Урожай пшениці озимої залежить від попередника більше, ніж жита та тритикале – дослідження – AgroTimes
Урожай пшениці озимої більшою мірою залежить від попередника, ніж жита та тритикале. Ячменю у цьому сенсі належить проміжне місце.
Про такі результати досліджень із визначення ефективності різних попередників під озимі зернові культури Миколаївської ДСДС пише журнал The Ukrainian Farmer.
Труднощі виникають в роки з тривалою осінньою посухою, коли немає впевненості, що озимі культури дадуть добрі сходи й успішно перезимують. Зрозуміло, що у цьому разі постає питання про заміну озимих культур ячменем ярим або іншими культурами весняної сівби.
Деякі спеціалісти скептично ставляться до чорних парів, доводячи, що поле цілий рік гуляє. Однак у цей час у ґрунті накопичуються запаси вологи та поживних речовин для майбутнього врожаю. У посушливі роки чорні пари на Півдні є важливим джерелом вологонакопичення.
Науковці Миколаївської ДСДС вважають, якщо частку чорних парів у господарствах довести до 20% площі сівозміни, то врожай пшениці не залежатиме від примх погоди. Чорний пар відзначається як гарантований попередник, який щорічно забезпечує дружні сходи завдяки достатній кількості вологи в посівному шарі ґрунту.
Якщо якість чорного пару за впливом на врожай прирівняти до 100%, то для зайнятого пару, гороху та багаторічних трав на один укіс така якість становитиме 75-80%, кукурудзи на силос – 65%, повторних посівів, ранніх ярих зернових і соняшнику – 45-50%.
Отже, в сівозмінах 50% посівів пшениці озимої доцільно розміщувати по чистих і зайнятих парах. Кращі із зайнятих парів – однорічні та багаторічні бобові трави, гірчиця. Непоганим попередником є також ріпак озимий – він добрий фітосанітар у зернових сівозмінах. Кореневі рештки ріпаку запобігають переущільненню ґрунту, покращують його структуру. Він рано звільняє поле, що дає можливість зменшити забур’яненість агротехнічними методами.
Раніше повідомлялося, як морозостійкість озимих залежить від попередників і строків сівби і які чинники впливають на загартування озимої пшениці.