Вʼєтнамська вакцина від АЧС відповідає вимогам ВООЗТ — Асоціація Мʼясної галузі – Latifundist
Вʼєтнамська вакцина AVAC ASF Live від АЧС відповідає нормативним вимогам Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (ВООЗТ), але невирішеним залишається питання чи зможе вона захищати свинарство від польових варіантів збудника саме Україні, повідомили в Асоціації «Мʼясної галузі».
«Історія свинарства чітко свідчить, що жодну надзвичайну епізоотичну ситуацію не вдавалося взяти під контроль без жорстких карантинних заходів, які рано чи пізно пом’якшувалися з розробленням відповідних вакцин», — йдеться у повідомленні.
За даними асоціації, вакцини від АЧС, які розроблені США спільно з Вʼєтнамом і Японією, вивчає Євросоюз: в 2024 році почалися реєстраційні випробування в Румунії.
В’єтнам надав в 2023 році Україні офіційні підтвердження, що вакцини зареєстровані належним чином.
Того ж року Асоціація «М’ясної галузі» підтримала ініціативу ТОВ «Центр підвищення ефективності в тваринництві» провести реєстраційні дослідження першої комерційної вакцини проти АЧС і у разі позитивних результатів звертатися через відповідні державні органи про прискорену її реєстрацію в Україні.
Як зазначили в асоціації, у жовтневому Меморандумі Всесвітня організація охорони здоров’я тварин (ВООЗТ) 2023 року узагальнила вимоги до застосування вакцин проти АЧС. Там вказано на:
-
- високий ризик використання неякісних або невідповідних вакцин,
-
- вимогу обов’язкового використання вакцинації проти АЧС у комплексі чинних протиепізоотичних заходів
-
- виробники вакцин проти АЧС мають ознайомитися і після узгодження прийняти за основу оцінки їх якості критерії драфт-стандарту ВООЗТ 2023 року.
«За наданими виробником для ТОВ «Центр підвищення ефективності в тваринництві» матеріалами досьє, вакцина «AVAC ASF Live» якраз відповідає нормативним вимогам ВООЗТ, але невирішеним залишається питання чи зможе і за яких умов вона захищатиме свинарство від польових варіантів збудника саме в українському нозоареалі АЧС. Це можна зробити лише в рамках реєстраційних випробувань», — кажуть в Асоціації «Мʼясної галузі».
Після виходу жовтневого Меморандуму ВООЗТ Асоціація «М’ясної галузі» 2 листопада 2023 року вчергове внесла пропозицію на Робочу групу з питань розвитку м’ясної галузі Мінагрополітики щодо гострої необхідності для галузі вивчення можливості вакцинопрофілактики АЧС в Україні та прогресу з вакцинопрофілактикою АЧС у світі.
В асоціації вважають, що вАСУ (Асоціація «Свинарі України») дещо упереджено інтерпретують жовтневий Меморандум ВООЗТ 2023 року.
«Дивно виглядає інтерпретація в АСУ жовтневого Меморандуму ВООЗТ 2023 року: упередженість авторів виказує переклад ними вже першого положення Меморандуму про «The risks of using poor quality or non-compliant vaccines» як «вакцин із непідтвердженим статусом безпечності та ефективності». При такому потенціалі художнього уявлення чомусь автори АСУ повністю ігнорували положення ВООЗТ про вакцинацію як невід’ємну складову чинних протиепізоотичних заходів («ASF vaccination should not be used as a stand-alone disease control measure»), а про драфт-стандарт ВООЗТ вакцинопрофілактики АЧС годі й казати — про нього в АСУ не хочуть знати», — додали в Асоціації «Мʼясної галузі».
-
- У червні директор AVAC Vietnam — компанії-розробника вакцини проти африканської чуми заявив, що Україна слідом за Румунією подала заявку на реєстрацію вакцини. Вакцина AVAC ASF Live у липні 2023 р. отримала дозвіл на комерційний продаж підприємствам з вирощування.
-
- Асоціація «Свинарі України» (АСУ) заявила, що вʼєтнамська вакцина проти АЧС AVAC ASF Live не має доказів безпечності.
Євгенія Тулаїнова, Latifundist.com, 2024 р.