Посівні площі під лікарськими рослинами в Україні зростають: технології вирощування — SuperAgronom.com

Останнім часом вирощування лікарських рослин набуває дедалі більшої популярності серед українських аграріїв, адже в сучасних умовах — це є високорентабельною галуззю сільського господарства. За статистикою, із лікарських рослин виготовляють понад 40% усіх медикаментів, у тому числі 75% ліків.

Про це повідомляє прес-служба Департаменту розвитку промисловості та АПК Хмельницької ОДА.

В Україні вирощують понад 25 різних лікарських культур, Кожна з них має свою індивідуальну технологію вирощування, свої особливості. Найголовніші з них: валеріана лікарська, ромашка лікарська, горицвіт, алтея лікарська, шавлія лікарська, материнка звичайна, звіробій, беладона, м’ята перцева, подорожник великий, чебрець звичайний, безсмертник піщаний, календула, тощо. Зупинимося на найвідоміших видах трав окремо.

1. Валеріана лікарська: виростає до 2 метрів, корені і кореневища являються лікарською сировиною. В перший рік вегетації виростає прикоренева розетка листя, на другий рік усі рослини зацвітають і дають насіння. Посів валеріани проводиться ранньою весною — весняний посів, або в середині літа — літній посів. Норма висіву насіння 6-8 кг/га. Глибина заробки насіння 1,5-2,0 см, ширина міжрядь 45 см. При весняному посіві викопування коренів проводиться в той же рік в жовтні місяці. При літньому посіві викопування коренів проводиться в жовтні місяці наступного року. При літньому посіві урожайність коренів значно вища ніж при весняному. Урожайність сухих коренів складає 1,5 – 2,0 т/га.

2. Ромашка лікарська: виростає до 50-90 см, лікарською сировиною є квіткові корзинки без квітконосів або з їх залишками довжиною не більше 3 см. Найбільший урожай суцвіть одержують при літньому посіві, який проводиться в серпні. Весняний посів проводиться в ранні строки, при першій можливості виходу в поле. При весняному посіві сходи можуть не з’явитися зовсім, або загинути через висушування верхнього шару грунту. Норма висіву насіння 2,0-2,5 кг/га, глибина заробки насіння 0,5 см, ширина міжрядь 45 см. Збирання урожаю проводиться в стадії масового цвітіння ромашки спеціальними совками. Урожайність суцвіть 0,4-1,2 т/га.

Ромашка лікарська

3. Алтея лікарська: вирощується досить просто, головне, щоб ґрунт був родючим, піщаним або глинистим, зораний на 20 см. Насіння алтеї сіють на глибину 2-3 см з міжряддям у 45-60 см за нормою 1 г/м². При згущених сходах посів проріджують, залишаючи на 1 м грядки 10-15 рослин. При гарному догляді добрий урожай коренів можна отримати у перший рік.

4. Шавлія лікарська: багаторічний напівкущ висотою 60-100 см. Лікарською сировиною є листя рослин. Сіють шавлію лікарську весною з міжряддям 60 см. Норма висіву насіння 7-9 кг/га, глибина заробки — 4 см. В перший рік вегетації рослину скошують 1 раз, в послідуючі роки 2-3 рази. Урожайність сухого листа 1,5-2,5 т/га. На одному місці шавлія лікарська може рости 6-7 років.

5. Материнка звичайна (душиця): зростає у сонячних місцях, розмножується насінням і кореневищами. Вирощують її в одному місці кілька років поспіль, тому ґрунт має бути добре удобреним: на 1 м² вносять до 5 кг гною і 30 г суперфосфату. Насіння душиці передпосівної підготовки не вимагає. Висівають її у травні в ущільнене ложе на глибину 1 см з міжряддям 45 см. Ґрунт має бути ретельно вирівняним. На 1 м грядки висівається близько 1 тис. насінин (0,1 г). Після сівби грядку злегка поливають. При розмноженні кореневищами душицю пересаджують рано навесні або у вересні.

6. Звіробій продірявлений: переносить холод, любить світло і за нормальних умов на одному місці може рости років десять. Тому ґрунт має бути добре удобрений: на 1 м² внести 5-7 кг гною. Насіння висівають на світлих та очищених від бур’янів ділянках. Важливо, щоб на таких ділянках не застоювалися весняні води. Сіяти рослину краще під зиму, за тиждень-другий до морозів, поверхово з міжряддями 45 см. На 1 м грядки — 1500 насінин (0,15 г). При появі сходів звіробою грядки прополюють, міжряддя розпушують. За потреби звіробій можна прополювати ще кілька разів.


Джерело https://superagronom.com

Відповісти

Ваш email не публікується