Шкідники на озимому ріпаку восени. Як виявити та боротись — AgroPortal.ua
Менеджмент визначення необхідності інсектицидного захисту розпочинається з аналізу наявних шкідників за сезон вирощування попередника. Якщо були всеїдні шкідники, то вони будуть і в цьому сезоні. Їхня кількість залежатиме від того, наскільки ви проконтролювали їхню чисельність у попередньому сезоні за рахунок різних заходів. Наступним етапом менеджменту є аналіз полів поряд — і не лише своїх, а й сусідів. Якщо в попередньому виробничому сезоні поряд були посіви культури, яку ви висіваєте цього сезону, або культури з одної родини, то ймовірність появи специфічних шкідників для цієї культури дуже велика. Тому вже лише з результатів аналізу можна планувати інсектицидний захист.
Наступним етапом у контролі чисельності шкідників ріпаку озимого є сівба насінням, яке обов’язково повинно мати в доробці, окрім фунгіцидів, ще й інсектицид. Дія інсектицидного протруйника припиняється до 3-4 справжніх листків культури. А подальший захист від шкідників можна об’єднати із захистом від хвороб, рістрегуляцією і живленням. Таких заходів у осінній період може бути від одного до трьох. Перший захід починається з 4-5 листків ріпаку озимого, другий — з 8-9 листків, третій — 12 і більше. Оскільки під час вирощування ріпаку озимого першочергово стоїть завдання не допустити пошкодження, то з кожним із цих внесень до бакової суміші необхідно додавати як системні, так і контактні інсектициди. У бренду DEFENDA є готові суміші, які дають можливість ефективно контролювати чисельність шкідників, які шкодять у цей період. Це препарати: Октант Турбо (тіаметоксам, 141 г/л + лямбда-цигалотрин, 106 г/л) у нормі 0,20-0,25 л/га, Бомбардир Дуо (імідаклоприд, 300 г/л + лямбда-цигалотрин, 100 г/л) у нормі 0,15-0,25 л/га, Престо (клотіанідин, 200 г/л + лямбда-цигалотрин, 50 г/л) у нормі 0,3-0,4 л/га. Також є однокомпонентні: Атік (ацетаміприд, 200 г/кг) у нормі 0,1-0,12 кг/га, Циркуль (лямбда-цигалотрин, 50 г/л) у нормі 0,15-0,20 л/га, Кайрос (флубендіамід, 480 г/л) у нормі 0,1-0,15 л/га.
Для контролю ґрунтових шкідників, зокрема проти совки та личинки травневого жука, можна використовувати в осінній період препарати, які містять фосфорорганічні сполуки. Для застосування підходить препарат бренду DEFENDA Твікс (хлорпірифос, 500 г/л + циперметрин, 50 г/л) у нормі 1,0-1,1 л/га.
Щоб зберегти потенціал поля, необхідно вчасно виконувати всі операції, зокрема і запобігати пошкодженню рослин шкідниками. Я особисто прихильник профілактичних заходів, ніж лікувальних. Якщо повністю ігнорувати захист від шкідників, можна втратити усі посіви. Навіть невчасно зроблений захист може коштувати втрати як не всього посіву, то принаймні 50% урожаю.
Юрій Баранчук, менеджер агродепартаменту LNZ Group