EF Trade Alerts: суттєве падіння експорту картоплі та зростання продажів у сегменті абрикоса – підсумки червня – Грузія – EastFruit
Нинішнього літа в Грузії почалося не зовсім за стандартним сценарієм у зовнішній плодоовочевій торгівлі. Погодні фактори та зміна векторів міжнародної торгівлі, за підсумками червня 2022 року, привнесли суттєві зміни до обсягів імпортованої та експортованої плодоовочевої продукції. Причому, як зазначають експерти ринку, зміни показників зовнішньої торгівлі плодоовочевою продукцією в Грузії відбулися здебільшого овочів, фруктів та горіхових культур.
EF Trade Alerts. Грузія. Овочі
В овочевому сегменті зовнішньої торгівлі Грузії в червні поточного року особливо виділилася картопля, експорт якої в десятки разів скоротився, як стосовно минулого, травня місяця, так і стосовно минулого 2021 року.
Єдиним, що залишилося незмінним, то це основний покупець грузинської картоплі. Як і минулі сезони, основні поставки картоплі з Грузії здійснювалися до Азербайджану. За підсумками першого літнього місяця 2022 року, з Грузії було вивезено лише 281 тонну картоплі, коли за аналогічний період минулого року загальний обсяг експортованої картоплі з Грузії становив 8654 тонни. Як зазначали учасники ринку, протягом усього періоду, що аналізується, попит на картоплю з боку зовнішніх покупців залишався досить стриманим, і основні обсяги продукції реалізовувалися на внутрішньому ринку Грузії.
Не обійшлося без змін і у зовнішній торгівлі у сегменті ріпчастої цибулі.Після одного з рекордних місяців з експорту цибулі – травня 2022 року, у червні на зовнішні ринки грузинським операторам вдалося відвантажити ще 25 тонн цієї продукції. Основним покупцем цибулі з Грузії, як і попередні 5 місяців 2022 року, виступила Вірменія.
Найпримітнішим у цьому сегменті ринку є той факт, що за весь червень 2021 року з Грузії не було вивезено жодної тонни ріпчастої цибулі.
У червні поточного року експортери Грузії розпочали реалізацію білокачанної капусти нового врожаю, а основним і єдиним зовнішнім покупцем цієї культури виступила Вірменія. І, попри той факт, що за результатами червня 2022 року вдалося вивезти з Грузії всього 57 тонн капусти, цей показник на 100% відрізнявся від даних щодо експорту місяцем раніше та за аналогічний період минулого, 2021 року.
У зовнішній торгівлі огірками за підсумками першого літнього місяця поточного року в Грузії основною причинною різкою зміною кількісних показників виступив сезонний фактор. Традиційно, до кінця весни з ринку йде один з основних зовнішніх постачальників огірків до Грузії – Ірану. При цьому прогалини у недостатній пропозиції огірків на внутрішньому ринку успішно поповнювала продукція, яка завозилася з Туреччини.
Так, якщо у травні поточного року на внутрішній ринок Грузії було поставлено 2422 тонни огірків із Туреччини, то вже у червні ця цифра знизилася до 15 тонн.
При цьому оператори ринку вважають даний хід розвитку ситуації в сегменті огірків відносно стандартним. Оскільки через початок активного сезону місцевих огірків, грузинські покупці поступово відмовляються від імпортної продукції.Прикладом цього може бути повна відсутність імпорту у цьому сегменті у червні 2021 року.
EF Trade Alerts. Грузія. Фрукти
Не за стандартним сценарієм цього року розпочався сезон черешні в Грузії. Через зниження місцевого виробництва перших кісточкових фруктів внаслідок несприятливих погодних умов навесні 2022 року імпорт черешні до Грузії почав стрімко зростати ще з останнього місяця весни. У червні підвищений попит з боку покупців призвів ще до суттєвішої залежності від імпорту. Так, за результатами першого літнього місяця поточного року на внутрішній ринок Грузії надійшли 392 тонни черешні, коли роком раніше за аналогічний період до Грузії було ввезено лише 16 тонн даних кісточкових.
Незначно, до 9,2 тонни у червні зріс імпорт черешні до Грузії з Вірменії. При цьому основним постачальником перших фруктів на грузинський ринок у перший літній місяць 2022 року виступила Туреччина, яка поставила понад 380 тонн черешні.
Лідером за темпами зміни показників у зовнішній торгівлі у фруктовому секторі за результатами червня 2022 року в Грузії, безперечно, став абрикос. Саме з початком першого місяця літа поточного року у місцевих господарствах відзначався пік збирання врожаю абрикоса, при цьому більшість великих виробників у Грузії були націлені саме на експорт наявних обсягів фруктів.
Зазначимо, що основними покупцями грузинського абрикоса у червні 2022 року виступили Україна та білорусь, практично по 40 тонн фруктів кожна. Основним споживачем даних кісточкових у червні стала росія, із загальним показником імпорту абрикосу за весь перший місяць літа 2022 року на рівні 542 тонн. Характерно, що роком раніше, за результатами першого літнього місяця, з Грузії вдалося вивезти лише трохи менше ніж 240 тонн абрикосу, в основному на російський ринок, що ще раз підтверджує високий рівень урожаю цих фруктів цього сезону.
EF Trade Alerts. Грузія. Горіхи
На ринку горіхових культур у Грузії протягом червня 2022 року основні зміни у зовнішній торгівлі були зафіксовані тільки в сегменті ядра волоського горіха.
Попит на волоський горіх у Грузії зберігався на досить високому рівні як у весняні місяці 2022 року, так і в перший місяць літа. Одночасно запаси цієї продукції у місцевих компаній стрімко скорочувалися, що й послужило зростання імпорту горіхів у червні 2022 року.
Якщо основним постачальником ядра волоського горіха до Грузії у травні 2022 року виступав Киргизстан із загальним обсягом поставок у 48 тонн, то за результатами звітного місяця в лідери вийшла Україна, яка поставила до Грузії 62 тонни цієї продукції. Киргизстан вже виступав другим постачальником горіхів у рейтингу, і за результатами червня 2022 року до Грузії було поставлено 52 тонни горіхів з Киргизстану.