Ринок ріпаку — експерти назвали фактори впливу – SuperAgronom
Наближення нового сезону, невизначеність у роботі зернового коридору та подальшої політики ЄС щодо заборони імпорту сільськогосподарської продукції з України, тиснуть на ринок ріпаку і впливають на ціну врожаю культури.
Про це пише УкрАгроКонсалт.
Ключовими покупцями українського ріпаку є європейські імпортери, але на формування вітчизняного ринку впливають і світові конкуренти — виробники ріпаку.
Мають свій вплив і загальноєвропейські тенденції:
- згідно з травневим звітом європейського агентства MARS, прогноз урожайності ріпаку в Європі в 2023/24 МР підвищено до 3,34 т/га (3,31 т/га — у квітневому звіті, 3,33 т/га — у 2022 році);
- площі ріпаку збільшуються четвертий рік поспіль;
- прогноз урожаю ріпаку +3,3% до 2022 року.
Зазначається, що ключові виробники ріпаку в Європі — Франція, Німеччина, Польща та Румунія також є найбільшими імпортерами культури з України у 2022/23 МР.
Прогноз урожаю ріпаку у 2023 році у цих країнах:
- Франція +0,7% до 2022 року,
- Німеччина +5,4%,
- Польща -7,7%,
- Румунія +33,6%
«У 2022/23 МР відбулася часткова переорієнтація експорту ріпаку з України — значне зростання відвантажень до Румунії та Польщі при зниженні експорту до Німеччини, Бельгії та Франції. Така ситуація не призвела до істотних змін товарних потоків усередині Європи — кінцевими споживачами залишаються найбільші європейські виробники ріпакової олії — Німеччина, Бельгія, Франція, Нідерланди, Чехія, проте призвела до збільшення запасів ріпаку в Європі на початок 2023/24 МР», — зауважує Світлана Купрєєва, аналітикиня олійного ринку УкрАгроКонсалт.
Щодо перспективи торгівлі України з ЄС у 2023/24 МР, експертка виділяє такі тенденції, що також вплинуть на вітчизняний ринок ріпаку:
- на рік продовжено режим безмитної торгівлі України з ЄС (до червня 2024 року);
- водночас Єврокомісія продовжила до середини вересня європейську заборону на імпорт з України пшениці, кукурудзи, ріпаку і соняшнику;
- глобально взаємний інтерес України та ЄС у торгівлі ріпаком очевидний, отже, ринок ЄС у будь-якому разі потребуватиме український ріпак.