Курс гривні матиме вирішальне значення для динаміки експорту української соняшникової олії у 2019/20 МР

Чорноморський ринок соняшникової олії змінив десятирічну тенденцію до зниження в 2019 році.

Така ситуація збережеться в 2020 році, завдяки поставкам на ринки основних світових споживачів – Індії і Китаю, про це пише AgroPortal. 

Рекордні показники врожайності завдяки ідеальним погодним умовам – включаючи своєчасне випадання опадів у середині літа, які відновили рівень вологості в ґрунті – збільшили виробництво соняшнику в Україні і Росії в 2019-20 рр.

Висока прибутковість вирощування соняшнику привела до значного збільшення посівних площ в Україні за останнє десятиліття. Посівна площа соняшнику 2019/20 р в Україні на 97% перевищує посівну площу в 2000 р, на рівні 5,8 млн га. Тенденція до зростання посівних площ і рекордна врожайність привели до того, що урожай соняшнику в Україні в 2019/20 році оцінюється в 15,5 млн т насіння, що на 3% більше, ніж рекордний урожай 2018-19 року, згідно з оцінками USDA.

У Росії очікується, що 14,5 млн т насіння соняшнику буде зібрано в 2019-20 р з посівної площі, що виросла на 7% в порівнянні з минулим роком до 8,2 млн га, що означає, що урожай в Росії на 14% перевищить рекордний урожай 2018-19 р.

«Рекордні запаси соняшнику означають, що експорт соняшникової олії в наступному році може перевершити рекорди, досягнуті в 2018-19 році. За оцінками USDA, експорт соняшникової олії з України в 2019-20 р досягне 6,2 млн т, в порівнянні з 6,06 млн т в 2018-19 р Що стосується Росії, експорт збільшиться до 3 млн тонн з 2,7 млн тонн роком раніше, – вважають експерти.

Збільшення обсягів соняшникової олії, доступної для експорту в 2020 році, означає, що чорноморські виробники добре оснащені для поставок соняшникової олії на міжнародні ринки.

«Індія і Китай разом імпортують 40% світового обсягу соняшникової олії, і в 2020 році попит на соняшникову олію у цих двох основних споживачів збільшиться на користь чорноморських виробників», – впевнені аналітики.

По-перше, зростання цін на пальмову олію скоротило різницю в цінах пальмової олії з соєвою, стимулюючи чутливих до ціни споживачів збільшити попит на альтернативні олії. Стагнація виробництва пальмової олії і зростання попиту на біодизельне паливо сприяли зростанню цін на пальмову олію.

Крім того, зниження обсягів рослинного масла в Китаї збільшило потребу в імпорті доступних рослинних масел.

«Китай в основному імпортує сою і переробляє її всередині країни, щоб зробити корм для свиней. При переробці сої приблизно 70% перетворюються в шрот, а що залишилися 30% – в олію. За оцінками представників промисловості, переробка соєвих бобів в Китаї знизилася після того, як його популяція свиней скоротилася приблизно на 200 млн голів в результаті епідемії африканської чуми свиней. Зниження попиту на соєві боби в Китаї призвело до зменшення переробки соєвих бобів, тим самим обмеживши виробництво соєвої олії », – пояснюють аналітики.

Крім того, напруженість в торгових відносинах з США і Канадою обмежила імпорт соєвої і рапсової олії до Китаю. Розвиток торговельних переговорів між США і Китаєм і відновлення китайського поголів’я свиней визначатимуть, в якій мірі китайський імпорт сої та внутрішні показники переробки повернуться до своїх типових рівней у 2020 році.

Очікується, що імпорт соняшникової олії в Індію виросте з 2,4 млн т до 2,6 млн т в 2019-20 маркетинговому році (листопад-жовтень), оскільки ціни на соняшникову олію стають більш конкурентоспроможними, згідно з даними дослідницької групи Sunvin Group India.

Російський експорт соняшникової олії в Індію, як очікується, збільшиться на 550% в порівнянні з попереднім роком до 650 тис. т в 2019-20 МГ.

«Збільшення імпорту російського соняшникової олії зменшить експорт України до Індії, що призведе до скорочення ринкової частки України з 90% до 66%, в той час як частка Росії збільшиться з 4% до 25%», – вважають експерти.

Незважаючи на перерозподіл частки ринку між Росією і Україною, індійський імпорт соняшникової олії з Причорномор’я в сукупності збільшиться приблизно на 125 тис. т до 2,375 мільйонів тонн.

«Тим не менше, потенціал зростання експорту соняшникової олії на основні ринки в 2020 році може бути обмежений зміцненням валют в Чорноморському регіоні, оскільки ціни на чорноморську соняшникову олію в доларах США ростуть», – уточнюють експерти.

Українська гривня зміцнилася на 16% по відношенню до долара з 1 січня по кінець грудня 2019 року, досягнувши чотирирічного максимуму в грудні. Тим часом російський рубль зміцнився на 10% по відношенню до долара з 1 січня по кінець грудня, підштовхнувши рубль до майже 18-місячного максимуму в грудні.

«Курси чорноморських валют матимуть вирішальне значення для динаміки експорту соняшникової олії в 2019-20 році», – вважають аналітики.

UkraineFood.org

Джерело https://ukrainefood.org

Відповісти

Ваш email не публікується