Захист водних ресурсів: покрокова інструкція агровиробникам – 24 AGRO

Сьогодні кожен третій житель Землі, а це 2,2 мільярда людей, не має доступу до безпечної питної води. Такі дані наводить ООН у щорічному звіті про стан водних ресурсів планети. А за 30 років нестачу прісної води відчуватимуть до 5,7 мільярда землян.

Концентрація токсичних сполук тільки в українських річках у 30-40 разів перевищує гранично допустимі норми. І за прогнозами Інституту водних проблем і меліорації, вже до 2050 року Україні доведеться імпортувати питну воду.

ООН вважає, що головні фактори глобальної водної кризи – збільшення населення Землі, зміни клімату, висхідні потреби промисловості та сільського господарства. При цьому агровиробництва не лише споживають значну частину водних ресурсів (в деяких країнах – понад половину всієї води), але й можуть призвести до забруднення поверхневих і підземних вод.

Щоб аграрії знали, як захистити водні ресурси та зберегти їх для майбутніх поколінь, керівник технічного відділу BASF Agricultural Solutions Світлана Степанчук підготувала покрокову інструкцію з мінімізації забруднення водних об’єктів.

 

Точкові джерела забруднення

За даними компанії BASF, понад 50% пестицидів потрапляють у воду через точкові джерела у зв’язку з веденням господарства (наповнення, очищення, управління залишками) та до/після обприскування поля. Однак цього негативного впливу можна з легкістю уникнути, застосовуючи передові методи управління для критичних робочих процесів.

Наповнення та очищення обприскувача

Під час наповнення або очищення обприскувача варто зберігати регламентовану відстань до водних об’єктів або свердловин. Очищення краще здійснювати на полі. У крайньому разі, на території господарства з подальшим збором і відведенням промивної води. Внутрішнє очищення слід проводити автоматично, використовуючи систему подачі для наповнення баку обприскувача (трактор) концентрованим пестицидом, або ж тричі прополоскавши (вручну).

Кількість розчину

Не варто готувати забагато розчину. Сьогодні виробники препаратів, навпаки, створюють ЗЗР з такою формуляцією, аби використовувати якнайменше води. Наприклад, для препарату на основі піраклостробіну й флуксапіроксаду достатньо 100 – 150 л/га робочої рідини.

Перелив

Також слід уникати контакту між шлангом подачі води та робочим розчином. Щоб запобігти переливам, можна використовувати автоматичний запірний клапан і вимірювач потоку для подачі точного об’єму води (трактор). На випадок розливів, під рукою слід мати абсорбівний матеріал.

Зовнішні залишки

Садові обприскувачі мають високий рівень зовнішніх залишків, тому для них рекомендується зовнішнє очищення. Ні в якому разі не можна залишати забруднені оприскувачі під дощем через ризик змиву. Всі залишки та вода після промивань на території господарства мають бути зібрані та ретельно збережені у шламовідстійниках. Їх можна обробити у біофільтрі/ямі для пестицидів, забезпечивши сорбцію та біологічну деструкцію, видалити через професійну систему збирання відходів, або ж розпилити на поле, якщо розчин достатньо розведений.

Сучасні технології BASF презентує модем xarvio™ CONNECT для безперебійного обміну даними з агротехнікою

Дифузні джерела забруднення

Окрім точкових джерел, частина пестицидів також може потрапляти у воду через дифузні джерела – стік у поверхневі води, знесення при обприскуванні, дренаж або вилуговування. Суттєво мінімізувати цей процес допоможе контроль за розміром крапель та правильне налаштування обприскувача.

Завжди за можливості використовуйте насадки, що зменшують знесення, а також обприскувачі з меншим рівнем знесення. Наприклад, тунельний обприскувач із захисним екраном. При обробці полів важливо зменшувати швидкість руху трактора та висоту обприскування до максимально можливого рівня. Для обробки садів і виноградників використовувати оптимізований дизайн обприскувача та профіль обприскування, щоб розчин потрапляв виключно на рослини. А також необхідно відрегулювати структуру навісу, обсяг обприскування та швидкість потоку повітря. Важливо уникати малих крапель і вітру та направляти краплі на ціль. Чим менша відстань до неї, тим менший ризик знесення розчину.

Фільтрація води

Поверхневі стоки можуть виникати рівномірно (дифузно) по всій ширині чи частині поля, або ж концентровано в дискретних каналах/тріщинах. Уникнути їх можна, адаптувавши метод механічної обробки ґрунту. Ключовий принцип для зменшення кількості стоків і ерозійних каналів – збільшення фільтрації води на полі. Для цього рекомендується працювати на полі поперек схилу, створювати гребені або озеленення для контролю ерозії в коліях, встановлювати рослинні буфери, створювати рослинні канави або гребені на краях поля та робити фашини.

Бажано уникати застосування пестицидів під час появи надлишкової води в сезон дощів, а також щонайменше за дві доби перед сильними опадами. Не застосовуйте пестицид на потрісканих і сухих ґрунтах. У надзвичайних ситуаціях зберігайте стічні води у штучно заболочених ділянках (відстійні басейни). Не всі пестициди однаково схильні до перенесення стоком. Лише деякі з них вилуговуються. Тому завжди необхідно дотримуватися рекомендацій виробника: багато інформації вказується на етикетках, коробках, каністрах, поширюється в інтернеті.


Джерело https://agro.24tv.ua

Відповісти

Ваш email не публікується