Про головні проблеми жнив 2024 розповів аграрій – SuperAgronom
Про перебіг цьогорічних жнив на Дніпропетровщині розповів Володимир Кравченко, аграрій та очільник Асоціації фермерів та приватних землевласників Софіївського району.
Про це пише «Фермер Придніпров’я».
У теперішніх жнив, каже Володимир Кравченко, є 7 несприятливих факторів. Першим він називає недобір валу зерна практично всіх ранніх культур. Причини відомі: зима з малою кількістю опадів, травневі заморозки, тривала пізньовесняна посуха тощо.
Друге, майже всі досвідчені трактористи і комбайнери пішли воювати на передову. Немає кому працювати на техніці, це додаткове навантаження на очільника господарства. Доводиться залучати пенсіонерів і молодих людей без досвіду.
«Третій фактор — відключення електроенергії, і одночасне припинення зв’язку. Щось підремонтувати стає проблемою, на току не працюють зерномети і т. п. Зв’язок теж досить важлива обставина. Саме від нього залежить вчасна підготовка до жнив, темпи збирання тощо. Четверте: без електрики немає води, не працюють холодильники. Трудимося в полі з досвітку і до пізнього вечора, що вимагає триразового повноцінного харчування. А приготувати і зберегти страви вкрай непросто. П’ятим я б назвав «класику» української фермерської праці: підвищення цін на пальне, блокада податковою інспекцією податкових накладних тощо. У податківців завдання: чимскоріше наповнити бюджет. А в яких умовах опиняться фермерські господарства, через таку «діяльність», їх не цікавить», — розповідає аграрій.
Шостою проблемою він називає бронювання тих працівників, які ще залишаються. Сьомий фактор — неймовірна спека. Щороку пече, але щоб так…
«Перші ячмені дали подекуди по 3,5-4 т/га, та більше все ж по 2-2,5 т/га. Можна сказати, пшениця і ячмінь вродили приблизно по 3 т/га, це нижче середньої багаторічної врожайності. Тобто цей рік рентабельність на них нульова. Коли підрахувати вартість посівних матеріалів, добрив, пального, фунгіцидів, роботи, орендної плати, то врожайність для виходу «в нуль» якраз і становитиме 3 т/га. Щодня задаємось питаннями — що і чим, з ким робити? Як обробляти, спланувати сівозміну, куди реалізувати, де зберігати намолочене зерно?», — підсумовує аграрій.
Олена Басанець, SuperAgronom.com