Ключ до ринку яблук Великобританії – це вирощування яблука сорту Ренет Кокса – доведено Новою Зеландією

Ренет Кокса може в умовах півдня України може дозрівати раніше яблука сорта Гала

В Україні мало хто знає, що майже 50% всіх яблук, що вирощуються у Великобританії, відносяться до маловідомого в Україні сорту Ренет Кокса Помаранчевий, або Ренет Кокса Оранжевий. Українці більше знайомі з сортами, які виведені на базі Ренету Коксу – це такі сорти як Чемпіон, Елстар, Гала та багато інших.

До речі, Ренет Кокса та його чисельні клони – це перший сорт яблук, який надходить до Європи з Південної Півкулі. Це перший сорт, який починають збирати в Новій Зеландії для експорту, і спрямовується практично все це яблуко на ринок Великої Британії.  Перші партії яблуко цього сорту надходять на британський ринок вже в березні-квітні, а збирання їх в Новій Зеландії починається, як правило, в лютому.

Експерти AgriGator відзначають, що з 40-50 тис. тон яблука, які щорічно експортуються з Нової Зеландії до Великобританії – майже половина – це яблука сорту Ренет Кокса. Для порівняння – Україна минулого року експортувала трохи більше 40 тис. тон яблука взагалі, включаючи яблуко для промислової переробки.

За що ж британці так люблять цей старовинний сорт, який, до речі, було відкрито ще у 1860 році? Багато британців дуже люблять Ренет Кокса за кислуватий, з відтінками вишні й анісу смак, а також привабливий, на їх погляд, вигляд. Це яблуко має середній розмір, помаранчево-червоний колір з карміновими плямами на жовтому тлі. М’якуш біло-жовтого кольору є надзвичайно ароматним, дрібнозернистим, хрустким та дуже соковитим.

Але чому ж його там мало культивують поза межами Британії? Виявляється, що сорт яблук Ренет Кокса має чимало недоліків. Він досить вибагливий до умов навколишнього середовища і дуже легко вражається паршею, борошнистою росою та антракнозом. Яблуко цього сорту зберігається гірше, ніж інші популярні сорти. Крім Англії, сорт ябук Ренет Кокса є поширеним також у Бельгії та Нідерландах. За минулі роки з’явилося чимало клонів сорту, які зберігають “Кокс” у своїй назві, наприклад, Черрі Кокс, Крімсон Кокс, Кінг Кокс і Квін Кокс.

В Україні немає великого досвіду вирощування яблук цього сорту в промислових масштабах, однак, враховуючи потенційні терміни дозрівання, можна було б спробувати вирощувати його для Великобританії на півдні, бо достигати воно може раніше Гали, і раніше ніж Ренет Кокса в Британії та вже після того, як сезон його поставок з Нової Зеландії закінчився. В той же час клімат півдня України може виявитися не надто придатним для цього сорту.

AgriGator

Відповісти

Ваш email не публікується