Виробництво рису під загрозою через дефіцит насіннєвого матеріалу – SuperAgronom
Вирощування рису стає дедалі складнішим технологічно у зв’язку з війною. Нині рис в Україні вирощують дві громади Кілійська та частково Соф’янівська Ізмаїльського району.
Про це Юг.Today розповів Костянтин Мица, керівник СВК «Маяк», що на Одещині.
До війни господарство сіяло рис на площі 1-1,3 тис. га. Цьогоріч під культуру відвели близько 500 га, вирощували сорт Камео, врожайність від 5 до 6 т/га. Налиті колосся рису спочатку обвалюють на полі, зерно сушиться до 15-16%.
Серед проблем, які виникають у зв’язку з війною:
- Заборона на застосування авіації для обприскування
«Раніше ми обробляли посів авіацією, нині ж використовуємо дрони. Якщо ситуація не зміниться, господарство буде вимушено переходити на наземну обробку рису. А для цього потрібна інша техніка, один комплект якої коштує близько 5 млн грн», — розповів Костянтин Мица.
До того ж, і обсяг, який може взяти дрон суттєво відрізняється від літака.
- Дефіцит насіння рису на ринку
До повномасштабної війни насіння купували у Інституту рису НААН в Херсонскій області. Господарству важливо оновити насіннєвий фонд, тому що від нього залежить врожайність. На сьогодні тут мають насіння третьої, четвертої репродукцій.
Порівняно з довоєнним часом у Кілійській громаді рису вирощують менше, зауважив Кілійський міський голова В’ячеслав Чернявський. В цьому році було посіяно майже 3000 га рису. Через обстріли області є ризики пошкодження насосної станції.
Він пояснив, що рис вимоглива культура. Якщо йому не дати те, що потрібно сьогодні, урожайність знижується. І при великих кладеннях коштів підприємство може просто збанкрутувати за один рік.
Зазначається, у мирні часи українському рису дуже заважав імпорт значно дешевого китайського рису, який видавали за кілійський.
«Преміальні сорти вивозилися за кордон і фермери намагалися таким чином зловити кращу ціну, отримували компенсацію ПДВ, а сьогодні через проблематику з вивозом весь український рис споживається нашою країною», — додав В’ячеслав Чернявський.
Нагадаємо, одеські аграрії цьогоріч зібрали понад 23 тис. т льону та 3,25 тис. т сорго.
© Меланія Несмачна, SuperAgronom.com