Скільки дощової вологи вбирають сухі ґрунти різних типів — пояснив польський професор – SuperAgronom
Після тривалої посухи подекуди вже намічаються опади і загалом аграрії очікують осінні дощі. Схожа ситуація і на полях Польщі, причому там у деяких регіонах уже пройшли сильні опади. Наскільки вони продуктивні і як це залежить від типу ґрунту, пише Farmer.pl.
Не завжди ґрунт здатний поглинати дощову воду і таким чином забезпечувати доступ до неї рослинам, наголошує видання.
За словами проф. Томаша Пєхоти з Університету природничих наук у Познані, у крайніх випадках ґрунт поглинає лише 10-20% дощової води, а решта 80-90% втрачається навіть тоді, коли він не насичений водою і пересушений. Іноді 50% води просочується в ґрунт, а 50% стікає по його поверхні. Погане поглинання дощової води стосується ділянок, які професор Пєхота описує як «вибоїсті, заїжджені, вкриті кіркою, безструктурні».
«Там, де ґрунт ущільнений (особливо глинистий), безгумусний, з грунтовою кіркою, де багато обробітку і мало органічних, природних добрив, — там інтенсивні опади будуть просто стікати по поверхні. Ми можемо втратити майже всю воду в певних ділянках. Там, де є схили, на пагорбі все одно буде сухо, а в низині буде зайва вода», — каже експерт.
Як визначив проф. Томаш Пєхота, є також ґрунти, які вбирають вологу, як губка. У таких місцях більша частина дощової води добре поглинається, просочується глибоко в ґрунт і може бути легко поглинена корінням рослин. За його словами, таким властивостям ґрунту сприяє, зокрема, диверсифікована сівозміна, забезпечення органічними речовинами, наприклад, біологічними добривами, безплужний, консерваційний обробіток.
«Доглянутий ґрунт, навіть сухий, має більше макропор, через які дощова вода, наче по трубі, тече в ґрунт. Такі канали створюють, наприклад, дощові черв’яки, що розкладають коріння рослин і пожнивні рештки, що лежать на поверхні або неглибоко зароблені у ґрунт, де розкладаються», — пояснює проф. Пєхота.
Варто також додати, що ґрунт у доброму стані, багатий на гумус, з добре розвиненою дрібногрудкуватою структурою, з високою водостійкістю ґрунтових агрегатів, захищений, наприклад, шаром мульчі, — більш стійкий до водної ерозії та поверхневого стікання, яке часто відбувається після сильних опадів.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com