Види сумішей проміжних культур під кукурудзу порадили польські фахівці – SuperAgronom
Якщо між попередником та сівбою кукурудзи залишається досить велике «вікно» (тобто якщо попередник — це озимі зернові чи ріпак), варто в цей проміжок використати для вирощування проміжних культур, кажуть експерти польського видання Farmer.pl.
Якщо попередником до кукурудзи є культури, які раніше звільняють поле, наприклад ріпак чи зернові, ділянка залишається непродуктивною протягом кількох місяців. Упродовж цього часу ґрунт піддається впливу несприятливих зовнішніх факторів, що може призвести до ерозії.
«Ідеальним рішенням видається сівба проміжних культур, завдяки яким поверхня ґрунту покривається шаром рослинності. Відповідна суміш не тільки захистить ґрунт від ерозії в критичний період, а й принесе інші переваги — покращить властивості ґрунту, розпушить його глибші шари, забезпечить органічною речовиною та стане резервуаром поживних речовин, кажуть фахівці.
Вибір можливих сортів для проміжної суміші кукурудзи дуже широкий. Тут без особливих обмежень можна вибрати різні популярні види, такі як фацелія, гречка, соняшник, олійник абіссинський, різноманітні капустяні та бобові культури. Однак варто бути обережним при визначенні частки окремих рослин у суміші.
«Звичайно, можна використовувати злакові (наприклад, овес, жито) і капустяні (наприклад, гірчицю, редьку) як проміжну культуру для кукурудзи. Злакові можуть стати хорошим джерелом органічного вуглецю в ґрунті, а капустяні зі стрижневою кореневою системою добре розпушують ґрунт, що сприяє розвитку кукурудзи. Ці види досить швидко розвиваються і добре вкривають ґрунт, що важливо для його захисту взимку. Однак не бажано, щоб вони домінували в суміші. Це пов’язано з можливим виникненням дефіцитом азоту у кукурудзи, яка є видом із високими потребами в поживних речовинах», — йдеться у повідомленні.
Зазначається, якщо суміш проміжних культур базується переважно на злакових рослинах, є ризик того, що розкладання їхніх залишків із широким співвідношенням C:N призведе до іммобілізації азоту. Крім того, кукурудза та зернові культури мають подібний спектр шкідників, які їм загрожують. Занадто висока частка капустяних рослин у проміжному врожаї кукурудзи не рекомендована з тієї ж причини, що й у випадку зернових. Такі рослини, як гірчиця і редька, виробляють біомасу і накопичують велику кількість азоту. З одного боку, це корисна властивість, оскільки вона захищає від вимивання цього елемента взимку. З іншого боку, залишки цих рослин не розкладаються в ґрунті настільки швидко, щоб «віддати» кукурудзі весь накопичений азот.
У зв’язку з високою вимогливістю кукурудзи до поживних речовин, у тому числі до азоту, польські фахівці радять обирати суміш з високою часткою бобових культур, таких як люпин, горох, квасоля польова, вика, конюшина.
Приклади простих сумішей проміжних культур для кукурудзи включають:
- люпин жовтий (80 кг/га) + фацелія (4-6 кг/га),
- серадела + гречка (40 кг/га + 40 кг/га)
- редька олійна + люпин (15 кг/га + 100 кг/га)
- горох польовий + соняшник (130 кг/га + 15 кг/га)
- редька олійна (10 кг/га) + фацелія (5 кг/га) + горох польовий (80 кг/га)
- льон олійний (15 кг/га) + соняшник (9 кг/га) + люпин синій (60 кг/га) + вика звичайна (40 кг/га)
- гірчиця біла (5 кг/га) + гречка (20 кг/га) + овес (35 кг/га) + конюшина (8 кг/га)
У багатьох господарствах проміжок між збиранням попередника та сівбою кукурудзи використовують для отримання додаткового джерела кормів.
«Озиму проміжну культуру можна використовувати на пасовище після досягнення рослинами висоти 15-25 см, збирати на зелений корм або силосувати. Така проміжна культура зазвичай зникає з поля до середини травня, тому ви все ще можете успішно сіяти кукурудзу на силос або на гібрид із нижчим показником FAO. Однак таке вирощування може бути обтяжене ризиком невдачі. Через посушливий травень, який в останні роки трапляється дедалі частіше, можна не отримати сходи кукурудзи», — йдеться у повідомленні.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com