У жовтні індекс УМІ в Україні вперше в історії продемонстрував падіння – Андрій Ярмак

Індекс умовної прибутковості виробництва молока в Україні (УМІ) вперше в історії його моніторингу впав в жовтні порівняно до вересня.
Про це повідомив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак на своїй сторінці у соцмережі Facebook. 
«Як це прибутковість впала, коли ціна на молоко зросла?!» Саме так відреагує на це звичайний український переробник молока, а ми все спокійно пояснимо.
Та спочатку трохи історії. У нас є інформація про зміни умовної прибутковості виробництва молока за дев’ять сезонів, і за цей період в жовтні прибутковість нодмінно, хоч трохи, але зростала завжди. В середньому зростання становило дуже високі 11,3%! Адже в жовтні з ринку повністю знекає “сільське молоко” і переробка переходить на професійну.
І ось настав 2020 рік і в жовтні прибутковість молока… впала на 3,2%. Минулого року, до речі, показник УМІ зріс в жовтні на 9,3%”,- пояснив економіст інвестиційного департаменту ФАО.
Андрій Ярмак також зазначив, що характерною рисою сезону-2020 для українських молочників є те, що прибутковість виробництва молока в жовтні була нижчою, ніж під час сезону «великого молока» в червні. Таким чином в жовтні 2020 року фермери мають на 8,1% нижчу прибутковість, ніж в червні. Натомість, в 2019 році в цей час вони заробляли аж на 37% більше.
“Найцікавіше, що в жовтні 2020 закупівельні ціни на молоко «злетіли» аж на 7,6% після тривалого періоду відносної стабільності, але всі ми бачили, що відбувалося з світовими цінами на зерно. Неймовірне було зростання, як для періоду традиційно високих запасів та збирання врожаю пізніх зернових. Фуражна пшениця та кукурудза подорожчали на 13-15%, потягнувши за собою і шроти, які зросли в ціні на 7,5%. В результаті, кормовий комбікормовий мікс обходився молочникам України в жовтні на 11,2% дорожче, ніж в вересні, що і призвело до падіння прибутковості виробництва молока”,- пояснив Андрій Ярмак.
Фахівець також поінформував, що протягом перших 10 місяців 2020 року професійні виробники молока України заробили на 9,4% менше прибутку, ніж протягом того самого періоду 2019 року, але більше, ніж в 2018 році.
“Загалом, не можна сказати (додам «поки що»), що 2020 рік такий вже катастрофічний. Адже УМІ поки що перевищує середній показник для останніх 5 років на 11,4%, бо в 2014-2015 роках було все значно гірше з точки зору прибутковості”, – зазначив економіст ФАО.
Говорячи про подальші перспективи українського молочного бізнесу, Андрій Ярмак зазначив, що аналіз минулих років показує, що УМІ в листопаді, як правило, стабілізується і суттєво не змінюється.
“Але ж ми в 2020 році і вже бачимо незвичайні речі – різке здорожчання масла та сиру на світовому ринку, яке ніхто не очікував та збільшення імпорту з боку Китаю. При цьому зростання цін на жир на фоні потенційного чергового зниження обсягів споживання через ГоРеКа, внаслідок зростання темпів поширення коронавірусу в Європі та США, виглядає досить дивно. Але це позитивний фактор для наших молочників.
З іншого боку – ми маємо послаблення цін на зернові останнім часом, що може, також, мати позитивний вплив на прибутковість.
Отже, сподіваємося на зрушення в бік зростання, але готуємося до непередбачуваних подій – іншими словами, поліпшуємо ефективність та підвищуємо якість”,- надав практичну пораду гравцям ринку Андрій Ярмак.

AgriGator 

Відповісти

Ваш email не публікується