Власні потужності зберігання дозволяють тримати зерно до найвигіднішої ціни — фермерка – КУРКУЛЬ
У ТОВ «Агрофірма «Дитятки» з Київщини найбільш маржинальними культурами останніх років були кукурудза та соняшник, до сівозміни також входять соя, ріпак та озима пшениця. А серед нішевих — перевагу надають просу.
Про це розповіла директорка підприємства Інна Кудіна в матеріалі «Вміння адаптуватися та знаходити нові рішення — ключова навичка українських аграріїв» на Kurkul.com.
«Якийсь час ми сіяли озиме жито, й овес. Але зараз відмовились від цього через нестабільні погодні умови взимку. Улітку ж маємо посуху, дуже рідко йдуть дощі. Через те відбувається дефіцит вологи», — розповіла Інна Кудіна.
Агрофірма «Дитятки» має власні потужності зберігання до 10 тис. т, що дозволяє не прив’язуватись до кон’юнктури ринку тримати пшеницю чи овес до найвигіднішої ціни. Однак зовсім інша ситуація складається з кукурудзою.
«Кукурудзу на підприємстві ми майже ніколи не зберігаємо, тому що вона у нашому регіоні йде з вологою вищою за базову. В нас немає сушки, хоча вже найближчим часом маємо намір побудувати свою, на альтернативному паливі. Тож завозимо кукурудзу на елеватори в Київській області або відразу на реалізацію частково веземо на елеватори на зберігання, доводимо до відповідних показників і чекаємо моменту, коли ми будемо готові її реалізувати», — пояснила керівниця компанії.
Соняшник також майже не тримають. Реалізація відбувається або безпосередньо на порти, або на олійні заводи. Водночас перевагу надають саме олійним заводам через значно вищу закупівельну ціну.
«Саме кукурудза та соняшник для нас є найвигіднішими культурами. Ріпак пробуємо, він у нас наразі в стадії експериментальних посівів, і його потенціал для нашого господарства ми ще оцінюємо. Та цілком можливо, що на майбутнє впроваджуватимемо нові культури з огляду на ринкові тенденції та кліматичні зміни», — поділилась планами фермерка.
Якщо в попередні роки основними викликами для господарства були низькі закупівельні ціни при високій собівартості зерна та логістичні проблеми з його вивезенням, то сьогодні ситуація суттєво змінилася.
Експерти галузі прогнозують, що до кінця року варто очікувати підвищення цін на сільськогосподарську продукцію, що стане природною реакцією ринку на зростання виробничих витрат. У таких ситуаціях, за словами Інни Кудіної, добре допомагає інструмент агророзстрочки.
«Завдяки агророзстрочці WEAGRO від фінтех-компанії Activitis нам вдалося вчасно придбати засоби захисту в Лебединського насіннєвого заводу. У них є така система, що до двох чи до трьох мільйонів вони працюють по відстрочці. Це було дуже зручно тим, що можна це все зробити не виходячи з кабінету. Необхідні договори приходять в електронному вигляді», — поділилася досвідом фермерка.
© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2025 р.