Головні новини тижня (30.01 – 04.02) від AGRI-GATOR
Уряд підтримав Угоду про вільну торгівлю між Україною та Туреччиною, відновлено обов’язковий техогляд сільгосптехніки, в Україні з’явиться ще один завод з виробництва міндобрив, українські селекціонери створили найбільше сортів черешні у світі, заблоковано ввезення калійних добрив в Україну, сільгоспвиробництво за рік подорожчало на 40% та інші головні агроновини за тиждень на AGRI-GATOR.
АГРОПОЛІТИКА
Уряд підтримав Угоду про вільну торгівлю між Україною та Туреччиною. 2 лютого на черговому засіданні Кабінет Міністрів України затвердив проект Угоди про вільну торгівлю між Україною та Туреччиною. Ключова позиція домовленості – встановлення Туреччиною 0% мит на 10 337 товарних позицій, що складає 95% від загальної кількості товарів, які експортуються Україною.
В Україні створили ТСК із земельної децентралізації. Верховна Рада України 1 лютого 2022 р. прийняла постанову, якою утворила тимчасову слідчу комісію (ТСК) з розслідування незаконного та неефективного користування та розпорядження землями державної та комунальної власності.
В Україні відновили обов’язковий техогляд сільгосптехніки. Верховна Рада України 26 січня проголосувала у першому читанні за повернення техогляду для сільськогосподарської техніки. Відповідно, законопроєктом знову запроваджується періодичний ТО придатності до експлуатації технічних засобів для агропромислового комплексу кожні 2 роки.
Кабмін змінив норми щодо вагового контролю на дорогах. Уряд на засіданні 2 лютого 2022 р. прийняв зміни до деяких постанов Кабінету міністрів України щодо здійснення габаритно-вагового контролю (ГВК) на дорогах.
Владислава Магалецька залишила посаду очільниці Держпродспоживслужби за власним бажанням. Про це вона повідомила на своїй сторінці у соцмережі Facebook, назвавши причиною такого кроку наполегливі рекомендації лікарів щодо стану здоров’я в найближчі декілька місяців.
2,5 млрд грн китайського кредиту ДПЗКУ виплатили з бюджету. Міністерство фінансів переказало замість Державної продовольчо-зернової корпорації 2,5 млрд грн виплати за кредитом перед китайським Ексімбанком.
Держлісагентство анонсувало створення єдиної національної компанії замість лісгоспів. Державне агентство лісових ресурсів одним із головних завдань галузі у 2022 році бачить можливу передачу майна лісгоспів до єдиної національної компанії. Про це заявив голова Держлісагентства Юрій Болоховець.
ВИРОБНИЦТВО, СПОЖИВАННЯ, ЦІНИ, ЛОГІСТИКА
В Україні з’явиться ще один завод з виробництва міндобрив. На Херсонщині в ході будівництва індустріальних парків зведуть комплексний завод з виробництва мінеральних добрив. Про це повідомили в пресслужбі ОДА.
Український ринок заполонила гречка російського походження. Для забезпечення внутрішнього споживання Україні необхідно щорічно близько 140 тис. тонн гречаної крупи. Наразі власне виробництво забезпечує близько 70 тис. тонн, стільки ж імпортується з Росії.
Забезпечення аграріїв добривами за тиждень зросло до 22%. Сільськогосподарські підприємства України станом на 27 січня 2022 р. забезпечені мінеральними добривами для весняно-літніх польових робіт на 22% (станом на 21 січня цей показник становив 11%).
Українські селекціонери створили найбільше сортів черешні у світі. З 500 сортів черешні, виведених у світі за останніх 30 років, понад 100 було створено в України. Услід за Україною за кількістю сотрів черешні йдуть США, Росія, Румунія, Канада, Франція, Італія та Угорщина.
Споживання меду вперше за 10 років перевищило обсяги експорту. За даними Державної Митної Служби, у 2021 р. експорт меду з України становив 57,57 тис. т, що майже на третину менше, ніж показник 2020 р. (понад 80 тис. т). Водночас у 2021 р. внутрішнє споживання меду в Україні збільшилося і становило близько 60 тис. т й вперше за останні 10 років перевищивши обсяги експорту.
ЕКСПОРТ-ІМПОРТ
В Україну було імпортовано агропродукції на $8,2 млрд. В Україну у 2021 році було імпортовано агропродукції на $8,2 млрд, що на 19% більше, ніж у 2020-му, коли сума імпорту становила $6,9 млрд. Основним постачальником аграрної продукції в Україну залишились країни Європейського Союзу. Частка продукції з ЄС у структурі загального торішнього аграрного імпорту становила 51,6%.
За перший місяць імпортери свинини використали третину річних квот ЄС. За перший місяць 2022 року вітчизняні імпортери вичерпали майже третину річних квот на безмитне завезення свинини. У січні імпорт свіжого та охолодженого м’яса свиней склав 6,6 тис. т сукупною вартістю $11,9 млн.
Експорт живої ВРХ у січні скоротився на 62,5%. У січні 2022 року Україна відправила на експорт 1,8 тис. голів живої великої рогатої худоби, що на 62,5% менше, ніж за аналогічний період минулого року. У грошовому еквіваленті експорт живої ВРХ сягнув $685,2 тис. – на 72,8% менше, ніж у січні 2021 року.
Митниця заблокувала ввезення калійних добрив в Україну. Митниця почала застосовувати до імпортованих калійних добрив інший код УКТЗЕД, що призупинив їх ввезення на український ринок напередодні нового аграрного сезону.
Білорусь заборонила транспортувати своєю територією міндобрива. У Білорусі прийнято постанову про заборону перевезень залізничним транспортом нафтопродуктів, хімічних і мінеральних добрив, завантажених на станціях литовських залізниць.
Азербайджан має намір імпортувати з України зерно та олійні. У Мінагрополітики обговорили можливості співробітництва між Україною та Азербайджанською Республікою в аграрному секторі, зокрема, у питанні експорту зернових та олійних культур. Про це повідомляє пресслужба відомства.
ІНШІ АГРОНОВИНИ
В Херсонській області збудують три індустріальних парки аграного напрямку. Про це пише пресслужба Херсонської ОДА. Реалізація проєктів зі створення індустріальних парків на Херсонщині сприятиме створенню понад 500 нових робочих місць. Нині проводиться робота щодо підготовки необхідних документів для включення трьох промислових парків Херсонщини до Реєстру індустріальних парків.
Сільгоспвиробництво за рік подорожчало на 40%. Витрати на виробництво сільськогосподарської продукції в Україні за підсумками 2021 р. зросли на 40,9% порівняно з попереднім роком. При цьому витрати на виробництво продукції рослинного походження за звітний період зросли на 42,2%, тваринного — на 36,5%.