Які оптимальні способи обробітку ґрунту під озимі в умовах південного Степу – AgroTimes
У виборі способів обробітку ґрунту в умовах південного Степу під озимі зернові перевагу слід віддавати мілкому поверхневому обробітку за допомогою дискових знарядь або плоскоріза залежно від попередників і стану ґрунту, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Слід пам’ятати, що за плоскорізного обробітку ґрунт менше розпилюється й перемішується, на його поверхні більше, ніж за використання інших знарядь, лишається мульчі з пожнивних решток. В результаті на таких полях краще зберігається волога, і її більше накопичується з тих опадів, що випадають після обробітку ґрунту.
Тут істотно нижчі обсяги стоку та змиву ґрунту після літніх зливових дощів. Класична відвальна оранка є найвитратнішою. Світовий досвід свідчить, що цей спосіб обробітку ґрунту не завжди доцільний і виправданий. У багатьох країнах полицевий обробіток з успіхом замінюють на безполицевий, мінімальний і навіть нульовий.
Однак слід пам’ятати, що нульовий обробіток на початкових етапах потребує істотних додаткових витрат на пестициди й азотні добрива. Суттєвим чинником, який обмежує застосування мінімальних технологій, є висока потенційна забур’яненість полів. Тому мінімізація обробітку ґрунту має вирішуватися в різних ґрунтово-кліматичних умовах по-різному.
Дослідження Миколаївської ДСДС ІЗЗ НААН доводять, що після гороху високі врожаї пшениці озимої забезпечують поверхневий (на 6–8 см) або мілкий (10–12 см) безполицевий обробітки ґрунту. Після збирання культури проводять лущення, вносять фосфорнокалійні добрива й обробляють ґрунт важкими дисковими боронами, комбінованими агрегатами або плоскорізами в агрегаті з котками та зубовими боронами.
Обробіток дисковими знаряддями проводять у двох напрямках до повної розробки посівного шару. Далі, до сівби озимої пшениці, для збереження поля в чистому стані його культивують пошарово: спочатку на глибину 8-10, а потім 6-8 см.
Раніше повідомлялося, як підібрати оптимальний обробіток ґрунту після чистого пару.