Місцевий бізнес відновив роботу, але й досі працює не на повну потужність — AgroPortal.ua

Ключовою сильною стороною Боярської громади є її близькість до Києва. Тут намагаються будувати відкриту креативну економіку, активно залучають допомогу міжнародних фондів і працюють на тим, щоб життя людей було комфортним. Водночас на території громади у аграрній галузі працює чотири господарства та десятки переробних підприємств.

Про нинішню ситуацію та плани на майбутнє AgroPortal.ua розповіла перша заступниця голови Боярської ТГ Тетяна Кочкова.

Як змінилося життя громади після 24 лютого 2022 року?

Тетяна Кочкова: На жаль, військова агресія росії внесла корективи в життя громади. З початку повномасштабного вторгнення значна частина жителів виїхала за межі України. Водночас на територію громади приїхало до 5 тисяч внутрішньо переміщених осіб, які потребували житла, продуктів харчування, одягу, підтримки. Протягом 2022 року фактично були зупинені всі капітальні видатки, які мали фінансуватися з державного, обласного та місцевого бюджетів.

Одним із пріоритетів роботи в галузі освіти 2023 року стала адаптація до викликів війни, створення безпечного освітнього середовища, відновлення інфраструктури, створення механізмів для забезпечення ефективного навчання та підготовка закладів освіти Боярської міської ради до нового навчального року. Протягом 2023 року обсяг фінансування на будівництво, капітальний ремонт і реконструкцію укриттів закладів освіти склав 20 589,58 тис. грн.

Робота в умовах війни стала новим викликом також для медичних закладів громади. У період активних бойових дій на території Київської області КНП «Лікарня інтенсивного лікування Боярської міської ради» була перепрофільована у військовий госпіталь та надавала медичну допомогу військовослужбовцям ЗСУ, територіальної оборони та цивільному населенню. Практично весь медичний персонал залишився на своїх робочих місцях.

В умовах воєнного стану продовжують працювати комунальні підприємства громади, які надають мешканцям послуги з теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, вивозу твердих побутових відходів, ритуальні, інформаційні, транспортні послуги та послуги із забезпечення правопорядку.

2022 року робота суб’єктів господарювання обмежилась торговельно-економічними відносинами, значним ускладненням логістики, відтоком кваліфікованих кадрів, ростом цін на енергоресурси, пальне та сировину, відсутністю замовлень та ринків збуту виробленої продукції. Наслідком стали неповна завантаженість виробничих потужностей та відсутність обігових коштів. Протягом 2023 року переважна більшість суб’єктів господарювання відновила роботу, але працюють вони й досі далеко не на повну потужність.

З початку війни активізувалась робота щодо міжнародної допомоги. Також важливим досягненням року стало підписання міським головою Договору про партнерство з містом Палезо (Франція). Завдяки проведеним перемовинам було організовано безкоштовний відпочинок для дітей військовослужбовців, з числа ВПО, дітей загиблих воїнів та зниклих безвісти — загалом для 122 дітей із Боярської громади. Їх приймали громади міст Устка, Бзіни, Ропажі, Біржай, Джовінаццо.

Окремим пунктом міжнародного співробітництва за звітні 12 місяців 2023 року є організація гуманітарної допомоги для потреб громади та ЗСУ. Завдяки тісній співпраці від громад-партнерів отримано гуманітарну допомогу на суму більше 2,3 млн грн. Міста-партнери також надавали фінансову допомогу для реконструкції соціальних установ.

Яких руйнувань зазнала громада? Чи вдалося наразі все відновити?

Тетяна Кочкова: На жаль, за період війни громада зазнала пошкоджень та руйнувань. Завдяки субвенції з обласного бюджету 2022 року профінансовано відновлення інфраструктури (3 об’єкти) на загальну суму 3,8 млн грн. Протягом 2023 року коштом благодійних фондів відновлено 3 багатоквартирні житлові будинки, власним коштом і коштом благодійних фондів, компенсації «єВідновлення» — 21 приватний житловий будинок, коштом благодійних фондів — 1 коледж та 1 спецшколу.

Чи є на території громади підприємства з переробки сільськогосподарської продукції? Чи розглядаються варіанти відкриття переробних підприємств, чи цікавляться місцеві жителі такою можливістю і чим у цій справі приватним підприємцям може допомогти громада?

Тетяна Кочкова: На території громади зареєстровано 20 підприємств (юридичних осіб) та 18 ФОП із переробки сільськогосподарської продукції.

До виконавчого комітету офіційних звернень від суб’єктів господарювання та мешканців громади щодо відкриття нових переробних підприємств на території громади не надходило.

Програмою розвитку малого та середнього підприємництва у Боярській міській територіальній громаді на 2023-2024 роки передбачена фінансова підтримка розвитку малого та середнього підприємництва, консультаційні та інформаційні послуги.

Скільки комунальної землі було виділено та скільки приватних домоволодінь долучились до «Садів Перемоги»? Що саме вирощували?

Тетяна Кочкова: 2022 року КП «Боярський інформаційний центр» здійснювало координацію волонтерського проєкту «Сади Перемоги» у Боярській громаді із залученням Центру еколого-натуралістичної творчості «Юннати» (як бази для розподілу насіннєвого матеріалу та фахового консультування). Мешканці громади на добровільних засадах ділилися насіннєвим матеріалом, добривами та вільними ділянками під городництво з метою подолання кризи у власному забезпеченні продуктами харчування, які можна виростити на вільних ділянках землі.

Торік від Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) для підтримки продовольчої безпеки в Україні громада отримала посадкову картоплю сучасної європейської селекції, а також насіннєвий матеріал для вирощування іншої городини (морква, цибуля, буряк).

Родини ВПО, сім’ї з числа малозабезпечених, родини військових та інші вразливі категорії населення Боярської громади скористалися можливістю отримати безплатні посадковий та посівний набори. Всього посадкової картоплі отримали 2143 домогосподарств загальною кількістю 106 100 кг.

Як місцеві аграрії спрацювали торік?

Тетяна Кочкова: На території Боярської громади здійснюють діяльність у галузі сільського господарства 4 підприємства (юридичні особи): СФГ «Плай», ТОВ «САД-ЕЛІТ-ПРОДУКТ», ТОВ «Агрофірма Княжичі», ТОВ «ХАРВЕСТ ХОЛДИНГ».

Незважаючи на постійні ракетні загрози з боку рф, аграрний сектор своєчасно розпочав збір урожаю 2023 року. Всього вищевказаними підприємствами обмолочено зернових та зернобобових на площі 2405,45 га, намолочено 1408,4 т зерна. Середня урожайність становила 44 ц/га, що на 4 ц/га більше, ніж минулого року.

2023 року було зібрано технічних культур на площі 2405,45 га, зокрема пшениці — 1408,4 т (317 га), ячменю — 120 т (30 га), гороху — 46 т (20 га), сої — 320 т (105 га), кукурудзи — 2997,3 т (229 га), кормової кукурудзи — 5858,9 т (200,45 га), соняшнику — 873,4 т (562 га), ріпаку — 451,5 т (142 га).

Чи вдається вам в умовах війни реалізовувати проєкти для розвитку громади?

Тетяна Кочкова: Протягом 2023 року виконавчим комітетом подано понад 70 проєктів (гранти, фонди, субвенції). З них понад 45 — на міжнародну технічну допомогу. Частина проєктів реалізована або реалізується.

На сесії у грудні 2023 року ви затвердили програму «Про забезпечення продовольчої безпеки Боярської міської територіальної громади на 2023-2024 роки». Розкажіть детальніше про цю програму. Що зроблено і що плануєте цього року?

Тетяна Кочкова: За підтримки експертів Програми U-LEAD з Європою, відділом економічного розвитку, стратегічного планування та тарифної політики виконавчого комітету протягом червня-грудня 2023 року розроблялась Програма продовольчої безпеки Боярської міської територіальної громади на 2023-2024 рр.

Для розроблення програми був проведений аналіз ситуації в громаді щодо продовольчої безпеки та підготовлений аналітичний звіт. До розробки програми було залучено БО «Фонд Боярської Громади», який за допомогою проєкту «Урожайний шлях» протягом 2023 року провів низку тренінгів для жителів громади, що ведуть домогосподарство.

На цих заходах експерти розповідали, як ефективно використовувати власну ділянку та вирощувати агропродукцію, також учасники мали змогу подати заявки на отримання цільової фінансової допомоги до 40 тис. грн (на придбання добрив, сільгосптехніки, інвентаря тощо) та поділитися власним досвідом у вирощуванні різних садово-городніх культур.

За результатами конкурсу грантів було визначено три переможці, які підписали грантові угоди для успішної реалізації своїх проєктів.

Цього року запланована подальша співпраця з БО «Фонд Боярської Громади».

У січні-лютому 2024 року від мешканців громади подано 43 заявки на участь у конкурсі від проєкту «Урожайний шлях», що у 6 разів більше, ніж торік. Переможцями стали 7 громадян, з якими підписано договори.

Які нагальні питання вирішуєте зараз у громаді?

Тетяна Кочкова: Перш за все, це безпека жителів громади. Будівництво та капітальний ремонт укриттів у закладах освіти та медицини.

Яке спрямування мала ваша громада у довоєнний час? Які шляхи розвитку планувались — промисловий, аграрний, туристичний, торговельний? Чи було якесь бачення тоді, і наскільки воно змінилося зараз?

Тетяна Кочкова: 2021 року розпочався процес розробки Стратегії розвитку громади до 2027 року, який через повномасштабне вторгнення був призупинений. Торік продовжилось розроблення стратегії, й нині ми на завершальному етапі.

Стратегічне бачення громади обговорювалось на зустрічах робочої групи, враховує кілька складових, що випливають із оцінки сильних та слабких сторін громади і аналізу опитування жителів.

Ключовою сильною стороною громади є її близькість до Києва, а основним бажанням людей є безпека та комфорт. Тож робочою групою було обрано такий варіант бачення майбутнього: Боярська територіальна громада — громада, у якій гармонійно поєднуються лісові простори, сучасні забудови, українські традиції, відкрита креативна економіка та здорове життя. Боярка: відкрий себе тут!

Тетяна Яременко, AgroPortal.ua


Джерело http://agroportal.ua

Відповісти

Ваш email не публікується

where to buy viagra buy generic 100mg viagra online
buy amoxicillin online can you buy amoxicillin over the counter
buy ivermectin online buy ivermectin for humans
viagra before and after photos how long does viagra last
buy viagra online where can i buy viagra