Головні новини тижня від AGRI-GATOR (14.12 – 18.12)

Ухвалено Бюджет 2021, ставку експортного ПДВ для агросектору знижено до 14%,  призначено міністра аграрної політики, експортовано рекордний за 5 років обсяг азотних добрив, зменшення виробництва молока та збільшення м’яса,  підписано перший договір про допуск приватної тяги на залізницю, нагорода від лондонської Академії шоколаду та інші головні агроновини за тиждень від AGRI-GATOR.

 

АГРОПОЛІТИКА

Рада ухвалила Бюджет-2021.  Парламентарі підтримали законопроекту №4000 про Державний бюджет України на 2021 рік. За проголосувало 289 депутатів.

 

Рада підтримала зниження ставки експортного ПДВ до 14% для агросектору.  Верховна Рада прийняла у другому читанні законопроект № 3656  «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставки податку на додану вартість з операцій з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції», який, зокрема, передбачає зниження ставки ПДВ для агросектору з 20% до 14%.

 

ВРУ прийняла закон про державну підтримку значних інвестиційних проектів. Верховною Радою на пленароному засіданні 17 грудня 2020 року більшістю голосів прийнято Закон “Про державну підтримку інвестиційних проектів зі значними інвестиціями” №3760. Законом виокремлено новий вид інвестора – інвестора зі значними інвестиціями та інвестиційний проект зі значними інвестиціями, передбачено ряд пільг для таких інвесторів.

 

Призначено міністра аграрної політики.  Верховна Рада підтримала призначення Романа Лещенка на посаду міністра аграрної політики. Кандидатуру Романа Лещенка підтримали 242 народні депутати, після чого він прийняв присягу.

 

Прем’єр анонсував відновлення Мінагрополітики.  На початку наступного року можна очікувати, що відбудеться створення повноцінного аграрного міністерства. Про  це 16 грудня, на засіданні Кабінету Міністрів України повідомив  прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

 

ВРУ ратифікувала Угоду про вільну торгівлю з Великобританією.  Верховна Рада України 16 грудня прийняла закон «Про ратифікацію Угоди про політичне співробітництво, вільну торгівлю і стратегічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії».

 

Рада підтримала закон, який посилює адмінвідповідальність за пожежі у лісах. Верховна Рада підтримала проєкт Закону “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за порушення законодавства у сфері захисту природних екосистем від пожеж” №3755, яким посилено адміністративну відповідальність за порушення правил пожежної безпеки в екосистемах.

 

ІМПОРТ – ЕКСПОРТ

Україна експортувала майже 24 млн т зерна. З початку 2020/21 МР станом на 16 грудня 2020 року експорт зернових з України досяг 23,87 млн ​​т. Це на 3,82 млн т або  13,8% нижче за результат за аналогічний період минулого маркетингового року (27,69 млн т).

 

Україна посіла перше місце за поставками ріпакової, соняшникової та соєвої олії до ЄС.   Про це свідчать дані щотижневого звіту Єврокомісії. Так, до країн ЄС наша держава експортувала  48,358 тис. т ріпакової олії (35,6% від всього імпорту цієї продукції).  Також Україна є основним постачальником соняшникової та соєвої олії.   За цей період вона відвантажила 662,396 тис. т соняшникової олії (88,6% від всього імпорту цієї продукції) та соєвої олії 91,187 тис. т. (38,7%).

 

Україна експортувала рекордний за 5 років обсяг азотних добрив.  В листопаді 2020 року з України було експортовано 268 тис. тонн азотних добрив на загальну суму 60 млн дол. США, що є абсолютним рекордом місячних поставок за кордон за останніх 5 років. Переважна більшість добрив, а саме 209 тис. тонн або 81% було експортовано до Індії, 11% до Італії та 5% до Румунії.

 

Експорт української лікарської сировини збільшився на третину. Протягом трьох останніх років експорт лікарської сировини з України зріс на 35%, а виручка від поставок – більш ніж удвічі. Відтак, наразі Україна експортує втричі більше лікарських рослин, ніж споживає.

 

На 5% зросли обсяги експорту м’яса птиці з України.  За період з січня по листопад включно Україна експортувала на 5% м’яса птиці більше, ніж за 11 місяців минулого року. Загальний обсяг закордонних постачань склав 394,2 тис. тонн.

 

Україна подвоїла обсяг двосторонньої торгівлі з Катаром. Україна розглядає Катар як перспективний ринок для збільшення поставок сільськогосподарської продукції. За результатами 9 місяців 2020 р товарообіг між Україною і Катаром подвоївся і склав $ 99,15 млн.

 

ВИРОБНИЦТВО, СПОЖИВАННЯ, ЛОГІСТИКА

В Україні зменшується виробництво молока. За січень-листопад 2020 р. виробництво молока в Україні зменшилось на 4,2% у порівнянні з аналогічним періодом 2019 р., до 8,67 млн т.  Сільськогосподарські підприємства виробили 2,53 млн т молока (на 0,5% більше), господарства населення — 6,14 млн т (на 5,9% менше).

 

Обсяги виробництва м’яса в Україні зростають.  За даними Державної служби статистики, за січень-листопад в Україні було реалізовано на забій 2,063 млн тонн тварин живою вагою. Це на 0,7% більше, ніж за той же період минулого року. Зростання відбулося переважно за рахунок нарощування обсягів виробництва курятини.

 

На 6% скоротилось поголів’я корів в Україні . Станом на 1 грудня в усіх господарствах України утримувалось 3,15 млн голів великої рогатої худоби. Таким чином, поголів’я ВРХ скоротилось на 6,1%, у порівнянні з показниками початку грудня 2019 року.  Кількість корів за рік зменшилась на 6%, і наразі в усіх типах господарств України утримується 1,73 млн голів.

 

Більш ніж 200 млн голів птиці утримують в Україні. На початку грудня в усіх типах українських господарств утримувалось близько 218,93 млн голів свійської птиці, повідомляє Державна служба статистика. За рік поголів’я курей та інших птахів скоротилось на 5,7%.

 

В Україні підписали перший договір про допуск приватної тяги на залізницю. «Укрзалізниця» уклала перший договір в рамках запровадження урядового пілотного проекту щодо допуску приватних локомотивів до роботи окремими маршрутами на залізничних шляхах загального користування. Першим партнером проекту стала «Українська локомотивобудівних компанія». Договір був підписаний 16 грудня 2020 р.

 

ІНШІ АГРОНОВИНИ

Український органічний виробник отримав нагороду лондонської Академії шоколаду. Серед відомих і великих виробників шоколаду нагороду лондонської Академії шоколаду в цьому році вперше отримала невелика українська сімейна фірма – ФОП Колчанов Д.С. з міста Кременчука Полтавської області, що випускає як звичайний, так і органічний шоколад.

 

В Україні з’явився електронний реєстр артезіанських свердловин.  Державна служба геології та надр відкрила загальний доступ до нового електронного реєстру артезіанських свердловин в Україні. Наразі у реєстрі є інформація про 863 об‘єкти.

 

На світових біржах почали продавати ф’ючерси на воду.  CME Group (США) має намір запустити ф’ючерсні контракти, прив’язані до спотової ціни на воду. У планах біржі запуск торгівлі планувався на цьому тижні. Група CME спочатку оголосила про запуск ф’ючерсів на воду ще в вересні, але процес був відкладений до кінця року.

 

AGRI-GATOR

Відповісти

Ваш email не публікується