Битва за село: як кандидати в президенти заграють з аграріями і за кого вони проголосують

Нинішні вибори голови держави будуть як ніколи вирішальними для України

0 169

До президентських виборів, які відбудуться вже 31 березня, залишилися лічені дні.

Згідно соціологічних даних, трійка лідерів виборчої кампанії вже визначилась, до неї входять нинішній президент Петро Порошенко, лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко та лідер студії «95 квартал» Володимир Зеленський.

Нинішні вибори голови держави будуть як ніколи вирішальними для України з урахуванням викликів, які стоять перед країною як на зовнішній, так і на внутрішній арені. Від їх результатів також буде залежати шлях, по якому буде розвиватись українське сільське та лісове господарство, як і в цілому українське село.

Як лідери передвиборчої кампанії розігрують «аграрну карту», який шлях розвитку пропонують вітчизняному АПК, а також, за кого на цих виборах будуть голосувати аграрії та жителі сільської місцевості – читайте в публікації AgriGator.

Змагання обіцянок

Із близько 30 млн чоловік, які включені в списки виборців на цих виборах, дві третіх складають жителі міст, а жителі села – третину. З урахуванням того, що мешканці села традиційно приймають більш активну участь у виборах ніж містяни, їх голоси будуть грати дуже важливу роль у визначені кінцевого результату.

Трійка виборчих перегонів по-різному працює з сільським електоратом. Чи не найактивнішу та системну інформаційну кампанію у цьому напрямку здійснює Юлія Тимошенко.

Політолог Володимир Воля зазначив, що аграрна проблематика в заявах та акціях Тимошенко час від часу з’являлась вже вподовж останніх декількох років.

«Значна активізація розпочалася у березні 2018 року, коли було заявлено про «Новий аграрний курс» та про підписання з аграріями меморандуму», – зазначив експерт в коментарі Agri-Gator.

Зокрема Тимошенко в своїй передвиборній риториці обіцяє побороти рейдерство, продовжити мораторій на продаж землі, запровадити один фіксований податок на гектар землі, надати під 3% річних довгострокові кредити (на 5-7 років), при чому – не під заставу, а під спеціальне страхування ризиків. Одночасно вона критикує владу за відсутність будь-якої допомоги фермерам, за відсутність доступних кредитів та високі податки.

Значну увагу аграрній тематиці приділяє і Порошенко. Однак його заяви і обіцянки стосуються дещо інших аспектів.

«Порошенко говорить про державну підтримку, про збільшення українського агарного експорту. Проте критики вказують, що нинішня підтримка концентрується не на фермері, а на декількох великих холдингах», – зазначив Воля.

Як відомо останні декілька років левову частку державних дотацій на сільське господарство отримують не дрібні виробники, а крупні аграрні холдинги, зокрема МХП мільярдера Юрія Косюка та Ukrlandfarming Олега Бахматюка.

Лише Зеленський зайняв пасивну позицію у роботі з сільським населенням. За словами політолога Волі, це пов’язано з тим, що цей кандидат прийшов у політику із шоубізнесу, і не розраховує на голоси консервативного електорату.

Кого підтримає село

Соціологи та політологи єдині в думці щодо електоральних вподобань жителів села.

За словами Олексія Антиповича – директора Соціологічної групи «Рейтинг», яка на початку березня оприлюднила результати свого остатнього соціологічного дослідження щодо президентських виборів, на сьогодні більшість жителів села налаштовані підтримати Тимошенко. Хоча у загальному рейтингу, згідно цього дослідження, Тимошенко займає лише третє місце, лідирує Зеленський, другий – Порошенко.

«Традиційно село дещо частіше ніж мешканці усієї України обирає Юлію Тимошенко та Олега Ляшка. Їх можна назвати тими, хто має вищу підтримку у сільській місцевості, аніж у міській місцевості», – зазначив в коментарі Agri-Gator Антипович.

При цьому, за його словами, Зеленський на сьогодні не має великої підтримки на селі.

На думку політолога Волі, саме між Тимошенко і Порошенко розгорнеться головна боротьба за голоси виборців, які тим чи іншим чином пов’язаним з аграрним виробництвом, із сільським життям.

«Ця боротьба триває вже декілька років між Порошенко та Тимошенко. Це відбувалося у форматі виборів в ОТГ, за підсумками яких переважна більшість голів громад були представниками президентської партії БПП, а більшість депутатів місцевих рад були представниками від партії «Батьківщина», – зазначив експерт.

Він підкреслив, що ця конкуренція продовжиться і в контексті президентських виборів. «Існує ймовірність, що Тимошенко зможе отримати більшу підтримку у аграріїв та селян. Але у Порошенка теж сильні важелі пливу. Бо саме в глибинці існує більше можливостей для застосування різних інструментів, пов’язаним з владними можливостями та повноваженнями (соціальні виплати, інші бюджетні виплати, неформальні домовленості тощо)», – додав він.

Певним чином на руку цим двом кандидатам буде грати ситуація довкола «Аграрної партії України». В минулому році в політичній силі відбувся розкол. Колишній голова партії Віталій Скоцик був усунутий від управління партією. Замість нього з’їзд партії обрав новим головою Юрія Крутька.

Зрештою партія вирішила не приймати участь у президентських виборах. Натомість самовисуванцем на вибори пішов Віталій Скоцик.

Не все залежить від президента

За кого б не віддали свої голоси українські селяни і незалежно від того, хто отримує перемогу на цих виборах, важливе значення для реалізації передвиборчих обіцянок матиме те, чи зможе майбутній президент сформувати більшість у Верховній раді України, яку теж переоберуть восени цього року.

Експерти зазначають, що більшість ключових проблем аграрного комплексу України є системними і їх неможливо вирішити без підтримки парламенту.

«Щоб не декларував кандидат, який потім стане президентом, якщо у нього не буде парламентської більшості, він просто не зможе реалізувати свої обіцянки. Якщо більшість у парламенті буде опозиційна по відношенню до голови держави, почнеться протистояння у владі і будь-яка програма президента, навіть ідеальна залишиться лише нікчемним папірцем»,- зазначив радник Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України Роман Корінець під час дискусійної панелі присвяченої аналізу передвиборних програм кандидатів в президенти.

Agri-Gator

Дізнавайтесь першими всі найсвіжіші аграрні новини України на нашій сторінці в Facebook, на каналі Telegram, а також підписуйтесь на Агрігатор у Твіттер. - Facebook Twitter Telegram

Відповісти

Ваш email не публікується