Частка юросіб на ринку сільгоспземлі перевищила 20% — AgroPortal.ua
Юридичні особи впродовж перших девʼяти місяців після відкриття для них ринку земель уклали 12,8 тис. угод сукупною площею 37,4 тис. га. Цим правом скористались 1184 компаній.
Про це йдетьсяу аналітичному огляді ринку земель в Україні, підготовленому «KSE Агроцентр» спільно з Програмою USAID з аграрного та сільського розвитку (АГРО).
«Відтак, частка юридичних осіб на ринку сільгоспземель станом на кінець вересня цього року становила 20,5%», — уточнили аналітики.
Зазначається, що площа земель, що була придбана юридичними особами в третьому кварталі, є суттєво вищою за площу земель, яку придбали юрособи в першому і в другому кварталах 2024 року. Якщо в першому кварталі 2024 року юрособи придбали 8,5 тис. га сільгоспземель, то в другому кварталі ця цифра зросла до 13,0 тис. га, а в третьому — сягнула 15,9 тис. га.
«Як наслідок — зростає і частка юросіб на ринку, від 14,5% у першому кварталі 2024 року до 21,3% — у другому і до 25,4% — у третьому кварталі 2024 року. Рекордним місяцем для юросіб на ринку землі був вересень, впродовж якого вони придбали 6,3 тис. га сільгоспземель, або 27,9% ринку», — констатують фахівці.
Водночас суттєво зросла кількість юридичних осіб, що уклали хоча б одну угоду купівлі-продажу. Якщо в першому кварталі 2024 року 436 юросіб придбали принаймні одну земельну ділянку, в другому кварталі це було 612 компаній, а в третьому — вже до 723.
«Більшість придбаних юрособами земельних ділянок — це колишні підмораторні землі: 75,5% ділянок — товарні землі, а ще 23,2% — землі ОСГ (які також частково знаходились під мораторієм до липня 2021 року)», — уточнюється у звіті.
Площа ділянок, придбаних юрособами у 2024 році, розподілена за областями нерівномірно — 22% розташовані у Полтавській області. Серед лідерів також Дніпропетровська (12% від площі придбаних юрособами ділянок), Хмельницька (7%) та Сумська (6%) області. Юрособи не придбали жодної ділянки лише у двох регіонах України — у Луганській області та АР Крим.
«Через невелику кількість земельних транзакцій за участі юросіб, а також через їх нерівномірний географічний розподіл, порівняння цін земель, придбаних фізичними та юридичними особами, ускладнене», — підсумували фахівці.