Експерти розповіли про технологію вирощування насіннєвих посівів соняшнику – КУРКУЛЬ
Компанія «Євросем» реалізувала вже майже 70% насіння виробленого в сезоні 2023. Попит стабільно перевищує пропозицію і останні 3 роки в сезон завжди виникає дефіцит. Про це розповів засновник компанії Антон Посунько у спецпроєкті «Насінництво соняшнику — як заробити більше з традиційної культури» на Kurkul.com.
Саме тому компанія хоче збільшити обʼєми виробництва та залучає для цього фермерів-партнерів.
За словами експерта, технологія вирощування насіннєвих посівів не відрізняється від товарних. Передпосівна підготовка включає оранку, культивацію, внесення добрив.
Стандартно посівна кампанія розпочинається в кінці квітня. На ділянках гібридизації висів проводиться у 2 терміни: спершу сіють батьківські форми насіння, а потім материнські. Розрив між компонентами може становити до 2 тижнів.
Протягом сезону передбачено внесення ґрунтового та страхового гербіцидів, 2-разову обробку фунгіцидом, як мінімум 2 інсектицидні обробки та додаткове підживлення.
«Всі препарати ми надаємо. Але потрібно, щоб у господарства був свій чи орендований обприскувач, щоб своєчасно проводити операції», — зазначили в компанії.
Наступний нюанс полягає в тому, що фертильні та видові прополки на ділянках гібридизації проводять вручну. Якщо для кукурудзи є спеціальні агрегати, то для соняшнику у світі ще не вигадали альтернативи ручній праці. В середньому на 50 га потрібно залучити 20 людей.
Також для ділянок гібридизації потрібні бджоли для запилення. «Євросем» оплачує їх самотужки, фермеру тільки потрібно знайти такі послуги в регіоні. З практики компанії, це неважко і наразі є чимало пасік, в яких на першому місці саме надання таких послуг.
І найголовніше у ділянках гібридизації — це просторова ізоляція. Поле гібридизації має знаходитись за 1000 м від найближчих посівів товарного соняшнику.
«Ми розуміємо, що зараз соняшник сіють всі, тому зазвичай ми разом з господарствами їздимо по сусідах і домовляємось, щоб сіяли на ближніх полях інші культури», — розповіли в компанії.
Для цього в «Євросем» є окрема програма, коли фермерам з сусідніх полів надають насіння сої на розмноження. І потім компанія за попереднім принципом його купує. Якщо все ж змінити культуру не вдалось, то пропонують часову ізоляцію. Тобто, якщо фермер-сусід посіяв товарний соняшник рано, на початку квітня, то через 20-25 днів можна сіяти ділянку гібридизації, бо тоді цвітіння розійдеться в часі.
Також у «Євросем» зазначили, що з падінням цін на товарне зерно напрямок насінництва стає привабливим та актуальним для українських фермерів. Насіннєві посіви дають можливість фермеру збільшити прибутковість соняшника на 50%.
До слова, компанія «Євросем» шукає ділянки під гібридизацію, фермери, які зацікавлені у співпраці, можуть звертатися за тел.: (098) 44-00-990.
© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2023 р.