Експерт: рентабельність бізнесу при вирощуванні ехінацеї – 210%
За словами технолога-консультанта по вирощуванню лікарських рослин компанії “Шлесем-Україна” Олександра Губанова, рентабельність бізнесу при вирощуванні ехінацеї пурпурової досягає 210%. При цьому з одного гектара можна отримати понад 170 тис. грн. чистого прибутку при інвестиціях в вирощування на рівні 85 тис. грн./га. Про особливості бізнесу на ліктравах йшла мова під час онлайн-вебінару “Промислове та присадибне вирощування трав’яний і кореневої груп лікарських рослин”, організованого Українським проектом бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP), – пише Agri-gator
На думку Олександра Губанова, ехінацея пурпурова є культурою, яка легше в вирощуванні, ніж валеріана. Це пояснюється тим, що раніше культура була завезена з Північної Америки – регіону, де вона вирощувалася в жорстких умовах. «Це спонукало ехінацею до адаптації до вирощування в критичних умовах», – розповів фахівець ринку лікарських рослин.
При цьому, основні нюанси у вирощуванні ехінацеї, зокрема, полягають у правильній підготовці грунту восени.
Олександр Губанов також підкреслив, що сировину ехінацеї, як правило, збирають на другий рік вегетації. У перший рік врожайність рослини не велика – максимум 5-7 ц / га кореня.
«Але головне полягає в тому, що коріння однорічної ехінацеї за своєю структурою досить тонкі і при збиранні врожаю їх залишається дуже багато в грунті. На другий же рік вегетації ми збираємо вже два врожаї. Перший з них – це трава в фазі масового цвітіння і в осінній період збираємо вже сам корінь », – розповів під час вебінару фахівець.
Експерт також підкреслив, що попит на ехінацею сьогодні різко підвищився через світову пандемію коронавірусу, адже ця рослина є імуномодулятором при різних захворюваннях.
«На цьому тлі ціна на ехінацею підвищилася в два рази. Якщо в минулому році за 1 кг трави можна було отримати 20-25 грн ($ 0,72-0,90), то сьогодні ціна становить 40 грн / кг ($ 1,44). Ціна кореня на сьогоднішній день складає близько 120 грн / кг ($ 4,31) », – сказав Олександр Губанов. Фахівець також зазначив, що при правильному дотриманні всіх необхідних заходів, з 1 га можливо отримати 15 ц / га сухого кореня і близько 35 ц / га – сухої трави.
Що ж стосується сортів ехінацеї, то Олександр Губанов особливо виділив сорт «Принцеса», який раніше був завезений в Україну з Німеччини і на сьогодні не перезапилюється з іншими сортами. «Втім, якщо говорити про врожайність ехінацеї, то вона більше залежить не від сорту, а від культури землеробства – добрив, технології посіву та обробітку грунту. Це основні параметри успіху в цьому бізнесі », – підкреслив Олександр Губанов.
Слід зазначити, що на сьогоднішній день ринок реалізації лікарських трав різноманітний. Про це розповідає директор з розвитку Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Катерина Звєрєва.
“Істотний інтерес до лікарських рослин проявляють як країни ЄС, так і азіатські та північноамериканські держави. Однак основна частина експортованого Україною лікарської і ароматичної сировини припадає на ЄС – щорічне споживання сировини ліктрав країнами ЄС становить 400-420 тис. тонн, а щорічний приріст даного ринку – близько 5% в рік”, – підкреслила директор з розвитку УПОА.
Agri-gator за інформацією EastFruit