Дно Каховського водосховища може вкрити ліс, а це істотно пом’якшить клімат всього регіону – думка – SEEDS
Площа території колишнього Каховського водосховища – майже 200 тисяч гектарів. Після підриву російськими військами дамби Каховської ГЕС влітку 2023 року вода зійшла, відкривши історичну місцевість Великий Луг, пише SEEDS.
“Фактично вся акваторія колишнього водосховища, а нині це осушене дно, це сіра зона, вона вся недоступна для дослідження абсолютно. Останні спостереження, які робили в листопаді і на початку грудня, свідчили, що дерева, які там виросли, молоді дерева першого року, їхні бруньки сформувалися.
Взимку у них є зимова кора, тобто ці дерева перезимують, і весною дадуть хорошу нову парость, нові пагони, і будуть далі розвиватися”, — розповів Суспільному еколог з Дніпра Вадим Манюк.
Він зазначив: у весняний сезон на території водосховища слід очікувати пишну рослинність. Науковець говорить: великої повені навесні очікувати не варто. Для екосистеми плавнів та площі осушеного водосховища це не надто добре, проте, каже Вадим Манюк, не критично.
Натомість, за словами Вадима Манюка, тут з’явиться більше тварин, наземні комахи, безхребетні. Тож, швидше за все, буде масове прибуття нових птахів, які залишаться на гніздівлі. Тобто екосистема буде поступово вдосконалюватися і розвиватися.
Він додає: якщо залишити плавні на саморозвиток, то через 10-20 років там будуть достатньо повноцінні та різноманітні екосистеми: листяні ліси, луки, водойми різних типів, піщані мілини. Справжні хащі, де вируватиме життя.
“Якщо територія водосховища вкриється лісом, то це просто колосальна зелена оаза, причому в степовій зоні, де лісу майже немає. Той обсяг кисню, який виділятиме в атмосферу цей осередок природи, буде суттєво важливий в масштабах всього Європейського континенту.
Тобто це дуже суттєва підтримка з точки зору отримання нового кисню. Також лісово-болотяний масив буде прекрасним регулятором температури: влітку там буде прохолодно, взимку тепло. Взагалі клімат там буде м’якше“, — сказав Вадим Манюк.