Корми, імпорт, попит: як жилося свинарям у 2021 році – AgroPortal

Українські свинарі у 2021 р. стикнулися з низкою викликів, серед яких здорожчання кормів та енергоносіїв, а також зростання імпорту.

Про це йдеться у повідомленні Асоціації свинарів України.

«Майже половину 2021 р. закупівельні ціни на свиней забійних кондицій поступалися минулорічним. Лише в кінці року середня цьогорічна позначка наздогнала торішню — 44,5 грн/кг з ПДВ. Це сталося завдяки вищим цінам у другій половині року — середня ціна за кілограм свинини у липні-грудні склала 46,3 грн/кг, що на 8,6% вище, ніж у першому півріччі та на 4,4% вище, ніж у відповідному періоді 2020 р.», — констатують експерти.

До істотного здорожчання кормових культур, яке завдало чималого удару по виробниках свинини у першій половині 2021 р., у другій половині додалося зростання тарифів на енергоносії, зокрема природний газ та електроенергію.

«Новий урожай приніс нетривале полегшення, адже у жовтні-листопаді основні сільгоспкультури були на 6-24% дорожчими, ніж рік тому, без урахування ПДВ. Тож промислове вирощування свиней у першому-третьому кварталах 2021-го обійшлося на 16-25%, або 5-7 грн/кг в середньому дорожче порівняно з відповідними витратами минулого року», — підрахували в АСУ.

При цьому зросла пропозиція як з боку внутрішнього виробництва, так і з боку надходження імпортної м’ясної сировини. За 11 місяців 2021 р. cільгосппідприємства реалізували на забій майже стільки ж, скільки забили за весь минулий рік — 4,74 млн гол., або 524,2 тис. т живою масою, що на 13,8% перевищує показник аналогічного періоду минулого року.

«Імпортні поставки охолодженого та мороженого м’яса свиней цьогоріч також встановили низку рекордів ще до кінця року. Так, вичерпання квот у кінці літа лише незначно стримало потік дешевшої імпортної свинини з ЄС, а в жовтні поставки сягнули нової рекордної позначки (6,06 тис. т), яка перевищує річні надходження свинини з-за кордону в 2015-2017 рр.

Попередній підсумок імпорту свинини за 11 місяців 2021-го складав 36,6 тис. т, що на 9,7 тис т перевищує річні поставки свинини до України у 2020 р. та на 14,6 тис. т — показник 2019 р. Трійку основних країн-постачальниць між собою розділили Данія, Польща та Нідерланди, звідки надійшло понад 85% завезеного м’яса свиней», — уточнюють в АСУ.

Водночас такі зміни, за даними експертів, спричинили збільшення ємності внутрішнього ринку свинини. За попередніми підсумками, цьогоріч споживання свинини та м’ясопродуктів із неї у розрахунку на пересічного українця зросло на 0,7 кг, або 3,7% порівняно з минулим роком та склало 19,5 кг.

«Довший за попередній кризовий період помітно пригальмував відновлення промислового свинарства, яке спостерігали ще на початку року. Скорочення кількості промислового поголів’я та перевищення обсягів забою над приростом живої маси свиней у сільськогосподарських підприємствах у кінці 2021 р. сигналізує про те, що внутрішнє виробництво свинини наступного року не зросте. При цьому дефіцитність ринку слугуватиме передумовою для сприятливішої цінової та економічній ситуації для його операторів», — підсумували в асоціації.


Джерело http://agroportal.ua

Відповісти

Ваш email не публікується