Децентралізацію в Україні загальмували через технічні помилки — зауваження до законопроекту

Верховна Рада перенесла на завтра розгляд законопроекту №2598 Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади). Про це йдеться на сайті ВРУ, передає AgroPolit.com.

Причиною такого рішення стало те, що комітет з питань правової політики рекомендував до розгляду законопроект з технічними помилками. Зокрема, таблиця змін, як з’ясувалося, не відповідає тексту документу. Внаслідок цього асоціації почали бити на сполох, демонструючи ряд зауважень до законопроекту.

У Всеукраїнській асоціації громад назвали ряд зауважень до законопроекту 2598.

В асоціації повідомили, що законопроект було доопрацьовано без публічних консультацій із зацікавленими сторонами (насамперед, всеукраїнськими асоціаціями ОМС), хоча цього всі вимагали практично одностайно. Зокрема, звернення з такою вимогою на адресу Президента та ВРУ надіслала Всеукраїнська асоціація громад (лист від 23.12.2019 №841/019)

Також додається, що у новій версії законопроекту з’явилося кілька нових необґрунтованих/незрозумілих формулювань:

  • Нове повноваження ВРУ щодо припинення повноважень ОМС (ч.30 ст.85)

 

  • Поселення чи громади? (ч.4 ст.133)

 

  • Незрозуміло, навіщо означено термін «міська громада» (ст.140)

 

  • Вилучена норма, що виключно законами визначається «адміністративно-територіальний устрій» (ч.16 ст. 92).

 

  • Нові повноваження префекта: «вносить Президенту України подання … про тимчасове зупинення …повноважень голови громади, складу ради громади, окружної, обласної ради» (ч. 4 ст. 119).

 

  • Незрозуміло, хто призначає позачергові вибори ОМС

 

В асоціації також назвали окремі експертні пропозиції:

  • Закони, якими буде визначатися адмінтерустрій, мають прийматися двома третинами голосів (так звані «органічні» закони)

 

  • Не є повноваженнями Конституційного суду розгляд справ щодо законності окремих рішень ОМС – це підвідомчість Адміністративного суду

 

  • Дружній адміністративний нагляд громадам (особливо малим) потрібен! Такий нагляд існує всюди і є невід’ємним елементом організації системи влади. Обраний у законопроекті варіант нагляду є далеко не найбільш жорстким, однак недостатньо чітко і зрозуміло виписаним, тож потребує ретельного обговорення та доопрацювання

 

  • Не зовсім зрозумілим є дуалізм повноважень префекта: як органу виконавчої влади та як органу нагляду – це потребує детального роз’яснення та доопрацювання

 

  • Місцева ініціатива є формою не прямої демократії, а демократії участі (ст.140)

 

  • ОСНи мають наділятися також частиною компетенції ОМС (як це зараз визначено), а не лише фінансами та майном (ст.140)

 

  • Виділяти «міські громади» (остання частина ст.140) недоречно – усі громади мають однаковий статус і компетенції. Є різні населені пункти (поселення) – міста, селища, села, але усі громади – рівні!

 

  • Деякі терміни вартувало б замінити на більш доречні: «повіт» замість «округ», «урядник» замість «префект», «регіональний/місцевий розвиток» замість «соціально-економічний розвиток».

 

Нагадаємо, проект Конституції в частині децентралізації влади був зареєстрований у Верховній Раді президентом Володимиром Зеленським ще 13 грудня. Законопроект визначений як невідкладний. Пізніше Зеленський виправив деякі положення свого ж проекту і 29 грудня на сайті парламенту з’явився оновлений варіант. Законопроект мали розглядати 14 січня.

Раніше в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com експерт із політики Олександр Солонтай повідомив, що законопроект №2598 про децентралізацію потрібен для посилення переговорної позиції у Мінську, а також, щоб досягнути компромісу з регіональними елітами під час боїв за найбільші міста.

На його думку, текст законопроекту слід допрацювати, це вже підтверджено не тільки незалежними експертами та представниками громад, а й командою Зеленського.

Джерело https://agropolit.com

Відповісти

Ваш email не публікується