УЗА: Відсутність стандартів викличе хаос на ринку зернових – AgroPortal

Українська зернова асоціація вкрай стурбована ситуацією, яка склалася в Україні через припинення зернових стандартів з 1 січня 2022 року, в той час як нових державних стандартів чи регламентів не розроблено.

Як говориться у повідомленні УЗА, така ситуація може спричинити хаос на ринку зернових та зернопродуктів України.

В асоціації нагадали, що з 1 січня 2022 року наказами ДП «УкрНДНЦ» скасовано нормативні документи – ДСТУ в сфері зерна та зернопродуктів. При цьому, застосування національних/державних стандартів в зерновій галузі в Україні є обов’язковим, що підтверджено Законом України про зерно та ринок зерна в Україні ст.1 п.27 та ст.21 та передбачено п.2 ст.23 Закону України про стандартизацію.

Уточнюється, що дія скасованих стандартів була припинена 9 грудня 2014 року на території України на виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України. Проте, згідно з наказами ДП «УкрНДНЦ» дію деяких стандартів було поновлено до 1 січня 2022 року, аби ринок мав стандарти для роботи.

«Більшість зазначених стандартів має важливе значення і застосовується для визначення порядку та методології здійснення контролю якості у сфері заготівлі, зберігання, переробки, транспортування та експорту зерна. За методиками цих стандартів визначаються основні та класоутворюючі показники якості зерна, включені в Національні стандарти України, на всі зернові культури, які виробляються в Україні», — пояснюють в УЗА.

Наразі серед чинних в Україні ДСТУ гармонізованих з міжнародними стандартами та стандартами ЄС відсутні будь-які методики, які можна застосувати на заміну зазначених вище. Тому підприємства, які займаються зберіганням зерна, повинні знати та погодити з власниками зерна, за якими нормативними документами будуть визначатися показники якості зерна при прийманні, зберіганні та відвантаженні, в тому числі для розрахунків за зернову продукцію, починаючи з 1 січня 2022 року, адже відсутність стандартних або придатних до вимірювання методик визначення показників якості зерна, що передбачені Національними стандартами України на всі зернові культури (пшениця, ячмінь, кукурудза, сорго та інші), скасовують їх дію, додають в асоціації.

«УЗА просить уряд, Мінекономіки, Мінагрополітики та ДП «УкрНДНЦ» вирішити виниклу проблему з відсутністю стандартів, які є обов’язковими на зерновому ринку відповідно до Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні». Зокрема, УЗА вважає за необхідне продовжити дію зазначених зернових стандартів та забезпечити дію обов’язкових національних зернових стандартів України, що містять посилання на скасовані ГОСТ. Також потрібно зобов’язати технічний комітет ТК-170, в термін, на який буде подовжено дію зазначених ГОСТ, розробити та запровадити державні стандарти, що замінять скасовані», — підкреслили в асоціації.


Для довідки: поновлення необхідне щодо ГОСТ 10843-76  Зерно. Метод определения пленчатости, ГОСТ 10844-74  Зерно. Метод определения кислотности по болтушке, ГОСТ 10846-91  Зерно и продукты его переработки. Метод определения белка, ГОСТ 10847-74  Зерно. Методы определения зольности, ГОСТ 10940-64  Зерно. Методы определения типового состава, ГОСТ 10967-90 Зерно. Методы определения запаха и цвета, ГОСТ 10968-88  Зерно. Методы определения энергии прорастания и способности прорастания, ГОСТ 10987-76  Зерно. Методы определения стекловидности, ГОСТ 11225-76  Зерно. Метод определения выхода зерна из початков кукурузы, ГОСТ 13586.1-68 Зерно. Методы определения количества и качества клейковины в пшенице,  ГОСТ 13586.4-83  Зерно. Методы определения зараженности и поврежденности вредителями.


Джерело http://agroportal.ua

Відповісти

Ваш email не публікується