Які ознаки отруєння птиці хлорорганічними сполуками – AgroTimes
Латентний період отруєння птиці хлорорганічними сполуками триває від кількох годин до кількох днів, пише журнал «Наше птахівництво».
За гострого отруєння спостерігають збудження птиці, занепокоєння, підвищену, рефлекторну реакцію на подразники, тремор м’язів, прискорене дихання, слинотечу, пронос.
Згодом збудження змінюється пригніченням, порушенням координації рухів. Птиця лежить. Виникають тоніко-клонічні судоми протягом 1-2 хвилин, що супроводжуються опістотонусом. Дихання напружене, утруднене, дзьоб розкритий, спостерігається слинотеча. Слизова оболонка рота, гребінець, сережки ціанотичні.
Загибель птиці настає внаслідок паралічу центральної нервової системи та ядухи. Особини, які виживають після отруєння хлорорганічними сполуками, сильно худнуть.
За хронічного отруєння у птиці спостерігають загальне пригнічення, втрату апетиту, схуднення, полохливість, в’ялість м’язів, слинотечу, проноси, судоми. Несучість знижена чи припиняється зовсім. У разі несмертельного отруєння одужання повільне.
Трупи птиці частіше виснажені, особливо за хронічного отруєння. Виражене трупне заклякання. На розтині помітно кровонаповнення внутрішніх органів і головного мозку. Під епікардом і плеврою видно крапкові крововиливи. Легені дещо набряклі. Серцевий м’яз в’ялий. Печінка збільшена, за хронічного отруєння ‒ глинистого кольору і мазеподібної консистенції. Слизова кишківника набрякла, гіперемована, вкрита слизом. Селезінка дещо зменшена в розмірі, більш бліда, ніж у нормі.
На гістологічних дослідженнях спостерігають набряк нервової тканини, у серцевому м’язі ‒ зернисту дистрофію, розкладання м’язових волокон, у печінці ‒ жирову дистрофію, в селезінці ‒ збільшення фолікулів, у нирках ‒ зернисте переродження епітелію звивистих канальців і розкладання частини ядер.
Отруєння птиці хлорорганічними сполуками діагностується на підставі симптомів захворювання і патологоанатомічних змін. Діагноз підтверджують шляхом виявлення хлорорганічних сполук у патологічному матеріалі, кормах, воді, вихідній сировині для виробництва комбікормів.