Яке найоптимальніше насичення сівозмін соняшником у Степу, – дослідження – AgroTimes
Найбільший рівень рентабельності та найвищий чистий прибуток з одиниці сівозмінної площі в умовах Степу України досягається за 15–20%-го насичення сівозмін соняшником. Натомість у сівозмінах за надмірного насичення соняшником (понад 20%) неможливо досягти високого рівня прибутковості сівозмін.
Про це свідчать результати агроекономічного аналізу Миколаївської ДСДС, що є однією з перших установ, де почали розробляти й упроваджувати сівозміни короткої ротації в умовах богарного землеробства Степу України, пише журнал The Ukrainian Farmer.
За словами науковиці Лариси Андрійченко, довести питому вагу посівів соняшнику в таких сівозмінах можна до 10–15% і навіть до 20% без суттєвих втрат урожаю лише за спеціальної технології його вирощування, необхідними умовами якої є:
- вирощування імунних до шкідників і хвороб сортів і гібридів з їх сортозаміною через 3–5 років,
- покращення та постійний контроль фітосанітарного стану посівів,
- посилення заходів захисту рослин.
Також спостережено несуттєве зниження врожайності культури проти раніше рекомендованої структури. Отже, за умов дотримання спеціальної технології стає можливим розмістити соняшник одним полем п’ятипільної сівозміни й відвести під нього 20% сівозмінної площі.
«Скорочення терміну ротації соняшнику пов’язано з істотними перевагами, адже дає можливість удвічі збільшити насиченість сівозмін цінною олійною культурою та сконцентрувати посіви в регіоні, де ґрунтово-кліматичні умови сприяють реалізації її потенційної врожайності»,
– зазначає Лариса Андрійченко.
Нагадаємо, насичення сівозмін соняшником і соєю призводить до поширення вугільної гнилі.