосте місце в світі за обсягом переробки томатів. Згідно зі звітом Всесвітньої ради по переробці томатів (WPTC), світовий обсяг переробки томатів в 2021 році складе 38,92 млн тонн, що на 8% більше, ніж у 2020 році (38,6 млн тонн). Україна з об’ємом 850 тис. тонн посідає шосте місце в світі.

 

В Україні зросло виробництво замороженої яловичини і телятини майже на 40%. У січні-травні в Україні виробництво замороженої яловичини і телятини зросло на 39,2% в порівнянні з січнем-травнем 2020 р – до 5,5 тис. т. За даний період в цілому в Україні виробили 18,95 тис. т яловичини і телятини.

 

Українські ОЕЗи знизили в травні виробництво соняшникової олії на 43%. У травні 2021 року українські ОЕЗи виробили 294,19 тис. т нерафінованої соняшникової олії, що на 43,4% менше травня 2020 р

 

ЕКСПОРТ-ІМПОРТ

З початку року для українських виробників відкрито 11 експортних ринків.  За шість місяців 2021 року для українських виробників відкрито 11 експортних ринків. Це майже стільки же, як за весь попередній 2020 рік, коли було відкрито 12 експортних ринків.

 

Експорт соняшнику з України виріс на чверть з початку року. За січень-травень 2021 року українські виробники відправили на експорт 39,99 тис. т насіння соняшнику, що на 26% більше аналогічного періоду 2020 роки (31,8 тис. т). У грошовому вираженні експорт українського соняшнику склав $ 19,37 млн, що на 54% більше показника за січень-травень 2020 року ($ 12,3 млн).

 

Україна повернула місце в трійці основних експортерів курятини до ЄС.  За підсумками січня-квітня 2021 року Україна експортувала в країни ЄС 13,53 тис. тонн м’яса птиці, що з усім тим майже на 55% менше, ніж за аналогічний період минулого року (29,7 тис. тонн). Таким чином, Україна повернула своє звичне третє місце в рейтингу топ-експортерів в регіон.

 

Протягом І півріччя Україна імпортувала свинини на $23,5 млн. Протягом І півріччя 2021 року Україна імпортувала 12,7 тис. тонн свинини, що на 35,8% більше, ніж за аналогічний період минулого року. У грошовому еквіваленті імпорт за шість місяців 2021 року зріс 19,5% проти аналогічного періоду 2020 року – до $23,5 млн.

 

ІНШІ АГРОНОВИНИ

Розшифровано геном цибулі. Учені Вагенінгенського університету (Нідерланди) розгадали геном цибулі. Це пришвидшить селекцію нових сортів овоча, стійких до таких умов, як посуха та грибні хвороби.

 

Cтартап навчився визначати стать майбутніх курчат на стадії яйця. Стартап In Ovo розробив систему, яка може визначати стать майбутнього курча на стадії яйця. Це допоможе не закладати в інкубатори яйця, з яких вилупляться самці.

 

На Львівщині запатентували бургер з дерунів. У ресторані «Дефіляда» на Львівщині створили авторський рецепт – деруни з м’яса у вигляді бургера під назвою «Друнгер».

 

На Запоріжжі створили величезну картину з черешень.  У рамках фестивалю «Черешнево 2021» у Мелітополі зробили найбільшу в Україні картину із солодкої ягоди, яка вважається символом міста. На її виготовлення викладачі художньої школи витратили 330 кілограмів черешні. Розміри картини вражають — 7 на 3 метри.

 

AGRI-GATOR

Відповісти

Ваш email не публікується