Соняшник дешевшає на тлі падіння цін на шрот та олію – AgroTimes
Зниження світових цін на рослинні олії, значні запаси сировини на переробних заводах та майже відсутній експортний попит опускають ціни на соняшник в Україні. Прискорення збирання сої в Бразилії та покращення погоди в Аргентині посилюють тиск на котирування соєвої олії, що призводить до падіння цін на сусідніх ринках пальмової та соняшникової олії.
Про це повідомляють аналітики електронної зернової біржі GrainTrade.
Березневі ф’ючерси на соєву олію на біржі в Чикаго протягом тижня впали на 3,5% до 1004 $/т (-3% за місяць) на тлі збільшення обсягу переробки та запасів соєвої олії у США.
За даними асоціації переробників NOPA, у січні обсяг переробки сої у США виріс у порівнянні з аналогічним періодом 2023 р на 3,8% до рекордних для цього місяця 5,06 млн т, а запаси соєвої олії збільшилися у порівнянні з грудневими на 10,8% до 684,2 тис т.
Ціни попиту на соняшникову олію протягом тижня залишалися на рівні 825 $/т з доставкою покупцям, але в Україні ціни попиту впали до 735-740 $/т з доставкою до портів та 780 $/т з доставкою до Болгарії.
Попри високі темпи експорту соняшникової олії у лютому, переробники почали опускати закупівельні ціни на соняшник на тлі падіння цін на олію та зростання вартості логістики у напрямку західних кордонів.
Протягом тижня ціни на соняшник впали на 200-500 грн/т до 14300-16000 грн/т з доставкою на завод, але інколи переробники підвищували ціну, щоб придбати потрібні партії. В цілому заводи мають запаси сировини на кілька місяців, тому переробники продовжать купувати соняшник за низькими цінами, особливо в разі подальшого падіння цін на шрот та олію.
Мінекономіки України вже видало перші ліцензії на експорт соняшника за спрощеною системою, проте навряд чи це активізує експорт. Ціни попиту на соняшник з поставкою до Болгарії впали на 10-15 $/т до 420-425 $/т, що навіть на тлі зниження мита на експорт соняшника до ЄС з 2,6% до 1,8% від експортної ціни не перевищує 13500-14000 грн/т на FCA – господарство внаслідок зростання вартості логістики через блокування кордону з Польщею.
Ціни попиту на соняшниковий шрот в порту знизилися до 160-170 $/т, і продовжать опускатися найближчим часом під тиском падіння світових цін на кукурудзу та фуражну пшеницю, а також нарощування поставок соєвого шроту з Аргентини.
Раніше ціни на соняшник знизилися на 10-20$ за тонну.