Тепла, суха погода стримує розвиток сходів озимих зернових – AgroTimes
Тепла, суха погода вересня та відсутність опадів стримують розвиток сходів озимих зернових культур, проте сприяють поширенню шкідників.
Про це йдеться у щотижневому звіті Держпродспоживслужби щодо фітосанітарного стану сільгоспкультур.
Зокрема, в посівах розвиваються злакові мухи (при косінні сачком уловлювалося 3-5 макс. до 16 екз. мух на 100 помахів), блішки, попелиці, цикадки, інші фітофаги, активне живлення яких відмічається на падалиці.
На сходах ранніх строків сівби у Вінницькій, Чернівецькій, Чернігівській областях відбувається живлення гусениць озимої совки, які за чисельності 0,2-1 екз. на кв.м у слабкому ступені пошкодили 2-3% рослин озимої пшениці.
В степових та лісостепових областях через посуху на полях після стерньових попередників проходить малоактивне відкладання яєць, відродження та живлення личинок хлібної жужелиці (0,5-1 екз. на кв.м).
Велике значення в зниженні чисельності хлібної жужелиці мають організаційно-господарські та агротехнічні заходи, насамперед дотримання сівозмін, зменшення частки стерньових попередників під озиму пшеницю до 5-10%, своєчасне й без втрат збирання врожаю, лущення стерні, обробіток ґрунту за системою напівпару, знищення падалиці, сівба у другій половині оптимальних строків.
У Лісостепу та Поліссі 1-12% рослин падалиці пшениці уражено борошнистою росою, септоріозом, гельмінтоспоріозом, подекуди бурою листковою іржею, які будуть джерелом інфекції для посівів озимих зернових під урожай 2024 року.
Стан посівів озимих культур, зокрема зернових (пшениці), значною мірою визначатиметься за дотримання організаційно-господарських та агротехнічних прийомів, а саме системи сівозміни, відповідного попередника, основного обробітку ґрунту з операцією ущільнення поверхні ґрунту для збереження вологи, системи збалансованого за NРК удобрення (основне, передпосівне та підживлення).
Нагадаємо, середня місячна температура у жовтні очікується вищою за норму.