Головні новини тижня від AGRI-GATOR (15.03 – 19.03)

Оновлено механізм державної програми здешевлення сільгосптехніки, відновлено імпорт української курятини до ЄС, в Україні зменшилося виробництво молока, виведено унікальні сорти картоплі, винайшли технологію зі створення їжі з повітря та інші головні агроновини за тиждень від AGRI-GATOR.

 

АГРОПОЛІТИКА

Уряд оновив механізм державної програми здешевлення сільгосптехніки.  17 березня на засіданні Уряду прийнято постанову, яка вносить зміни у Порядок використання коштів за програмою часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва. На 2021 рік на цю програму передбачено 1 млрд грн. Скориставшись програмою підтримки, один сільгоспвиробник може розраховувати на фінансову підтримку до 60 млн грн.

 

В Україні буде впроваджено європейські вимоги до дитячого харчування.  17 березня Комітет з питань аграрної та земельної політики одноголосно підтримав проєкт Закону  № 4554  «Про внесення змін до деяких  законодавчих актів України щодо приведення законодавства України у сфері дитячого харчування у відповідність до вимог законодавства ЄС» та рекомендував Верховній Раді ухвалити його в першому читанні.

 

Уряд підготував два меморандуми для регулювання цін – на олію та хліб.  В Україні можуть запровадити «добровільне» регулювання роздрібних цін на бутильовану соняшникову олію, хліб і борошно. Відповідна ініціатива міститься у двох проєктах меморандумів авторства Міністерства економіки та продовольства України, які розіслали олійникам («Укроліяпром»), хлібопекарським підприємствам, борошномелам та асоціації «Ретейлерів України».

 

Агрокомітет підтримав законопроект щодо забезпечення діяльності Мінагрополітики. Комітет ВРУ з питань аграрної та земельної політики одноголосно підтримав Проект Закону про внесення змін до додатків № 3 та № 4 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” щодо забезпечення діяльності Міністерства аграрної політики та продовольства України № 5197 від 03.03.2021.

 

Україна допоможе Казахстану із сертифікацією агропродукції для експорту в ЄС. Україна готова допомагати із сертифікацією товарів, що постачатимуться із Казахстану до Європейського Союзу. Про це заявив на Першому спільному засіданні Українсько-Казахстанської Ділової ради голова української частини Ради віцепрезидент Торгово-промислової палати України (ТППУ) Сергій Свистіль.

 

ЕКСПОРТ-ІМПОРТ

ЄС відновлює імпорт української курятини. Європейський Союз 17 березня визнав зонування України щодо високопатогенного грипу птиці, що дозволить постачати безпечну продукцію птахівництва з неінфікованих зон в країни ЄС.

 

Україна вже вичерпала річні євроквоти із 3 видів продуктів.  Україна вичерпала на 100% річні квоти на безмитні поставки меду (6 тис. т), виноградного та яблучного соку (20 тис. т) та оброблених томатів (10 тис. т) в країни Європейського союзу в рамках зони вільної торгівлі.  Тарифні квоти ЄС встановлено загалом для 36 видів товарів.

 

Україна збільшила експорт заморожених ягід за підсумками 2020 р. Незважаючи на всі складності ягідного сезону в 2020 р українські підприємства змогли експортувати 44,6 тис. тонн заморожених ягід, тоді як роком раніше експорт становив 43,5 тис. тонн. Основними категоріями українського експорту залишилися чорниця з іншими дикорослими ягодами і малина.

 

Туреччина стала основним постачальником цитрусових до України в минулому році. За даними Державної митної служби України, у 2020 році основним постачальником цитрусових до України залишається Туреччина, з якої минулого року імпортовано понад 269 тис. т фруктів. Торік частка Туреччини у вартості вітчизняного імпорту плодів склала 28,8 %, зазначив експерт.

 

Українське вино завойовує ринок Африки.  Українська виноробна компанія 46 Parallel Wine Group здійснила експортну поставку своїх вин до Африканського континенту. Чергова партія вин брендів компанії  Аpostrophe та 46 Parallel  у березні відвантажена у Нігерію.

 

Україна розширить торгівлю з Хорватією. Меморандум про співпрацю між Радою експортерів та інвесторів (СЕІ) при МЗС України та Хорватської сільськогосподарською палатою (ХСП) був підписаний 11 березня 2021 р. Меморандум закладає основи для подальшого розширення співпраці між Україною і Хорватією в аграрній сфері.

 

Зміняться вимоги до українських експортерів м’яса в Азербайджан.  Держпродспоживслужба України та Агентство з безпеки харчових продуктів Азербайджанської Республіки підписало нову Угоду з безпеки харчових продуктів. Нові правила експорту та імпорту між Україною та Азербайджаном діятимуть з 13 квітня 2021 року, коли втратить чинність Угода про співробітництво в галузі ветеринарії, підписана ще 12 березня 1993 року.

 

ВИРОБНИЦТВО, СПОЖИВАННЯ, ЛОГІСТИКА

В Україні зменшилося виробництво молока.  За січень-лютий 2021 року виробництво молока в Україні зменшилося на 4,8% порівняно з аналогічним періодом 2020 року, до 1,06 млн тонн. У тому числі сільськогосподарські підприємства виробили 435,4 тис тонн молока (на 0,9% менше), господарства населення — 621,5 тис. тонн (на 7,4% менше).

 

Поголів’я птиці в України знизилося за рік майже на 6%. Станом на 1 березня 2021 року поголів’я птиці в Україні склало 190,15 млн. голів, що на 5,9% менше показника на аналогічну дату 2020 р.

 

Сільгосппідприємства України скоротили виробництво яєць майже на чверть. У січні-лютому 2021 р. виробництво яєць в Україні зменшилось на 16,1% — до 2,03 млрд штук, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

 

Минулого року український видобуток водних ресурсів скоротився на 17%. В 2020 році було добуто 76,5 тис. т водних біоресурсів, що на 17% менше показника попереднього року. З цього обсягу 63% становить риба, решта – інші види біоресурсів, до яких належить ракоподібні, молюски, водорості та морські трави.

 

За тиждень в Україні подорожчала білокачанна капуста. На поточному тижні в Україні помітно подорожчала білокачанна капуста високої якості. За словами ключових гравців ринку, причиною підвищення цін стало сезонне скорочення пропозиції білокачанної капусти, оскільки її запаси в українських господарствах вже зовсім ослабли.

 

На Чернігівщині виведено унікальні сорти картоплі.  Селекціонери науково-виробничого об’єднання «Чернігівеліткартопля», що в смт. Седнів Чернігівської області, вивели екзотичну картоплю з фіолетовим та червоним м’якушем. Наразі  нові сорти готують до реєстрації в державному реєстрі рослин.

 

Минулого року виробництво азотних добрив в Україні досягло 5-річного максимуму. За підсумками 2020 року виробництво азотних добрив в Україні склало  5,1 млн т в фізичній вазі. Загалом обсяг виробництва зріс на 35% порівняно до 2019 року, що є найвищим показником починаючи з 2015 року.

 

ІНШІ АГРОНОВИНИ

На полях вкотре гинуть червонокнижні птахи.  На Херсонщині через протруєне зерно продовжують гинути червонокнижні птахи – сірі журавлі та огарі. Про це повідомив директор Біосферного заповідника «Асканія-Нова» Віктор Гавриленко.

 

В Україні створили сканер продуктів на наявність шкідливих добавок.  Українські стартапери створили сканер продуктів на наявність шкідливих добавок. За допомогою камери користувач сканує штрихкод, система знаходить товар в базі даних, показує склад і оцінює загальну користь або шкоду компонентів.

 

Вчені винайшли технологію зі створення їжі з повітря.  У Фінляндії вчені винайшли революційну технологію зі створення їжі буквально з повітря.  Винахідники свій продукт називають «солеїн» і переконані, що він може стати повноцінною альтернативою м’ясу та молоку. Для його виробництва потрібен вуглекислий газ, мікроби, вода, вітаміни та мініатюрний біореактор.

 

AGRI-GATOR

Відповісти

Ваш email не публікується